Jedynie prawda jest ciekawa


Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

22.10.2017
1270kwatera
Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskich poległych w obronie Warszawy w 1939 r. oraz ofiary cywilne pochowane w kwaterze wojennej na Służewie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, której przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.

"Chcemy podziękować Panu Bogu za tych wszystkich, którzy w roku 1939 i w roku 1944, a potem także po wojnie, oddawali swoje życie za ojczyznę. Ginęli w wojnie po to, by bronić wartości, by bronić wolności, by bronić niepodległości" - powiedział podczas homilii kardynał Nycz.

"Potrafili swoje życie dawać - a my dzisiaj, prawie siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, chcemy pamiętać i (...) otworzyć tę kwaterę, żebyśmy nie tylko w najbliższy dzień Wszystkich Świętych poszli i modlili się, ale abyśmy stale dziękowali Panu Bogu za nich, za ich życie" - dodał metropolita warszawski.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie, gdzie kardynał Nycz poprowadził modlitwę, poświęcił i pobłogosławił nowy pomnik na kwaterze wojennej zaprojektowany przez architekt Magdalenę Trojanowską.

Następnie arcybiskup w towarzystwie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz zebranych przeszli i modlili się przy innych mogiłach na służewskim cmentarzu - mogile poległych bohaterów z Pułku Baszta, cywilnych ofiar niemieckiej zbrodni w Parku Natolińskim, poległych uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 r. oraz przy kwaterze wojennej żołnierzy WP i osób cywilnych poległych w czasie nalotów w 1939 r. 

Przy pomniku warszawskich Żydów, którzy zginęli w 1939 r. podczas bombardowania stolicy naczelny rabin Polski odmówił żydowską modlitwę dla zmarłych. 

"Żyli, mieszkali razem, ponieśli śmierć razem, i niestety podczas wojny cierpieli razem" - powiedział o polskich i żydowskich ofiarach hitlerowskiej okupacji Michael Schudrich.

"Niech to będzie przykład dla nas na przyszłość" - dodał.     

W mszy i późniejszych uroczystościach na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej uczestniczyła delegacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z wicewojewodą mazowiecki Arturem Standowiczem na czele.

Parafia pw. św. Katarzyny była uczestnikiem wielu tragicznych w skutkach działań podczas II wojny światowej. Świadectwem tych wydarzeń są kwatery wojenne oraz zbiorowe mogiły, które znajdują się na służewskim cmentarzu. W największej kwaterze wojennej spoczywa 1 717 osób - żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań z 1939 r. z terenu całej Warszawy. Na terenie tej kwatery znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów - mieszańców Warszawy, cywilnych ofiar bombardowań w 1939 r.

Przez kilkadziesiąt lat ofiary nie miały wspólnej mogiły - spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. W efekcie prac Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzono i upamiętniono ich oryginalne nazwiska. 

W innych mogiłach na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej spoczywają cywilne ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej w Parku Natolińskim w 1939 r. oraz Powstańcy Warszawscy z walczącego na Górnym i Dolnym Mokotowie Pułku Baszta.

W 2017 r. renowacją objęto wszystkie wymienione groby. 

Jak podała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, "była to największa realizacja remontowa grobów i cmentarzy wojennych sfinansowana ze środków Wojewody Mazowieckiego w bieżącym roku", a "całość prac na Służewie zamknęła się w kwocie 730 tys. zł".

(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Jakub Pilarek

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. Harwitch27052018 27.05.2018

  Maski opadają. Po słowach Hartwich nie ma już wątpliwości, że jednym z jej celów jest odsunięcie od władzy PiS

  Z jednej strony zapewnienia, że protest nie jest polityczny, z drugiej wypowiedzi świadczące o tym, że niektórzy z rodziców chcieliby włączyć się w partyjne rozgrywki. Tym razem nie uniknęła tego także Iwona Hartwich, która przyznała, że liczy na koniec rządów PiS

 2. NiepelnosprawniSejm270520181 27.05.2018

  Niepełnosprawni opuścili budynek Sejmu

  Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych

 3. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 4. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 6. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 7. protestsej2705 27.05.2018

  To już jest koniec. Po 40 dniach niepełnosprawni zakończą protest w Sejmie

  Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej o 14.30

 8. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook