Jedynie prawda jest ciekawa


Palikot będzie w opozycji, ale nie totalnej

13.10.2011

Na czwartkowym spotkaniu Janusz Palikot przekonywał prezydenta Bronisława Komorowskiego do swego pomysłu stworzenia rządu fachowców. Prezydent uważa jednak, że taki rząd tworzy się w sytuacjach awaryjnych. Palikot zapewnił ponadto, że jego ugrupowanie będzie popierało projekty modernizacyjne rządu.

Prezydent rozmawiał z Palikotem w ramach konsultacji z liderami ugrupowań, które w wyniku tegorocznych wyborów parlamentarnych zasiądą w Sejmie. 

Palikot wielokrotnie deklarował, że jego partia jest gotowa poprzeć rząd Donalda Tuska, bez obejmowania stanowisk, tylko poprzez wskazanie do tego rządu bezpartyjnych fachowców.

Szef Ruchu Palikota powiedział na czwartkowej konferencji prasowej już po spotkaniu z prezydentem, że namawiał Bronisława Komorowskiego "na rząd fachowców", argumentując to "nadzwyczajną sytuacją gospodarczą w Europie i na świecie" i podkreślając, że czas kryzysu jest też wielką szansą dla Polski na dokonanie "ogromnego skoku". W związku z tym - przekonywał Palikot - potrzebujemy ludzi, którzy "nie są uwikłanie w żadne partyjne gry".

Jak dodał, prezydent poinformował jednak, że "w jego ocenie powstała już większość partyjna PO-PSL i że zostanie w związku z tym powołany rząd partyjny". "Nad czym rzeczywiście ubolewam, uważam to za złą decyzję" - powiedział Palikot. Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie na pewno przez wiele miesięcy oceniać pracę tych - jak się wyraził - "partyjnych ministrów".

Z kolei prezydent był pytany na czwartkowej konferencji prasowej, czy jego zdaniem istnieje jakaś możliwość, żeby Ruch Palikota współpracował z przyszłą koalicją rządową lub też nawet do niej wszedł. Komorowski powiedział, że Palikot podczas spotkania przedstawił ofertę budowy rządu fachowców. Zaznaczył jednak, że "prezydent nie jest odpowiednim adresatem tego rodzaju pomysłów, a powinny być (nimi) inne kluby parlamentarne".

"Oprócz tego jest informacja jednoznaczna, że jest po prostu większość w parlamencie, a rządy fachowców tworzy się w sytuacjach trochę awaryjnych, kryzysowych, kiedy nie funkcjonuje albo nie można po prostu wyłonić rządu większościowego" - powiedział prezydent. 

Jak ocenił, rząd większościowy "zawsze ma ten walor, że jest oparty o konkretny fundament większości, a więc zapewnia zawsze większą skuteczność działanie parlamentu i rządu". 

Po drugie - zaznaczył prezydent - "Janusz Palikot sam określił rolę swojej partii w parlamencie jako opozycję nietotalną". "Uważam, że to jest bardzo dobry punkt wyjścia, bo prezydent chciałby bardzo, aby w parlamencie istniała zdolność do jak najszerszej współpracy, trochę przy przekraczaniu naturalnych i zrozumiałych podziałów na koalicję i opozycję przynajmniej w niektórych ważnych sprawach dla Polski" - oświadczył Komorowski.

Jak dodał, zalicza do tych spraw "zarówno postępy w zakresie modernizacji i dążenia do nowoczesnego państwa, jak i chronienie polskiego dorobku przed ryzykiem kryzysu światowego gospodarczego". "Ale także na przykład prace nad zbudowaniem realnych szans na mocniejszą pozycję Polski w ramach integracji europejskiej" - zaznaczył Komorowski.

Z kolei Palikot stwierdził, że prezydent zapytał na spotkaniu o wolę jego ugrupowania "poparcia pewnego rodzaju projektów prowadzących do modernizacji Polski". "Zapewniłem, że tak, że nie będziemy prowadzili totalnej wojny +wszystko na nie+" - powiedział Palikot. Zapowiedział, że Ruch Palikota będzie wspierał projekty rządu, premiera czy prezydenta, które będę miały charakter unowocześniający, deregulacyjny, ograniczający biurokracją i jej partyjny charakter.

Prezydent powiedział, że przyjmuje deklarację Palikota jako "zapowiedź szansy, że w różnych układach jest możliwe budowanie mechanizmu współpracy w wybranych dziedzinach". 

"Podobnie odniosłem wrażenie w rozmowie z drugim szefem partii opozycyjnej, też usłyszałem pewne tony, który może w sposób mniej wyraźny, może w sposób bardziej uwarunkowany, jeśli chodzi o całość sytuacji politycznej w Polsce, ale jednak też nie wykluczające możliwości szukania dialogu i współdziałania w sprawach dla Polski najważniejszych. I to oczywiście jest zadaniem wszystkich, także prezydenta, aby ten klimat próbować pogłębić i odpowiednio wykorzystać" - powiedział prezydent, który w środę spotkał się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

PAP

(fot.wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook