Jedynie prawda jest ciekawa


Państwo nie zdaje egzaminu w sprawie Smoleńska

21.09.2011

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, gwarancją wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej jest poparcie PiS w zbliżających się wyborach.

Lider PiS ocenił na konferencji prasowej, że państwo polskie w sprawie Smoleńska "nie zdaje egzaminu w sposób jaskrawy, radykalny, jednocześnie straszliwie bolesny". "Jest tylko jeden sposób na to, żeby ta sprawa została postawiona w sposób właściwy - tzn. trzeba dokonać zmiany władzy" - podkreślił.

"Kto chce, żeby sprawa smoleńska została wyjaśniona, musi po prostu poprzeć w tych wyborach PiS. (...) To była biała flaga; w tej sprawie rząd Donalda Tuska, jak w wielu innych, wywiesił białą flagę. My tę białą flagę zwiniemy"
- oświadczył.

Jego zdaniem obecna władza nie potrafi, a - być może - ma też powody, aby nie chcieć wyjaśnić katastrofy smoleńskiej.

W środę kolejni dwaj prokuratorzy i ośmiu biegłych, pracujących dla polskiej prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, udają się do Smoleńska, by uczestniczyć w oględzinach wraku polskiego samolotu i wszechstronnie go przebadać.

Jarosław Kaczyński ocenił, że wyjazd ten jest zabiegiem propagandowym. "Badanie wraku po osiemnastu już prawie miesiącach nie ma sensu śledczego, ma tylko sens propagandowy. Gdyby ten wrak sprowadzić do Polski, zrekonstruować, dokonać różnego rodzaju skomplikowanych zabiegów, to oczywiście sytuacja byłaby inna. Ale w dalszym ciągu wrak jest tam, komórki są tam, dokumenty są tam" - powiedział.

"Z samego wyjazdu prokuratury oczywiście nic rozsądnego wyjść nie może. Jest rzeczą niezwykle przykrą, że po półtora roku właściwie jesteśmy w tym samym miejscu. Nikt, nigdy nie był w stanie do końca przebadać samego samolotu. Problemy techniczne są dla nas w tej chwili całkowicie utajnione" - podkreślił wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski (PiS).

Kaczyński był pytany dlaczego w konferencji nie uczestniczy Antoni Macierewicz (PiS), szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej i kiedy zespół zaprezentuje raport.

"Jak będzie raport, a widocznie są tam jakieś techniczne opóźnienia, (...) to będzie też Antoni Macierewicz" - odpowiedział.

Prezes PiS był też pytany o słowa Macierewicza, że to co wydarzyło się pod Smoleńskiem nie było wypadkiem. "To była opinia Antoniego Macierewicza. Wszystko powinno być zweryfikowane w solidnym śledztwie i solidnym postępowaniu wyjaśniającym. Raport Millera jest wielkim zawodem i całkowicie nie przekonuje" - zaznaczył.

Kaczyński odniósł się też do słów premiera Donalda Tuska, który w środę rano pytany przez dziennikarzy o komentarz do tego, że prezes PiS organizuje konferencję prasową na temat katastrofy smoleńskiej, odparł: "Wiedziałem, że nie wytrzyma".

"Nie musiałem niczego wytrzymywać, ani nie wytrzymywać. Nigdy nie zapowiadaliśmy, że nie będziemy mówili o Smoleńsku. Przez cały czas podtrzymujemy swoje stanowisko" - zaznaczył prezes PiS.  

"Wiem, że są w Polsce tacy, którzy by chcieli żebyśmy przestali mówić o Smoleńsku, bo się czegoś najwyraźniej bardzo obawiają" - podkreślił.

Podczas konferencji szef PiS był też pytany o inne tematy, nie związane z katastrofą smoleńską. Skomentował m.in. słowa prezydenta, który we wtorkowym wywiadzie dla PAP powiedział, że powierzając misję tworzenia rządu będzie się kierował zarówno wynikiem wyborczym, jak i realną zdolnością koalicyjną.

"W tak zwanym pierwszym kroku prezydent ma pełne prawo powierzyć misję tworzenia rządu temu, kogo uzna za właściwego" - podkreślił Kaczyński.

Szef PiS pytany czy myśli o przyszłej koalicji, odpowiedział: "Po co mamy mieć koalicję, jak wygramy bezwzględnie". "Nie jest moim celem demobilizowanie mojej partii w wyborczych zabiegach. Chcemy wygrać tak, żeby zmienić Polskę" - dodał.

Odniósł się także do sondaży, w których jego partia ma coraz silniejszą pozycję. "Nie martwimy się dobrymi sondażami, ale mamy własne, dużo bardziej im ufamy, bo po prostu się sprawdziły (...). One wypadają inaczej" - podkreślił Kaczyński. Wyraził nadzieję na zmianę metodologii badań opinii publicznej.

Na pytanie co sądzi o tym, że w środę w konferencji PO nt. "Co jeszcze PiS jest wstanie wynegocjować" weźmie udział b. premier w rządzie PiS Kazimierz Marcinkiewicz, odpowiedział krótko: "nic".

Dziennikarze chcieli się także dowiedzieć co Kaczyński robi, by utrzymać dobrą formę w trakcie kampanii. "Wczoraj jadłem chleb z piekarni. Bardzo dobry" - odpowiedział prezes PiS, który we wtorek odwiedził jedną z piekarni w Wielkopolsce.

PAP

[fot.wikipedia.pl]


Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 8. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook