Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ostry protest przed JSW

09.02.2015

Zaostrza się protest przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy chcą ustąpienia prezesa spółki. Płoną opony i wybuchają petardy.

- Górnicy z pięciu kopalń JSW docierali grupami po kilkadziesiąt, kilkaset osób i to zablokowało drogi w Jastrzębiu-Zdroju - relacjonował wydarzenia pod siedzibą JSW reporter TVP Info Łukasz Miąsik.

- Widać czarny dym, to palone opony, cały czas wybuchają tutaj petardy. Była nieśmiała próba wtargnięcia do środka, ale związkowcy zatrzymali górników - dodał dziennikarz. Jak zauważył, choć protest odbywa się pod siedziba firmy, w środku prawdopodobnie nie ma już zarządu. 
Wcześniej w poniedziałek zarząd JSW zapewniał, że nie chce likwidować miejsc pracy, nie zamierza też zmniejszać wydobycia. Dodatkowo szef JSW Jarosław Zagórowski, którego dymisji domagają się protestujący, podał, że „Jastrzębska Spółka Węglowa przez strajk poniosła duże straty produkcyjne i sprzedażowe, a także bardzo duże straty prestiżowe”.

- Wstrzymanie wydobycia na czas strajku spowodowało wstrzymanie sprzedaży ok. 445 tys. ton węgla - podał. 

W poniedziałek rano rozpoczęła się trzynasta doba strajku w JSW. Od zeszłego poniedziałku do piątku trwały rozmowy związkowców i zarządu spółki – z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. W piątek rano strony parafowały kierowany do rady nadzorczej JSW protokół uzgodnień i rozbieżności. 
W weekend rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda sygnalizował, że zgodnie z decyzją załóg strajk trwa nadal, a jego uczestnicy czekają na decyzje rady nadzorczej.

- Przede wszystkim punktem zapalnym jest prezes spółki. Jeśli zdecydujemy się na obniżenie wynagrodzeń, to chcemy wymienić ekipę zarządu, zwłaszcza prezesa. Jeśli (rada) tego nie zrobi, strajk zaostrzymy - mówił Szereda, nawiązując do głównego postulatu strajkujących, odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. 

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. Parafowany w piątek protokół uzgodnień i rozbieżności zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień).

Slaw/ "TVP.Info"

[FOTO: "tvp.info"]

Słowa kluczowe:

JSW

,

górnicy

,

protest

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook