Jedynie prawda jest ciekawa


Pamiętamy i będziemy pamiętać

16.12.2011

Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego w rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" głosi m. in.: "Ta zbrodnia nie może być osądzona tylko w kategorii historycznej. Ona wymaga jednoznacznego powiedzenia kto był katem, a kto ofiarą, kto wydał rozkaz, a kto go wykonał."

16 grudnia 1981 roku, oddział ZOMO strzelał do strajkujących w kopalni „Wujek” górników. Zginęło wtedy dziewięć osób, a dwadzieścia jeden zostało rannych. Dziś mija dokładnie 30 lat od tych wyjątkowo tragicznych wydarzeń. Pacyfikacja kopalni „Wujek” pozostaje w naszej pamięci jako haniebna, czarna karta historii. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i głośno przypominać o tym co się stało w kopalni „Wujek”. To była zbrodnia przeciwko Narodowi rozkaz zamordowania ich bliskich. Proces gen. Kiszczaka trwa od 1994 roku. W listopadzie br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, kolejny raz zwrócił sprawę do I instancji. Proces będzie się toczył po raz piąty. Państwo prawa nie może pozwalać sobie na to by w takiej sprawie nie zapadł wyrok, by sprawcy nie usłyszeli, że są winni i zasługują na najsurowszy wymiar kary.

Dlatego szczególnie dziś, w rocznicę tej zbrodni, pragniemy głośno upomnieć się o tę elementarną sprawiedliwość, która należy się ofiarom „Wujka” i ich rodzinom. Ta zbrodnia nie może być osądzona tylko w kategorii historycznej. Ona wymaga jednoznacznego powiedzenia kto był katem, a kto ofiarą, kto wydał rozkaz, a kto go wykonał.

Dziś jesteśmy myślami i modlitwą z ofiarami z kopalni „Wujek” i ich rodzinami. Pamiętamy i będziemy pamiętać o tym jak dużą ofiarę złożyli w walce o niepodległą i wolną Polskę.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 8. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook