Jedynie prawda jest ciekawa

Palikot: Ludziom kojarzę się z dojrzałym orangutanem

20.10.2014

Decyzję o starcie w wyborach prezydenckich podejmę na początku grudnia – zapowiada Janusz Palikot.

Lider Twojego Ruchu jest przekonany, że gdyby wystartował, to będzie miał lepszy wynik niż 1-2 proc. „Ciągle jestem dobrze postrzegany. Ludzie widzą we mnie przywódcę stada. Kojarzę się z królem lwem, panterą, tygrysem i dojrzałym orangutanem” - mówi skromnie.

Swoich potencjalnych kontrkandydatów zdecydowanie krytykuje: „Miller jest odbierany jako PZPR-owski beton i wielki cynik. (…) Bronisław Komorowski - ludzie wskazywali na starego goryla, lwa, konia - ale nie rączego, tylko takiego podstarzałego.”

Wszystko wskazuje na to, że w grudniu ogłosi oficjalnie swój start, bo decyzja jest już raczej podjęta: „Jeśli nie wystartuję, pewien typ myślenia - przyjazne, świeckie i nowoczesne państwo, związki partnerskie, firma przez trzy miesiące na próbę - nie będzie obecny w debacie.”

Komentuje też swoje otwarte poparcie dla rządu Ewy Kopacz: „Ewa Kopacz złożyła ofertę opozycji, by poprzeć część rozwiązań rządu. Dlaczego miałbym nie poprzeć dobrych dla Polski rzeczy. (…) Żadnych umizgów nie było! Wysłałem sygnał do PO, że w sprawach światopoglądowych poprę liberalne skrzydło Platformy. To będzie też mój sukces. Taka jest moja taktyka.” - tłumaczy. 

Jednak zauważa, że charyzma to nie jest cecha Ewy Kopacz: „Ale ma charakter, jest ambitna. Nie ma katastrofy, ale też nie ma objawienia” - ocenia. 

Próbuje też załagodzić obraz sypiącej się ostatnio partii – Twojego Ruchu: „Partia się nie sypie. Wstępują do nas nowi ludzie i jest ich więcej niż tych, którzy odchodzą. A uciekają dawni działacze SLD, którzy przyszli do nas z powodów koniunkturalnych, bo niegdyś uznali, że to my przetrwamy. (…) Nowe otwarcie to przejście z radykalnej opozycji - dziś to PiS i SLD - do opozycji konstruktywnej. Odcięcie się od skrajności - jak Armand Ryfiński przebierający się za biskupa czy Anka Grodzka ciągle wprowadzająca postulat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Ja, Palikot, prywatnie jestem za tym, ale w programie TR tego nie ma.”

Zapowiada też złagodzenie swojej antyklerykalnej polityki: „Nadal jesteśmy za rozdziałem państwa od Kościoła, nie powinno być krzyży w instytucjach publicznych, także w Sejmie, nie powinno być religii w szkołach.” I dodaje, że według niego przebieranki Ryfińskiego za biskupa były przegięciem. „Nie będziemy walczyć z wiarą i religią, tylko rozpychającym się, chcącym władzy i przywilejów Kościołem katolickim. Ponownie złożymy projekty o związkach partnerskich, in vitro.”

mc,wyborcza.pl
[fot. facebook.com/Twój Ruch PL]


Warto poczytać

 1. 1270pkw 17.12.2017

  Ruszają prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym

  Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu w poniedziałek rozpoczną prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków PKW.

 2. 1270promocja 17.12.2017

  Antoni Macierewicz: jesteście elitą, armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu

  Szef MON Antoni Macierewicz podczas niedzielnej promocji oficerskiej żołnierzy rezerwy podkreślił, że armia to fundament nie tylko bezpieczeństwa, ale wartości patriotycznych. Zaapelował do żołnierzy o przypominanie historii po to, żeby "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo".

 3. gdynia17122017 17.12.2017

  Wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Zginęło 45 osób, 1165 odniosło rany

  47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.

 4. KijowskiYT17122017 17.12.2017

  Kijowski nie ma wstydu! Zebrał 32 tysiące złotych i mówi: Będziemy mogli spokojnie przeżyć święta

  Były lider Komitetu Obrony Demokracji najprawdopodobniej zdecyduje się jednak pozostać w Polsce. Sympatycy zorganizowali zrzutkę na jego utrzymanie

 5. Morawiecki17122017 17.12.2017

  Morawiecki o Grudniu'70: to był korytarz do wolności

  Pamiętamy, że Gdynia i ten kawałek Polski przed II Wojną Światową był nazywany korytarzem; dla mnie symbolicznie to, co się działo w 1970 r., potem w 1980 r. to był taki korytarz do wolności - mówił na spotkaniu m.in. z uczestnikami wydarzeń na Wybrzeżu premier Mateusz Morawiecki

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook