Jedynie prawda jest ciekawa


KPRP: spór wokół TK musi zostać rozwiązany w Polsce

01.06.2016

Jak głosi komunikat Kancelarii Prezydenta, prezydent Andrzej Duda niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie. Z kolei premier Beata Szydło podkreśliła, że "opinia jest opinią, nie ma żadnego wpływu na decyzje, które będą podejmowane w Polsce".

Komisja Europejska postanowiła w środę wysłać do Warszawy opinię ws. praworządności w Polsce. Opinia jest elementem prowadzonej przez KE od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

"KPRP nie będzie się odnosić bezpośrednio do dokumentu Komisji przed jego upublicznieniem. Z drugiej strony pan prezydent niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

 

Swoją opinię wyraziła także premier Beata Szydło w rozmowie z Fakt24. Jak podkreśliła, nie jest nią zaskoczona.

"Moja rozmowa z Fransem Timmermansem była taka, że będzie opinia, natomiast nie będzie żadnych rekomendacji. Zgodziliśmy się, gdy wiceszef KE był w Polsce, że to jest problem Polski I to my go musimy rozwiązać" - powiedziała premier.

"Bez względu na dokument, podjęliśmy procedurę zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, by konflikt wokół Trybunału zakończyć. Na tym polega interes państwa. Natomiast w tej chwili to jest odpowiedzialność opozycji czy będzie chciała w tym procesie uczestniczyć" - podkreśliła Szydło.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na konferencji prasowej w środę nie zgodził się z zarzutami, że procedura ochrony praworządności jest poza traktatami UE. KE - jak podkreślił - jest strażniczką unijnych traktatów. Dodał, że procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE.

 

wkt/PAP/Fakt24

 

[fot.PAP/Paweł Supernak]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook