Jedynie prawda jest ciekawa


„Państwo laickie to nie państwo neutralne”

17.12.2013

Relacja z konferencji „Tożsamość Religijna i Kulturowa Europy”, której uczestnikami byli m.in. senatorowie Cioch i Bierecki.

Konferencja „Tożsamość Religijna i Kulturowa Europy”, która odbyła się 17 grudnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie połączona była z promocją książki Carlo Cardii :„Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa krzyża” - jakże aktualnej w naszej aktualnej rzeczywistości. Gośćmi spotkania byli abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski, ks. prof. Maciej Bała – prorektor UKSW, adw. Kazimierz Smoliński – Prezes Instytutu Sursum Corda, senatorowie: Grzegorz Bierecki, Henryk Cioch i Jan Filip Libicki. Ponad to w dyskusji udział wzięli mec. Paweł Pelc – bloger portalu Stefczyk.info a także była minister spraw zagranicznych, posłanka PiS – Anna Fotyga, oraz były poseł AWS Kazimierz Janiak – inicjator powieszenia krzyża na sali sejmowej w 1989 r.

Zebranych powitał Kazimierz Smoliński. Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. Maciej Bała. „Cieszę się, że podejmujemy temat tożsamości religijnej Europy i krzyża, bo jest to niezwykle ważna rzecz z punktu widzenia Europy. (…) Nawet wśród ateistów Francuskich, którzy podejmują dialog ze światem chrześcijańskim, widać, że doceniają oni rolę tożsamości europejskiej opartej na chrześcijaństwie. (…) Nawet ateiści chcą podkreślać, że chrześcijaństwo ma budować tożsamość – dla nich krzyż jako znak tożsamości Europy jest ważny. Miejmy nadzieje, że to będzie coraz bardziej powszechne. (...) Liczę, że ta książka posłuży, aby taką świadomość budzić w każdym Europejczyku – żeby pokazało skąd wyszedł i dokąd ma zmierzać.”

Książka, wydana przez Spółdzielczy Instytut Naukowy była mottem konferencji, na której wielokrotnie przypominano, że sprawa krzyża w Polsce jest szczególnie aktualna – nie tak dawno zapadł wyrok ws. krzyża w Sejmie. Uczestnicy spotkania zwrócili jednak uwagę, że zapowiadane jest odwołanie od korzystnego dla krzyża wyroku.

Ks. prorektor oddał następnie mikrofon w ręce nuncjusza apostolskiego „Ta książka odnosi się do znanej sprawy – jako kronika wydarzeń włoskich, ale także waszych rodzimych dziejów” - mówił Nincjusz Apostolski, nawiązując do wyroku sądu ws. krzyża w Sejmie. „Orzeczenie Trybunału z 2011 r. potwierdza, że obowiązkowe zawieszanie krzyża w szkołach publicznych nie narusza prawa rodzicom do zapewniania rodzicom wychowania dzieci zgodnego z ich poglądami; nie jest przejawem dyskryminacji; nie narusza wolności. To wydarzenie pokazuje problemy, jakie musimy podjąć w celu ochrony religii w życiu publicznym, aby popierać tożsamość i tradycję poszczególnych narodów i aby zachować autonomię kościoła w przestrzeni europejskiej. Najbardziej zaskakujące twierdzenie Trybunału polega na tym, że laickość nie jest (…) tym samym co neutralność, bezstronność. Jeżeli jakieś państwo popiera laickość, wcale nie staje się przez to neutralne. Trybunał opowiada się w orzeczeniu raczej za koncepcją neutralności, a nie laickości. (…) Neutralność dotyczy tego co robi państwo, ale nie jakie jest państwo. Obowiązek neutralności dotyczy działań państwa, ale nie jego natury, istoty. Państwo ma naturę zgodną z własnym wyborem, ale jest zobligowane do działania neutralnego, bezstronnego – ma obowiązek gwarantowania pluralizmu wolności. Państwo musi gwarantować, że nie będzie w nim form indoktrynacji. Obecność krzyża, jest symbolem pasywnym, milczącym i nie narusza pluralizmu wolności. (…) Obecność krzyża nie narusza żadnego prawa – to jest konkluzja zawarta w wyroku.”

Do słów nuncjusza apostolskiego uczestnicy konferencji odnosili się jeszcze wielokrotnie, zwracając uwagę – i podkreślając, jakże ważne słowa, że „laickość to nie jest neutralność”.

„Zadaniem instytutu Sursum Corda jest inspirowanie dyskusji na temat przeciwdziałania bluźnierstwu, ochronie uczuć religijnych, ochronie tożsamości chrześcijańskiej naszego kraju. (…) Dziś jesteśmy tu po to, żeby wnieść do polskiej debaty głos z Włoch – głos Carlo Cardii – rozpoczął swoje wystąpienie Grzegorz Bierecki, przewodniczący Światowej Rady Związków Kredytowych. „Ta obrona krzyża jest obroną tożsamości kulturowej Europy. (…) Podróżując po świecie, sygnał, że znajduje się w obrębie kultury europejskiej, dają mi głosy rozbrzmiewające z dzwonnicy kościoła. (…) To obecność krzyża, dzwonów, rzeczy związanych z kulturą chrześcijańską, musi być przez nas chroniona, jako coś, co jest także tożsamością naszą, Polaków.”

Adw. Smoliński przypomniał, że książki nie dałoby się wydać bez zaangażowania wielu osób i instytucji: Spółdzielczego Instytutu Naukowego, a także bez zaangażowania senatora Libickiego. „Ksiądz arcybiskup nuncjusz dokonał ważnego rozróżnienia co do rozróżnienia neutralności państwa w działaniu, a co do jego natury” - zwrócił uwagę senator Libicki. „Coraz częściej w otaczającym nas świecie spotykamy się z agresywnym laicyzmem. On ma różne formy: walki, wypchnięcia symboli religijnych, uderzenia w tradycyjny model rodziny. Bardzo wiele osób wierzących czuje się tą sytuacją głęboko zranione. Kiedy mamy z tym do czynienia, zastanawiamy się w jaki sposób na to zareagować. Pierwszy odruch: bunt, agresja. To zwykle nie jest ani właściwe – z punktu chrześcijańskiego spojrzenia – ani nie przynosi dobrego skutku, bo pozwala przeciwnikom pokazywać te osoby, które tak protestują, jako niezrównoważone czy nadwrażliwe. Tak naprawdę właściwa odpowiedź na to nasze zranienie jest dwojaka: przykład chrześcijańskiego zachowania i chrześcijańskiego życia, a także korzystanie z narzędzi, które współczesny świat nam daje, w celu obrony i zaprezentowania innego zdania. Takim narzędziem jest właśnie ta książka. (…) To jest argumentacja ściśle prawna, zawarta w tej publikacji. Tych narzędzi jest wiele – widzimy różne akcje społecznościowe.”

Następną częścią konferencji było przedstawienie recenzji nieobecnego, z powodu zdrowia, ks. prof. Misztala. Zrobił to, w jego imieniu, senator prof. Henryk Cioch – wykładowca KUL. „Jeden problem to problem ochrony krzyża, ale mamy też problem profanacji krzyża, która miała także miejsce w naszym kraju. Myślę, że to zostanie poruszone w czasie dyskusji. (…) Po wyroku z 2011 Europa może złapać oddech. Ale wydaje mi się, że to nie jest oddech trwały, gdyż zauważam, że Rady Europy często podejmuje uchwały czy rezolucje, które idą nie w tym kierunku, w którym iść powinny. Tak samo Unia Europejska, która powinna sprzyjać wzmacnianiu więzi gospodarczych, odejmuje uchwały, które powinny leżeć w gestii Rady Europy. (…) Trzeba zwrócić uwagę, że chrześcijaństwo to także protestantyzm i prawosławie. Te trzy odłamy – wraz z katolicyzmem – łączy właśnie obrona krzyża. (…) Rzeczą ciekawą jest, że w tym drugim wyroku, kiedy Trybunał orzekał w pełnym składzie, a wyrok zapadł zdecydowaną większością głosów, pełnomocnikiem tych wszystkich kilkunastu państw, które stanęły po stronie rządu włoskiego, był prawnik amerykański narodowości żydowskiej” - mówił senator Cioch.

Kolejną, a zarazem ostatnią częścią konferencji była dyskusja. Czy są może miejsca, gdzie krzyż nie występuje, a powinien? Czy funkcjonowanie krzyża w przestrzeni publicznej może komuś przeszkadzać? Czy ktoś może sobie uzurpować prawo do usunięcia krzyża? – pytał moderator dyskusji, prof. Cioch. Głos z sali zabrał ks. prof. Mroczkowski, który pytał jak współcześnie wychowywać katolików. „Wyróżniłbym dwa momenty, w których zawisły krzyże w miejscach publicznych: rok 1980 i 1981. Moje pytanie jest następujące: na ile to, że w tych dwóch datach krzyże zawisły w miejscach publicznych, było pewną manifestacją polityczną, patriotyczną, a na ile efektem przywiązania do krzyża jako symbolu wiary. Pewnie było różnie i trudno każdemu osobno patrzeć w sumienie. Gdzieś ten element pewnego podkreślenia, przełomu, nie związanego z przywiązaniem do wiary jako takiej, ten element występuje. To jest odpowiedź dlaczego po 1989 r. krzyże zawisają tylko gdzie niegdzie” - rozważał senator Libicki. Potem głos zabrała minister Fotyga. „Ekscelencja wspomniał, że krzyż w przestrzeni publicznej pełni rolę pasywną. Mamy do czynienia z odwróceniem sytuacji: kiedy pasywna rola krucyfiksu jest ewidentnie naruszana, zakłócana, w sposób, który godzi w uczucia wierzących. Mieliśmy do czynienia z ekspozycją w CSW, w której krzyż był wykorzystywany w sposób haniebny.” Do problemu znieważania symboli religijnych, głównie krzyża odniósł się też mec. Pelc, podkreślając, że „Państwo polskie trochę się w tym pogubiło i nie do końca wie, jaka powinna być w tym jego rola.” Natomiast Dr Kazimierz Janiak przywołał historię zawieszania krzyża w Sejmie. Były poseł AWS zwrócił uwagę, że na sali sejmowej zawisł on dopiero w 1997 r., podczas gdy w Senacie wisiał już od 1989 r. „Kwestia istnienia krzyża w miejscu publicznym jest nadal aktualna i cały czas budzi kontrowersje. (…) Dziś w wielu miejscach publicznych też jest prowadzona niełatwa debata, żeby chociażby krzyż powiesić w nowych placówkach służby zdrowia” - mówił Janiak, dziękując Spółdzielczemu Instytutowi Naukowemu za konferencję i książkę.

Konferencje zakończył adw. Smoliński, dziękując gościom i uczestnikom za przybycie. W kilku słowach podsumował wnioski ze spotkania, zwracając uwagę, że Polskę być może czeka podobna droga jak Włochy – związana z obecnością krzyża na sali Sejmu RP. 

relacja:mc

[fot. mc]

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook