Jedynie prawda jest ciekawa


Palikot: Ludziom kojarzę się z dojrzałym orangutanem

20.10.2014

Decyzję o starcie w wyborach prezydenckich podejmę na początku grudnia – zapowiada Janusz Palikot.

Lider Twojego Ruchu jest przekonany, że gdyby wystartował, to będzie miał lepszy wynik niż 1-2 proc. „Ciągle jestem dobrze postrzegany. Ludzie widzą we mnie przywódcę stada. Kojarzę się z królem lwem, panterą, tygrysem i dojrzałym orangutanem” - mówi skromnie.

Swoich potencjalnych kontrkandydatów zdecydowanie krytykuje: „Miller jest odbierany jako PZPR-owski beton i wielki cynik. (…) Bronisław Komorowski - ludzie wskazywali na starego goryla, lwa, konia - ale nie rączego, tylko takiego podstarzałego.”

Wszystko wskazuje na to, że w grudniu ogłosi oficjalnie swój start, bo decyzja jest już raczej podjęta: „Jeśli nie wystartuję, pewien typ myślenia - przyjazne, świeckie i nowoczesne państwo, związki partnerskie, firma przez trzy miesiące na próbę - nie będzie obecny w debacie.”

Komentuje też swoje otwarte poparcie dla rządu Ewy Kopacz: „Ewa Kopacz złożyła ofertę opozycji, by poprzeć część rozwiązań rządu. Dlaczego miałbym nie poprzeć dobrych dla Polski rzeczy. (…) Żadnych umizgów nie było! Wysłałem sygnał do PO, że w sprawach światopoglądowych poprę liberalne skrzydło Platformy. To będzie też mój sukces. Taka jest moja taktyka.” - tłumaczy. 

Jednak zauważa, że charyzma to nie jest cecha Ewy Kopacz: „Ale ma charakter, jest ambitna. Nie ma katastrofy, ale też nie ma objawienia” - ocenia. 

Próbuje też załagodzić obraz sypiącej się ostatnio partii – Twojego Ruchu: „Partia się nie sypie. Wstępują do nas nowi ludzie i jest ich więcej niż tych, którzy odchodzą. A uciekają dawni działacze SLD, którzy przyszli do nas z powodów koniunkturalnych, bo niegdyś uznali, że to my przetrwamy. (…) Nowe otwarcie to przejście z radykalnej opozycji - dziś to PiS i SLD - do opozycji konstruktywnej. Odcięcie się od skrajności - jak Armand Ryfiński przebierający się za biskupa czy Anka Grodzka ciągle wprowadzająca postulat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Ja, Palikot, prywatnie jestem za tym, ale w programie TR tego nie ma.”

Zapowiada też złagodzenie swojej antyklerykalnej polityki: „Nadal jesteśmy za rozdziałem państwa od Kościoła, nie powinno być krzyży w instytucjach publicznych, także w Sejmie, nie powinno być religii w szkołach.” I dodaje, że według niego przebieranki Ryfińskiego za biskupa były przegięciem. „Nie będziemy walczyć z wiarą i religią, tylko rozpychającym się, chcącym władzy i przywilejów Kościołem katolickim. Ponownie złożymy projekty o związkach partnerskich, in vitro.”

mc,wyborcza.pl
[fot. facebook.com/Twój Ruch PL]


Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook