Jedynie prawda jest ciekawa


Ostry finisz kampanii wyborczej w Elblągu

05.07.2013

We wsparcie dla kandydatów w II turze wyborów prezydenta Elbląga PO i PiS zaangażowały swych najważniejszych polityków. Kończąca się kampania zaostrzyła się na finiszu, gdy Jerzy Wilk z PiS i Elżbieta Gelert z PO obwiniali się wzajemnie o łamanie wyborczych reguł.

Piątek jest ostatnim dniem kampanii przed niedzielną drugą turą głosowania w przedterminowych wyborach prezydenta Elbląga.

Nasilona kampania trwała do ostatnich godzin przed ciszą wyborczą. W piątek po południu w Elblągu przebywali jednocześnie premier Donald Tusk i szef PiS Jarosław Kaczyński. Na ulicach o głosy wyborców zabiegało - w imieniu swoich kandydatów - kilkudziesięciu parlamentarzystów obu  partii.

Po pierwszej turze wyborów oba sztaby wyborcze - Jerzego Wilka i Elżbiety Gelert - deklarowały zadowolenie z uzyskanych wyników. Wilk zdobył 31,79 proc. a Gelert 21,25 proc. głosów. Politycy PiS komentowali, że "wygrana tej pierwszej bitwy" jest zapowiedzią ostatecznego zwycięstwa. Działacze PO podkreślali natomiast, że sondaże dają w drugiej turze większe szanse ich kandydatce.

Zarówno Elżbieta Gelert, jak i Jerzy Wilk zapowiadali przed drugą turą merytoryczną kampanię, starcie na programy.

Kandydatka PO była prezentowana w kampanii wyborczej jako osoba, która zapewni rozwój miasta, dzięki zgodnej współpracy z samorządem regionalnym i administracją państwową. W jej obecności marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i pomorskiego Mieczysław Struk podpisali porozumienie, które zakłada dalszą współpracę gospodarczą i kulturalną obu regionów, m.in. w zakresie rozwoju rejonu Zalewu Wiślanego.

PiS przedstawiało swojego kandydata jako jedyną osobę, która gwarantuje zmiany w Elblągu. Wilk i inni politycy tej partii zarzucali kandydatce PO, że jej wygrana oznaczałaby powrót do władzy ludzi odwołanych w referendum. W reakcji na te oskarżenia Gelert oświadczyła, że nie zamierza zatrudnić byłego prezydenta z PO Grzegorza Nowaczyka, ani nikogo z jego wiceprezydentów lub doradców w urzędzie miasta.

W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej w Elblągu lokalne media opublikowały wyniki internetowych sondaży, z których wynikało, że żaden z kandydatów nie uzyskał znaczącej przewagi. A to oznaczałoby, że o wyniku głosowania może zdecydować końcówka kampanii wyborczej.

W drugim tygodniu kampanii sztaby obojga kandydatów zaczęły wydawać oświadczenia, zarzucające przeciwnikom posługiwanie się nieprawdą i łamanie reguł wyborczych. Działacze Platformy oskarżali Wilka o celowe unikanie debat medialnych. Politycy PiS twierdzili, że PO składa elblążanom obietnice bez pokrycia związane z infrastrukturą.

Finisz kampanii został zdominowany przez sprawę - zamieszczonych w internecie przez anonimową osobę - nagrań, w których kandydat PiS mówi o kulisach doprowadzenia do referendum i odwołania władz miejskich związanych z PO. Wilk i inni politycy PiS nazwali opublikowanie nagrań "brudną kampanią" i sugerowali, że stoi za tym "stary układ związany z PO". Sztab wyborczy Gelert zapewniał, że nagranie nie wyszło ze strony Platformy.

We wsparcie dla kandydatów swych partii zaangażowali się najważniejsi politycy PO i PiS. Nazajutrz po pierwszym głosowaniu do miasta przyjechał premier Donald Tusk. Jak tłumaczył, chciał w ten sposób podziękować za dużą frekwencję. Dodawał, że zależy mu na Elblągu, bo poprzednie władze miasta z Platformy, które odwołano w referendum, zawiodły oczekiwania mieszkańców, i - razem z kandydatką - chce to "odpracować".

Kandydatkę PO wspierał w kampanii wyborczej b. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który podkreślał, że jest ona doskonałym menadżerem, co udowodniła kierując przez 15 lat elbląskim szpitalem wojewódzkim.

Do Elbląga przyjechali też marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister transportu Sławomir Nowak, którzy przedstawiali kandydatkę jako osobę szukającą porozumienia. Nowak, mówiąc o planach budowy drogi ekspresowej S7 z Elbląga do Gdańska, nazywał ją żartobliwie "gelertówką".

Kampania kandydata PiS Jerzego Wilka miała podobny przebieg, jak przed pierwszą turą wyborów. Szef PiS Jarosław Kaczyński wystąpił wraz z nim na konferencji prasowej w Warszawie, aby ponownie poruszyć sprawę przekopu kanału przez Mierzeję Wiślaną, który był głównym tematem kampanii wyborczej tej partii.

Zdaniem szefa PiS, jest to projekt ważny dla całej Polski, podobny do tego, jakim była budowa Gdyni w II RP. Kaczyński powtarzał też zarzuty, że obecny rząd zaniechał tej inwestycji, czemu zaprzeczył potem premier Tusk. Według premiera, jeżeli inwestycje okaże się opłacalna, będzie zrealizowana.

Wspierający Jerzego Wilka europosłowie PiS złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu komunikacyjnego Via Carpatia. Również przy tym przedsięwzięciu - podkreślali - przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny.

PAP/kop
[Fot. PAP/T. Waszczuk]

Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 8. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook