Jedynie prawda jest ciekawa


Palikot znów atakuje Kościół

11.01.2014

Trwa kontrofensywa Kościoła katolickiego w Polsce, polegająca na tym, że chce on za wszelką cenę zatrzymać swoje wpływy w państwie i podporządkować je interesom Watykanu - powiedział w Kielcach szef Twojego Ruchu, Janusz Palikot.

W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyła się ostatnia z 16 debat programowych TR, organizowana pod hasłem "Świeckie państwo".

Palikot, jako jeden z przykładów widocznej - jego zdaniem - "próby zawłaszczania przez Kościół państwa" podał "nieskuteczną i niefrasobliwą próbę ściągnięcia" do kraju z Watykanu abp. Józefa Wesołowskiego. Duchowny, to b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.

- Prokuratura zamiast wydać natychmiast Europejski Nakaz Aresztowania czy list gończy, zwróciła się o pomoc prawną, co jest kuriozalnym rozwiązaniem, bo wiadomo że w takich przypadkach każde państwo - także Watykan - podejmie decyzję, iż nie udziela takiej pomocy - mówił polityk. Watykan już poinformował, że abp Wesołowski jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji.

Zdaniem Palikota ENA pozwoliłby policji na zatrzymanie duchownego - podobnie - przekonywał, jak to się stało z kierowcą podejrzewanym o śmiertelnie potrącenie 13-latka niedaleko Warszawy, którego zatrzymano w czwartek we Francji.

Polityk krytykował też niewyciąganie konsekwencji wobec wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, który jest autorem książki-wywiadu z ordynariuszem warszawsko-praskim, abp. Henrykiem Hoserem.

W opinii Palikota Kościół katolicki "chroniąc własne wpływy i interesy ekonomiczne, prowadzi próbę narzucenia państwa wyznaniowego, której hasłem marketingowym jest rzekoma ideologia gender".

Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu Jan Hartman podkreślił podczas konferencji prasowej, że państwo ma powinność wobec obywateli, by mogli czuć się bezpiecznie i mogli być równo traktowani - niezależnie od tego czy są ateistami czy wierzącymi. - Bezstronność państwa jest obiecana obywatelom w artykule 25 konstytucji. Niestety państwo traktuje ten artykuł niepoważnie, rozumiejąc go w ten sposób, że zachowuje całkowitą bierność w odniesieniu do przejawów klerykalizmu - dodał Hartman.

Podczas debaty Hartman mówił, że nie widzi potrzeby tworzenia partii "aktywnie antyreligijnej, wyspecjalizowanej w zwalczaniu religii". - Naszą rolą nie jest tworzenie sporu z religią. Musimy być partią obywatelską, partią konstytucji, która póki jest w opozycji, upomina władze i poucza na czym polega respekt wobec konstytucji, czym jest rozdział Kościoła od państwa, czym jest świeckości i bezstronność, jak starać się wcielać te wartości konstytucyjne i przepisy prawa w życiu publicznym i społecznym - tłumaczył.

W dyskusji wzięła też udział działaczka feministyczna, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Twojego Ruchu Małgorzata Marenin, która wystąpiła do sądu z prywatnym aktem oskarżenia przeciw abp. Józefowi Michalikowi.

Marenin powiedziała dziennikarzom, że złożyła pozew po to, by "uświadamiać ludziom, że ksiądz jest tylko zwykłym człowiekiem, i jak inni obywatele musi być rozliczany ze swoich czynów i słów".

Hierarcha został pozwany za wypowiedź podczas kazania wygłoszonego 16 października we Wrocławiu. W homilii wygłoszonej we wrocławskiej katedrze abp Michalik nawiązał do opisywanych w mediach przypadków pedofilii. Przewodniczący KEP mówił: "Wiele dziś mówi się - i słusznie - o karygodnych nadużyciach dorosłych wobec dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować. Ale nikt nie odważy się pytać o przyczyny, żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi. Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe".

W sobotę odbył się także wojewódzki kongres świętokrzyskiego Twojego Ruchu, podczas którego wybrano zarząd partii w regionie. Przewodniczącym wybrano Włodzimierza Stępnia z ruchu Europa Plus (ugrupowanie w październiku weszło w skład TR). Zdobył 123 głosy, a na kontrkandydatkę Karolina Poniewierską głosowało 47 delegatów.

Zarząd wojewódzki będzie ustalał listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i sejmiku wojewódzkiego, a zarząd okręgu - któremu od ubiegłego roku szefuje Marenin - listy w wyborach do Sejmu i samorządowych. Dwoista struktura TR w regionie wynika z tego, iż granica okręgu wyborczego pokrywa się terytorialnie z granicą województwa świętokrzyskiego.

Jak zapowiedział Palikot 18 stycznia zostanie wybrana rada główna partii, wówczas też ma być zaprezentowany program ugrupowania, wypracowany podczas regionalnych paneli dyskusyjnych, poświęconych rożnym dziedzinom funkcjonowania państwa. 6 lutego TR ma przedstawić liderów list wyborczych w wyborach do PE.


Greg/PAP
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts">Facebooku!

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook