Jedynie prawda jest ciekawa


Pamiętamy i będziemy pamiętać

16.12.2011

Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego w rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" głosi m. in.: "Ta zbrodnia nie może być osądzona tylko w kategorii historycznej. Ona wymaga jednoznacznego powiedzenia kto był katem, a kto ofiarą, kto wydał rozkaz, a kto go wykonał."

16 grudnia 1981 roku, oddział ZOMO strzelał do strajkujących w kopalni „Wujek” górników. Zginęło wtedy dziewięć osób, a dwadzieścia jeden zostało rannych. Dziś mija dokładnie 30 lat od tych wyjątkowo tragicznych wydarzeń. Pacyfikacja kopalni „Wujek” pozostaje w naszej pamięci jako haniebna, czarna karta historii. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i głośno przypominać o tym co się stało w kopalni „Wujek”. To była zbrodnia przeciwko Narodowi rozkaz zamordowania ich bliskich. Proces gen. Kiszczaka trwa od 1994 roku. W listopadzie br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, kolejny raz zwrócił sprawę do I instancji. Proces będzie się toczył po raz piąty. Państwo prawa nie może pozwalać sobie na to by w takiej sprawie nie zapadł wyrok, by sprawcy nie usłyszeli, że są winni i zasługują na najsurowszy wymiar kary.

Dlatego szczególnie dziś, w rocznicę tej zbrodni, pragniemy głośno upomnieć się o tę elementarną sprawiedliwość, która należy się ofiarom „Wujka” i ich rodzinom. Ta zbrodnia nie może być osądzona tylko w kategorii historycznej. Ona wymaga jednoznacznego powiedzenia kto był katem, a kto ofiarą, kto wydał rozkaz, a kto go wykonał.

Dziś jesteśmy myślami i modlitwą z ofiarami z kopalni „Wujek” i ich rodzinami. Pamiętamy i będziemy pamiętać o tym jak dużą ofiarę złożyli w walce o niepodległą i wolną Polskę.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook