Jedynie prawda jest ciekawa

Panie opanowały stolicę

09.05.2014

"Wspólnota, równość, odpowiedzialność" - to hasło tegorocznego, VI Kongresu Kobiet, który dziś rano rozpoczął się w Warszawie. Udział w nim zadeklarowało ponad 8,6 tys. osób.

Podczas otwarcia Kongresu wystąpiły m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; obecny jest także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W sobotę gościem Kongresu będzie premier Donald Tusk.

Jak zapowiadały wcześniej organizatorki, tegoroczne spotkanie będzie nieco różniło się od poprzednich. "Mamy rok rocznic i my również włączamy się w rocznicowe podsumowania. Będziemy zastanawiać się, co się przez te lata udało, ale także - co zrobić, żeby było lepiej" - mówiła jedna z liderek Kongresu Henryka Bochniarz.

Podczas tegorocznego Kongresu zaplanowano m.in. panele dyskusyjne dotyczące praw kobiet na Ukrainie, a także zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych.

Dziś odbędzie się m.in. sesja plenarna poświęcona sytuacji na Ukrainie, znaczeniu Polski w Europie i Europy w Polsce. Udział w niej mają wziąć m.in. b. premier, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz europarlamentarzystka Danuta Huebner. Zaplanowano również debatę pod hasłem "Wszystko, co chcesz wiedzieć o gender".

Sobotnie sesje mają być poświęcone m.in. sytuacji kobiet w mijającym ćwierćwieczu, zwiększeniu ich udziału w procesach decyzyjnych i aktywności zawodowej kobiet. W ostatniej sesji, która ma dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają wziąć udział kandydatki ubiegające się o mandat europosłanek.

Równość to najważniejsze wyzwanie dla Europy; mamy wolność, wspólnotę europejską, teraz pora walczyć o równość – mówiła podczas otwarcia Kongresu jedna z organizatorek przedsięwzięcia Magdalena Środa. Pierwsza dama Anna Komorowska przypomniała, że „tegoroczny Kongres Kobiet przypada w roku szczególnym: 25-lecia naszej wolności”. „Ta rocznica jest okazją do refleksji również nad tym, co się zmieniło z kobiecego punktu widzenia” – podkreśliła.

Jak przypomniała, w ciągu tych 25 lat po raz pierwszy mieliśmy kobietę - premiera Hannę Suchocką, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a już drugą kadencję prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz; także prezydentami innych miast w Polsce są kobiety, jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz, od niedawna także prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf; trzeba też wspomnieć, że funkcję komisarza UE pełniła Danuta Huebner - mówiła małżonka prezydenta.

„Kobiety dały się poznać w swojej aktywności z jak najlepszej strony” - oceniła Komorowska i dodała, że grono aktywnych kobiet bardzo się poszerza. Komorowska zapewniła, że prezydent bardzo chciał być z nią na Kongresie, jednak „zatrzymało go spotkanie z kandydatem na prezydenta Ukrainy” (Petro Poroszenką). Pozdrowiła uczestniczki i uczestników Kongresu w imieniu męża.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że „Warszawa też jest kobietą”, nawiązując do hasła z jednego z transparentów uczestniczek: „Wielkopolska jest kobietą”. Prezydent przypomniała, że symbolem miasta jest kobieta - syrena z tarczą i mieczem. Dodała, że 54 proc. mieszkańców Warszawy to kobiety, a miasto podejmuje szereg działań na rzecz mieszkanek.

W Kongresie wzięły także udział kobiety z Ukrainy. Jest grupa Ukrainek mieszkających w Polsce, w sesji na temat europejskiej solidarności wzięły udział deputowane do RN Ukrainy Lilia Hrynewycz oraz Irena Łucenko. „Stereotypy płciowe okazały się bardzo mocne nawet na Majdanie” – mówiła Hrynewycz. Przekonywała, że teraz przed Ukrainkami stoją nowe szanse, które trzeba wykorzystać.

Mówiąc o roli ukraińskich kobiet, podkreśliła, że zawsze były one siłą napędową społeczeństwa, a podczas wydarzeń na Majdanie po raz kolejny potwierdziły swoją rolę w procesie przemian.

„Gdy rozpoczęły się ostre wydarzenia mężczyźni próbowali nas odepchnąć z pierwszej linii, ponieważ, jak mówili, martwią się o nas. Przyczyna jednak jest zupełnie inna – mężczyźni tradycyjni nie postrzegają kobiet jako osób odpowiedzialnych, zdolnych do podjęcia decyzji. I do jednostek bojowych na Majdanie – setek, nie brali kobiet. Dla kobiet zostawili rolę obsługi” – mówiła.

Jak podkreśliła, odpowiedzią na podobne nastawienie było powołanie pierwszej niepodległej setki kobiet, a potem kolejnej, której celem było przekazywanie głosu kobiet na Majdanie społeczeństwu, pokazać ich udział oraz potencjał w tej rewolucji.

Podkreśliła, że na Ukrainie jest jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o równość płci i wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn. „Ale mamy w naszym kraju teraz otwarte okno możliwości wykupione krwią. I nie mamy prawa stracić tej szansy. Szansy na reformę, na bycie w domu, w Europie, bo jesteśmy narodem europejskim” – podkreśliła.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook