Jedynie prawda jest ciekawa


Panie opanowały stolicę

09.05.2014

"Wspólnota, równość, odpowiedzialność" - to hasło tegorocznego, VI Kongresu Kobiet, który dziś rano rozpoczął się w Warszawie. Udział w nim zadeklarowało ponad 8,6 tys. osób.

Podczas otwarcia Kongresu wystąpiły m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; obecny jest także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W sobotę gościem Kongresu będzie premier Donald Tusk.

Jak zapowiadały wcześniej organizatorki, tegoroczne spotkanie będzie nieco różniło się od poprzednich. "Mamy rok rocznic i my również włączamy się w rocznicowe podsumowania. Będziemy zastanawiać się, co się przez te lata udało, ale także - co zrobić, żeby było lepiej" - mówiła jedna z liderek Kongresu Henryka Bochniarz.

Podczas tegorocznego Kongresu zaplanowano m.in. panele dyskusyjne dotyczące praw kobiet na Ukrainie, a także zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych.

Dziś odbędzie się m.in. sesja plenarna poświęcona sytuacji na Ukrainie, znaczeniu Polski w Europie i Europy w Polsce. Udział w niej mają wziąć m.in. b. premier, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz europarlamentarzystka Danuta Huebner. Zaplanowano również debatę pod hasłem "Wszystko, co chcesz wiedzieć o gender".

Sobotnie sesje mają być poświęcone m.in. sytuacji kobiet w mijającym ćwierćwieczu, zwiększeniu ich udziału w procesach decyzyjnych i aktywności zawodowej kobiet. W ostatniej sesji, która ma dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają wziąć udział kandydatki ubiegające się o mandat europosłanek.

Równość to najważniejsze wyzwanie dla Europy; mamy wolność, wspólnotę europejską, teraz pora walczyć o równość – mówiła podczas otwarcia Kongresu jedna z organizatorek przedsięwzięcia Magdalena Środa. Pierwsza dama Anna Komorowska przypomniała, że „tegoroczny Kongres Kobiet przypada w roku szczególnym: 25-lecia naszej wolności”. „Ta rocznica jest okazją do refleksji również nad tym, co się zmieniło z kobiecego punktu widzenia” – podkreśliła.

Jak przypomniała, w ciągu tych 25 lat po raz pierwszy mieliśmy kobietę - premiera Hannę Suchocką, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a już drugą kadencję prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz; także prezydentami innych miast w Polsce są kobiety, jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz, od niedawna także prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf; trzeba też wspomnieć, że funkcję komisarza UE pełniła Danuta Huebner - mówiła małżonka prezydenta.

„Kobiety dały się poznać w swojej aktywności z jak najlepszej strony” - oceniła Komorowska i dodała, że grono aktywnych kobiet bardzo się poszerza. Komorowska zapewniła, że prezydent bardzo chciał być z nią na Kongresie, jednak „zatrzymało go spotkanie z kandydatem na prezydenta Ukrainy” (Petro Poroszenką). Pozdrowiła uczestniczki i uczestników Kongresu w imieniu męża.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że „Warszawa też jest kobietą”, nawiązując do hasła z jednego z transparentów uczestniczek: „Wielkopolska jest kobietą”. Prezydent przypomniała, że symbolem miasta jest kobieta - syrena z tarczą i mieczem. Dodała, że 54 proc. mieszkańców Warszawy to kobiety, a miasto podejmuje szereg działań na rzecz mieszkanek.

W Kongresie wzięły także udział kobiety z Ukrainy. Jest grupa Ukrainek mieszkających w Polsce, w sesji na temat europejskiej solidarności wzięły udział deputowane do RN Ukrainy Lilia Hrynewycz oraz Irena Łucenko. „Stereotypy płciowe okazały się bardzo mocne nawet na Majdanie” – mówiła Hrynewycz. Przekonywała, że teraz przed Ukrainkami stoją nowe szanse, które trzeba wykorzystać.

Mówiąc o roli ukraińskich kobiet, podkreśliła, że zawsze były one siłą napędową społeczeństwa, a podczas wydarzeń na Majdanie po raz kolejny potwierdziły swoją rolę w procesie przemian.

„Gdy rozpoczęły się ostre wydarzenia mężczyźni próbowali nas odepchnąć z pierwszej linii, ponieważ, jak mówili, martwią się o nas. Przyczyna jednak jest zupełnie inna – mężczyźni tradycyjni nie postrzegają kobiet jako osób odpowiedzialnych, zdolnych do podjęcia decyzji. I do jednostek bojowych na Majdanie – setek, nie brali kobiet. Dla kobiet zostawili rolę obsługi” – mówiła.

Jak podkreśliła, odpowiedzią na podobne nastawienie było powołanie pierwszej niepodległej setki kobiet, a potem kolejnej, której celem było przekazywanie głosu kobiet na Majdanie społeczeństwu, pokazać ich udział oraz potencjał w tej rewolucji.

Podkreśliła, że na Ukrainie jest jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o równość płci i wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn. „Ale mamy w naszym kraju teraz otwarte okno możliwości wykupione krwią. I nie mamy prawa stracić tej szansy. Szansy na reformę, na bycie w domu, w Europie, bo jesteśmy narodem europejskim” – podkreśliła.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook