Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Palikot znów atakuje Kościół

11.01.2014

Trwa kontrofensywa Kościoła katolickiego w Polsce, polegająca na tym, że chce on za wszelką cenę zatrzymać swoje wpływy w państwie i podporządkować je interesom Watykanu - powiedział w Kielcach szef Twojego Ruchu, Janusz Palikot.

W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyła się ostatnia z 16 debat programowych TR, organizowana pod hasłem "Świeckie państwo".

Palikot, jako jeden z przykładów widocznej - jego zdaniem - "próby zawłaszczania przez Kościół państwa" podał "nieskuteczną i niefrasobliwą próbę ściągnięcia" do kraju z Watykanu abp. Józefa Wesołowskiego. Duchowny, to b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.

- Prokuratura zamiast wydać natychmiast Europejski Nakaz Aresztowania czy list gończy, zwróciła się o pomoc prawną, co jest kuriozalnym rozwiązaniem, bo wiadomo że w takich przypadkach każde państwo - także Watykan - podejmie decyzję, iż nie udziela takiej pomocy - mówił polityk. Watykan już poinformował, że abp Wesołowski jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji.

Zdaniem Palikota ENA pozwoliłby policji na zatrzymanie duchownego - podobnie - przekonywał, jak to się stało z kierowcą podejrzewanym o śmiertelnie potrącenie 13-latka niedaleko Warszawy, którego zatrzymano w czwartek we Francji.

Polityk krytykował też niewyciąganie konsekwencji wobec wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, który jest autorem książki-wywiadu z ordynariuszem warszawsko-praskim, abp. Henrykiem Hoserem.

W opinii Palikota Kościół katolicki "chroniąc własne wpływy i interesy ekonomiczne, prowadzi próbę narzucenia państwa wyznaniowego, której hasłem marketingowym jest rzekoma ideologia gender".

Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu Jan Hartman podkreślił podczas konferencji prasowej, że państwo ma powinność wobec obywateli, by mogli czuć się bezpiecznie i mogli być równo traktowani - niezależnie od tego czy są ateistami czy wierzącymi. - Bezstronność państwa jest obiecana obywatelom w artykule 25 konstytucji. Niestety państwo traktuje ten artykuł niepoważnie, rozumiejąc go w ten sposób, że zachowuje całkowitą bierność w odniesieniu do przejawów klerykalizmu - dodał Hartman.

Podczas debaty Hartman mówił, że nie widzi potrzeby tworzenia partii "aktywnie antyreligijnej, wyspecjalizowanej w zwalczaniu religii". - Naszą rolą nie jest tworzenie sporu z religią. Musimy być partią obywatelską, partią konstytucji, która póki jest w opozycji, upomina władze i poucza na czym polega respekt wobec konstytucji, czym jest rozdział Kościoła od państwa, czym jest świeckości i bezstronność, jak starać się wcielać te wartości konstytucyjne i przepisy prawa w życiu publicznym i społecznym - tłumaczył.

W dyskusji wzięła też udział działaczka feministyczna, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Twojego Ruchu Małgorzata Marenin, która wystąpiła do sądu z prywatnym aktem oskarżenia przeciw abp. Józefowi Michalikowi.

Marenin powiedziała dziennikarzom, że złożyła pozew po to, by "uświadamiać ludziom, że ksiądz jest tylko zwykłym człowiekiem, i jak inni obywatele musi być rozliczany ze swoich czynów i słów".

Hierarcha został pozwany za wypowiedź podczas kazania wygłoszonego 16 października we Wrocławiu. W homilii wygłoszonej we wrocławskiej katedrze abp Michalik nawiązał do opisywanych w mediach przypadków pedofilii. Przewodniczący KEP mówił: "Wiele dziś mówi się - i słusznie - o karygodnych nadużyciach dorosłych wobec dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować. Ale nikt nie odważy się pytać o przyczyny, żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi. Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe".

W sobotę odbył się także wojewódzki kongres świętokrzyskiego Twojego Ruchu, podczas którego wybrano zarząd partii w regionie. Przewodniczącym wybrano Włodzimierza Stępnia z ruchu Europa Plus (ugrupowanie w październiku weszło w skład TR). Zdobył 123 głosy, a na kontrkandydatkę Karolina Poniewierską głosowało 47 delegatów.

Zarząd wojewódzki będzie ustalał listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i sejmiku wojewódzkiego, a zarząd okręgu - któremu od ubiegłego roku szefuje Marenin - listy w wyborach do Sejmu i samorządowych. Dwoista struktura TR w regionie wynika z tego, iż granica okręgu wyborczego pokrywa się terytorialnie z granicą województwa świętokrzyskiego.

Jak zapowiedział Palikot 18 stycznia zostanie wybrana rada główna partii, wówczas też ma być zaprezentowany program ugrupowania, wypracowany podczas regionalnych paneli dyskusyjnych, poświęconych rożnym dziedzinom funkcjonowania państwa. 6 lutego TR ma przedstawić liderów list wyborczych w wyborach do PE.


Greg/PAP
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts">Facebooku!

Warto poczytać

 1. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 2. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 3. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 4. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

 5. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 6. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

 7. nood-st 25.10.2016

  Nowoczesna tendencyjnie o roku rządów PiS

  We wtorek mija rok od wygranych przez PiS wyborów parlamentarnych.

 8. eu-12324301920 25.10.2016

  Rząd odpowie na zalecenia KE

  Będzie pisemna odpowiedź rządu w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook