Jedynie prawda jest ciekawa


Panie opanowały stolicę

09.05.2014

"Wspólnota, równość, odpowiedzialność" - to hasło tegorocznego, VI Kongresu Kobiet, który dziś rano rozpoczął się w Warszawie. Udział w nim zadeklarowało ponad 8,6 tys. osób.

Podczas otwarcia Kongresu wystąpiły m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; obecny jest także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W sobotę gościem Kongresu będzie premier Donald Tusk.

Jak zapowiadały wcześniej organizatorki, tegoroczne spotkanie będzie nieco różniło się od poprzednich. "Mamy rok rocznic i my również włączamy się w rocznicowe podsumowania. Będziemy zastanawiać się, co się przez te lata udało, ale także - co zrobić, żeby było lepiej" - mówiła jedna z liderek Kongresu Henryka Bochniarz.

Podczas tegorocznego Kongresu zaplanowano m.in. panele dyskusyjne dotyczące praw kobiet na Ukrainie, a także zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych.

Dziś odbędzie się m.in. sesja plenarna poświęcona sytuacji na Ukrainie, znaczeniu Polski w Europie i Europy w Polsce. Udział w niej mają wziąć m.in. b. premier, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz europarlamentarzystka Danuta Huebner. Zaplanowano również debatę pod hasłem "Wszystko, co chcesz wiedzieć o gender".

Sobotnie sesje mają być poświęcone m.in. sytuacji kobiet w mijającym ćwierćwieczu, zwiększeniu ich udziału w procesach decyzyjnych i aktywności zawodowej kobiet. W ostatniej sesji, która ma dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają wziąć udział kandydatki ubiegające się o mandat europosłanek.

Równość to najważniejsze wyzwanie dla Europy; mamy wolność, wspólnotę europejską, teraz pora walczyć o równość – mówiła podczas otwarcia Kongresu jedna z organizatorek przedsięwzięcia Magdalena Środa. Pierwsza dama Anna Komorowska przypomniała, że „tegoroczny Kongres Kobiet przypada w roku szczególnym: 25-lecia naszej wolności”. „Ta rocznica jest okazją do refleksji również nad tym, co się zmieniło z kobiecego punktu widzenia” – podkreśliła.

Jak przypomniała, w ciągu tych 25 lat po raz pierwszy mieliśmy kobietę - premiera Hannę Suchocką, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a już drugą kadencję prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz; także prezydentami innych miast w Polsce są kobiety, jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz, od niedawna także prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf; trzeba też wspomnieć, że funkcję komisarza UE pełniła Danuta Huebner - mówiła małżonka prezydenta.

„Kobiety dały się poznać w swojej aktywności z jak najlepszej strony” - oceniła Komorowska i dodała, że grono aktywnych kobiet bardzo się poszerza. Komorowska zapewniła, że prezydent bardzo chciał być z nią na Kongresie, jednak „zatrzymało go spotkanie z kandydatem na prezydenta Ukrainy” (Petro Poroszenką). Pozdrowiła uczestniczki i uczestników Kongresu w imieniu męża.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że „Warszawa też jest kobietą”, nawiązując do hasła z jednego z transparentów uczestniczek: „Wielkopolska jest kobietą”. Prezydent przypomniała, że symbolem miasta jest kobieta - syrena z tarczą i mieczem. Dodała, że 54 proc. mieszkańców Warszawy to kobiety, a miasto podejmuje szereg działań na rzecz mieszkanek.

W Kongresie wzięły także udział kobiety z Ukrainy. Jest grupa Ukrainek mieszkających w Polsce, w sesji na temat europejskiej solidarności wzięły udział deputowane do RN Ukrainy Lilia Hrynewycz oraz Irena Łucenko. „Stereotypy płciowe okazały się bardzo mocne nawet na Majdanie” – mówiła Hrynewycz. Przekonywała, że teraz przed Ukrainkami stoją nowe szanse, które trzeba wykorzystać.

Mówiąc o roli ukraińskich kobiet, podkreśliła, że zawsze były one siłą napędową społeczeństwa, a podczas wydarzeń na Majdanie po raz kolejny potwierdziły swoją rolę w procesie przemian.

„Gdy rozpoczęły się ostre wydarzenia mężczyźni próbowali nas odepchnąć z pierwszej linii, ponieważ, jak mówili, martwią się o nas. Przyczyna jednak jest zupełnie inna – mężczyźni tradycyjni nie postrzegają kobiet jako osób odpowiedzialnych, zdolnych do podjęcia decyzji. I do jednostek bojowych na Majdanie – setek, nie brali kobiet. Dla kobiet zostawili rolę obsługi” – mówiła.

Jak podkreśliła, odpowiedzią na podobne nastawienie było powołanie pierwszej niepodległej setki kobiet, a potem kolejnej, której celem było przekazywanie głosu kobiet na Majdanie społeczeństwu, pokazać ich udział oraz potencjał w tej rewolucji.

Podkreśliła, że na Ukrainie jest jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o równość płci i wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn. „Ale mamy w naszym kraju teraz otwarte okno możliwości wykupione krwią. I nie mamy prawa stracić tej szansy. Szansy na reformę, na bycie w domu, w Europie, bo jesteśmy narodem europejskim” – podkreśliła.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

 2. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 3. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 4. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 5. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 6. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 7. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 8. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook