Jedynie prawda jest ciekawa

Pakiet dla polskiego bezpieczeństwa

21.02.2013

Profesor Piotr Gliński zorganizował kolejną konferencję programową. Tym razem wraz z ekspertami przedstawił program związany z bezpieczeństwem narodowym. Mówił m.in. o uzdrowieniu służb oraz uszczelnieniu prawa fiskalnego.

Konsolidacja służb specjalnych, reforma służb wojskowych, uszczelnienie systemu podatku VAT - to propozycje z zakresu bezpieczeństwa przedstawione w czwartek przez ekspertów kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego.

Wśród specjalistów zaprezentowanych przez Glińskiego znaleźli się: b. dowódca GROM, b. wiceszef BBN gen. Roman Polko, prof. Konrad Raczkowski ze Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, b. rzecznik prasowy UOP dr Leszek Buller z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Piotr Pogonowski, b. dyrektor gabinetu szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Podczas spotkania Gliński przedstawił swoją diagnozę bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział, kryzys instytucji państwa, który można zaobserwować, dotyczy także takich dziedzin jak bezpieczeństwo, wojsko i służby specjalne. "Na kryzys najlepszym rozwiązaniem jest rząd techniczny, bo ma on możliwość odsunięcia od wpływu na władzę rozmaitych grup interesu, uniemożliwiających dobre rządzenie" - przekonywał kandydat PiS na premiera.

Ocenił, że "wciąż mamy problemy z gospodarczymi czy politycznymi powiązaniami służb". "Były szef ABW był związany z pewnymi gospodarczymi kręgami" - wskazał Gliński.

Jak podkreślił, jeśli chodzi o służby specjalne czy wojsko, mamy "problemy nierozwiązane w Polsce od wielu lat i szczególnie zaostrzone w ostatnich pięciu latach". Dodał, że "nie wiadomo, w jakim kierunku ma iść reforma służb specjalnych".

Gliński zaznaczył, że bezpieczeństwo państwa to nie tylko same służby, ale także w szerszym ujęciu np. bezpieczeństwo fiskalne. Jak mówił, olbrzymie sumy są w Polsce tracone przez to, że nie jesteśmy bezpieczni z punktu widzenia fiskalnego, a przez wyłudzenia podatku VAT tracimy ok. 20 mld rocznie.

Do kwestii zarządzania bezpieczeństwem państwa odniósł się dr Buller. Jego zdaniem elementami tego systemu powinny być takie służby jak policja, straż graniczna, straż pożarna, ABW, AW, CBA i BOR. W MSW - postulował - "powinien powstać krajowy system koordynacji działań służb". Jak powiedział, w służbach nie ma właściwych systemów motywacyjnych czy rekrutacji. "Trzeba zadbać o to, by funkcjonariusze byli w odpowiedni sposób przesuwani z różnych stanowisk" - mówił Buller, odnosząc się do wydłużenia wieku emerytalnego w służbach.

Postulaty dotyczące służb specjalnych zaprezentował prof. Pogonowski. Jak ocenił, w Polsce jest za dużo służb działających w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego, przez co dublują one swoje kompetencje i są skazane na konkurowanie. Brak jest także - w ocenie Pogonowskiego - realnego nadzoru nad służbami. Postulował zatem powołanie realnego organu nadzoru, "gdzie przetwarzane byłyby informacje istotne dla bezpieczeństwa państwa" i rozliczano by realizację zadań stawianych przed służbami. Jak dodał, należy rozważyć konsolidację zmierzającą do połączenia zadań Agencji Wywiadu oraz Służby Wywiadu Wojskowego, a pozostawienie ABW zadań kontrwywiadowczych. Z kolei CBA powinno - według niego - pozostać podstawową służbą zajmującą się bezpieczeństwem ekonomicznym państwa.

Pogonowski odniósł się też do uprawnień członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych. "Nie można tolerować sytuacji, w której służba specjalna decyduje, czy dany parlamentarzysta może zasiadać w komisji" - przekonywał.

O bezpieczeństwie gospodarczym i ekonomicznym mówił prof. Raczkowski. Według niego potrzebna jest konsolidacja struktur podatkowych i celnych. "Blisko 65 tys. ludzi, którzy pracują w administracji podatkowej, służbie celnej i kontroli skarbowej nie może działać efektywnie, bo brakuje przekazu informacji i współpracy między tymi instytucjami" - ocenił.

Raczkowski zaproponował także wprowadzenie ewidencji faktur VAT powyżej 10 tys. złotych, co miałoby przeciwdziałać wyłudzaniu podatku VAT.

Z kolei gen. Polko powiedział, że "trzeba zerwać z fikcją, że w wojsku mamy ok. 10 proc. profesjonalistów, czyli korpus ekspedycyjny i ok. 90 proc. skansenu". Według niego nie wykorzystuje się potencjału polskich sił specjalnych, które mają wspaniałą markę. Krytykował także obecną formułę Narodowych Sił Rezerwowych. "Nie wykorzystuje się potencjału entuzjastów, którzy na co dzień wykonują swoje zawody, ale chcieliby także poświęcić się służbie w armii" - podkreślił.

Polko uważa ponadto, że nieczytelny jest system dowodzenia w siłach zbrojnych. Według niego powinna być utrzymana rola szefa Sztabu Generalnego jako pierwszego żołnierza.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 2. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 3. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 4. Myslistwo 17.01.2018

  "Masz 5 minut, chyba że chcesz dostać kulką". Będzie śledztwo w sprawie myśliwych i sportowca

  Incydent, do którego doszło między myśliwymi a Igorem Traczem w gminie Trąbki w woj. pomorskim, badany jest przez Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska

 5. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

 6. Rusin1701 17.01.2018

  Mówiła że takiej dewastacji nie było nawet w czasach hitlerowskich, a teraz nieudolnie atakuje LP. Kolejna wpadka Kingi Rusin

  Tym razem prezenterka próbowała zaatakować działalność Lasów Państwowych, ale... źle przeczytała artykuł! - Nikt nie dyskredytuje jej skuteczniej niż ona sama - przekonuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

 7. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook