Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pakiet dla polskiego bezpieczeństwa

21.02.2013

Profesor Piotr Gliński zorganizował kolejną konferencję programową. Tym razem wraz z ekspertami przedstawił program związany z bezpieczeństwem narodowym. Mówił m.in. o uzdrowieniu służb oraz uszczelnieniu prawa fiskalnego.

Konsolidacja służb specjalnych, reforma służb wojskowych, uszczelnienie systemu podatku VAT - to propozycje z zakresu bezpieczeństwa przedstawione w czwartek przez ekspertów kandydata PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotra Glińskiego.

Wśród specjalistów zaprezentowanych przez Glińskiego znaleźli się: b. dowódca GROM, b. wiceszef BBN gen. Roman Polko, prof. Konrad Raczkowski ze Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, b. rzecznik prasowy UOP dr Leszek Buller z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Piotr Pogonowski, b. dyrektor gabinetu szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Podczas spotkania Gliński przedstawił swoją diagnozę bezpieczeństwa Polski. Jak powiedział, kryzys instytucji państwa, który można zaobserwować, dotyczy także takich dziedzin jak bezpieczeństwo, wojsko i służby specjalne. "Na kryzys najlepszym rozwiązaniem jest rząd techniczny, bo ma on możliwość odsunięcia od wpływu na władzę rozmaitych grup interesu, uniemożliwiających dobre rządzenie" - przekonywał kandydat PiS na premiera.

Ocenił, że "wciąż mamy problemy z gospodarczymi czy politycznymi powiązaniami służb". "Były szef ABW był związany z pewnymi gospodarczymi kręgami" - wskazał Gliński.

Jak podkreślił, jeśli chodzi o służby specjalne czy wojsko, mamy "problemy nierozwiązane w Polsce od wielu lat i szczególnie zaostrzone w ostatnich pięciu latach". Dodał, że "nie wiadomo, w jakim kierunku ma iść reforma służb specjalnych".

Gliński zaznaczył, że bezpieczeństwo państwa to nie tylko same służby, ale także w szerszym ujęciu np. bezpieczeństwo fiskalne. Jak mówił, olbrzymie sumy są w Polsce tracone przez to, że nie jesteśmy bezpieczni z punktu widzenia fiskalnego, a przez wyłudzenia podatku VAT tracimy ok. 20 mld rocznie.

Do kwestii zarządzania bezpieczeństwem państwa odniósł się dr Buller. Jego zdaniem elementami tego systemu powinny być takie służby jak policja, straż graniczna, straż pożarna, ABW, AW, CBA i BOR. W MSW - postulował - "powinien powstać krajowy system koordynacji działań służb". Jak powiedział, w służbach nie ma właściwych systemów motywacyjnych czy rekrutacji. "Trzeba zadbać o to, by funkcjonariusze byli w odpowiedni sposób przesuwani z różnych stanowisk" - mówił Buller, odnosząc się do wydłużenia wieku emerytalnego w służbach.

Postulaty dotyczące służb specjalnych zaprezentował prof. Pogonowski. Jak ocenił, w Polsce jest za dużo służb działających w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego, przez co dublują one swoje kompetencje i są skazane na konkurowanie. Brak jest także - w ocenie Pogonowskiego - realnego nadzoru nad służbami. Postulował zatem powołanie realnego organu nadzoru, "gdzie przetwarzane byłyby informacje istotne dla bezpieczeństwa państwa" i rozliczano by realizację zadań stawianych przed służbami. Jak dodał, należy rozważyć konsolidację zmierzającą do połączenia zadań Agencji Wywiadu oraz Służby Wywiadu Wojskowego, a pozostawienie ABW zadań kontrwywiadowczych. Z kolei CBA powinno - według niego - pozostać podstawową służbą zajmującą się bezpieczeństwem ekonomicznym państwa.

Pogonowski odniósł się też do uprawnień członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych. "Nie można tolerować sytuacji, w której służba specjalna decyduje, czy dany parlamentarzysta może zasiadać w komisji" - przekonywał.

O bezpieczeństwie gospodarczym i ekonomicznym mówił prof. Raczkowski. Według niego potrzebna jest konsolidacja struktur podatkowych i celnych. "Blisko 65 tys. ludzi, którzy pracują w administracji podatkowej, służbie celnej i kontroli skarbowej nie może działać efektywnie, bo brakuje przekazu informacji i współpracy między tymi instytucjami" - ocenił.

Raczkowski zaproponował także wprowadzenie ewidencji faktur VAT powyżej 10 tys. złotych, co miałoby przeciwdziałać wyłudzaniu podatku VAT.

Z kolei gen. Polko powiedział, że "trzeba zerwać z fikcją, że w wojsku mamy ok. 10 proc. profesjonalistów, czyli korpus ekspedycyjny i ok. 90 proc. skansenu". Według niego nie wykorzystuje się potencjału polskich sił specjalnych, które mają wspaniałą markę. Krytykował także obecną formułę Narodowych Sił Rezerwowych. "Nie wykorzystuje się potencjału entuzjastów, którzy na co dzień wykonują swoje zawody, ale chcieliby także poświęcić się służbie w armii" - podkreślił.

Polko uważa ponadto, że nieczytelny jest system dowodzenia w siłach zbrojnych. Według niego powinna być utrzymana rola szefa Sztabu Generalnego jako pierwszego żołnierza.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]
Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook