Jedynie prawda jest ciekawa


Pakiet dla polskiego bezpieczeństwa

21.02.2013

Profesor Piotr Gliński zorganizował kolejną konferencję programową. Tym razem wraz z ekspertami przedstawił program związany z bezpieczeństwem narodowym. Mówił m.in. o uzdrowieniu służb oraz uszczelnieniu prawa fiskalnego.

Konsolidacja służb specjalnych, reforma służb wojskowych, uszczelnienie systemu podatku VAT - to propozycje z zakresu bezpieczeństwa przedstawione w czwartek przez ekspertów kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego.

Wśród specjalistów zaprezentowanych przez Glińskiego znaleźli się: b. dowódca GROM, b. wiceszef BBN gen. Roman Polko, prof. Konrad Raczkowski ze Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, b. rzecznik prasowy UOP dr Leszek Buller z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Piotr Pogonowski, b. dyrektor gabinetu szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Podczas spotkania Gliński przedstawił swoją diagnozę bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział, kryzys instytucji państwa, który można zaobserwować, dotyczy także takich dziedzin jak bezpieczeństwo, wojsko i służby specjalne. "Na kryzys najlepszym rozwiązaniem jest rząd techniczny, bo ma on możliwość odsunięcia od wpływu na władzę rozmaitych grup interesu, uniemożliwiających dobre rządzenie" - przekonywał kandydat PiS na premiera.

Ocenił, że "wciąż mamy problemy z gospodarczymi czy politycznymi powiązaniami służb". "Były szef ABW był związany z pewnymi gospodarczymi kręgami" - wskazał Gliński.

Jak podkreślił, jeśli chodzi o służby specjalne czy wojsko, mamy "problemy nierozwiązane w Polsce od wielu lat i szczególnie zaostrzone w ostatnich pięciu latach". Dodał, że "nie wiadomo, w jakim kierunku ma iść reforma służb specjalnych".

Gliński zaznaczył, że bezpieczeństwo państwa to nie tylko same służby, ale także w szerszym ujęciu np. bezpieczeństwo fiskalne. Jak mówił, olbrzymie sumy są w Polsce tracone przez to, że nie jesteśmy bezpieczni z punktu widzenia fiskalnego, a przez wyłudzenia podatku VAT tracimy ok. 20 mld rocznie.

Do kwestii zarządzania bezpieczeństwem państwa odniósł się dr Buller. Jego zdaniem elementami tego systemu powinny być takie służby jak policja, straż graniczna, straż pożarna, ABW, AW, CBA i BOR. W MSW - postulował - "powinien powstać krajowy system koordynacji działań służb". Jak powiedział, w służbach nie ma właściwych systemów motywacyjnych czy rekrutacji. "Trzeba zadbać o to, by funkcjonariusze byli w odpowiedni sposób przesuwani z różnych stanowisk" - mówił Buller, odnosząc się do wydłużenia wieku emerytalnego w służbach.

Postulaty dotyczące służb specjalnych zaprezentował prof. Pogonowski. Jak ocenił, w Polsce jest za dużo służb działających w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego, przez co dublują one swoje kompetencje i są skazane na konkurowanie. Brak jest także - w ocenie Pogonowskiego - realnego nadzoru nad służbami. Postulował zatem powołanie realnego organu nadzoru, "gdzie przetwarzane byłyby informacje istotne dla bezpieczeństwa państwa" i rozliczano by realizację zadań stawianych przed służbami. Jak dodał, należy rozważyć konsolidację zmierzającą do połączenia zadań Agencji Wywiadu oraz Służby Wywiadu Wojskowego, a pozostawienie ABW zadań kontrwywiadowczych. Z kolei CBA powinno - według niego - pozostać podstawową służbą zajmującą się bezpieczeństwem ekonomicznym państwa.

Pogonowski odniósł się też do uprawnień członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych. "Nie można tolerować sytuacji, w której służba specjalna decyduje, czy dany parlamentarzysta może zasiadać w komisji" - przekonywał.

O bezpieczeństwie gospodarczym i ekonomicznym mówił prof. Raczkowski. Według niego potrzebna jest konsolidacja struktur podatkowych i celnych. "Blisko 65 tys. ludzi, którzy pracują w administracji podatkowej, służbie celnej i kontroli skarbowej nie może działać efektywnie, bo brakuje przekazu informacji i współpracy między tymi instytucjami" - ocenił.

Raczkowski zaproponował także wprowadzenie ewidencji faktur VAT powyżej 10 tys. złotych, co miałoby przeciwdziałać wyłudzaniu podatku VAT.

Z kolei gen. Polko powiedział, że "trzeba zerwać z fikcją, że w wojsku mamy ok. 10 proc. profesjonalistów, czyli korpus ekspedycyjny i ok. 90 proc. skansenu". Według niego nie wykorzystuje się potencjału polskich sił specjalnych, które mają wspaniałą markę. Krytykował także obecną formułę Narodowych Sił Rezerwowych. "Nie wykorzystuje się potencjału entuzjastów, którzy na co dzień wykonują swoje zawody, ale chcieliby także poświęcić się służbie w armii" - podkreślił.

Polko uważa ponadto, że nieczytelny jest system dowodzenia w siłach zbrojnych. Według niego powinna być utrzymana rola szefa Sztabu Generalnego jako pierwszego żołnierza.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook