Jedynie prawda jest ciekawa

Ostry finisz kampanii wyborczej w Elblągu

05.07.2013

We wsparcie dla kandydatów w II turze wyborów prezydenta Elbląga PO i PiS zaangażowały swych najważniejszych polityków. Kończąca się kampania zaostrzyła się na finiszu, gdy Jerzy Wilk z PiS i Elżbieta Gelert z PO obwiniali się wzajemnie o łamanie wyborczych reguł.

Piątek jest ostatnim dniem kampanii przed niedzielną drugą turą głosowania w przedterminowych wyborach prezydenta Elbląga.

Nasilona kampania trwała do ostatnich godzin przed ciszą wyborczą. W piątek po południu w Elblągu przebywali jednocześnie premier Donald Tusk i szef PiS Jarosław Kaczyński. Na ulicach o głosy wyborców zabiegało - w imieniu swoich kandydatów - kilkudziesięciu parlamentarzystów obu  partii.

Po pierwszej turze wyborów oba sztaby wyborcze - Jerzego Wilka i Elżbiety Gelert - deklarowały zadowolenie z uzyskanych wyników. Wilk zdobył 31,79 proc. a Gelert 21,25 proc. głosów. Politycy PiS komentowali, że "wygrana tej pierwszej bitwy" jest zapowiedzią ostatecznego zwycięstwa. Działacze PO podkreślali natomiast, że sondaże dają w drugiej turze większe szanse ich kandydatce.

Zarówno Elżbieta Gelert, jak i Jerzy Wilk zapowiadali przed drugą turą merytoryczną kampanię, starcie na programy.

Kandydatka PO była prezentowana w kampanii wyborczej jako osoba, która zapewni rozwój miasta, dzięki zgodnej współpracy z samorządem regionalnym i administracją państwową. W jej obecności marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i pomorskiego Mieczysław Struk podpisali porozumienie, które zakłada dalszą współpracę gospodarczą i kulturalną obu regionów, m.in. w zakresie rozwoju rejonu Zalewu Wiślanego.

PiS przedstawiało swojego kandydata jako jedyną osobę, która gwarantuje zmiany w Elblągu. Wilk i inni politycy tej partii zarzucali kandydatce PO, że jej wygrana oznaczałaby powrót do władzy ludzi odwołanych w referendum. W reakcji na te oskarżenia Gelert oświadczyła, że nie zamierza zatrudnić byłego prezydenta z PO Grzegorza Nowaczyka, ani nikogo z jego wiceprezydentów lub doradców w urzędzie miasta.

W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej w Elblągu lokalne media opublikowały wyniki internetowych sondaży, z których wynikało, że żaden z kandydatów nie uzyskał znaczącej przewagi. A to oznaczałoby, że o wyniku głosowania może zdecydować końcówka kampanii wyborczej.

W drugim tygodniu kampanii sztaby obojga kandydatów zaczęły wydawać oświadczenia, zarzucające przeciwnikom posługiwanie się nieprawdą i łamanie reguł wyborczych. Działacze Platformy oskarżali Wilka o celowe unikanie debat medialnych. Politycy PiS twierdzili, że PO składa elblążanom obietnice bez pokrycia związane z infrastrukturą.

Finisz kampanii został zdominowany przez sprawę - zamieszczonych w internecie przez anonimową osobę - nagrań, w których kandydat PiS mówi o kulisach doprowadzenia do referendum i odwołania władz miejskich związanych z PO. Wilk i inni politycy PiS nazwali opublikowanie nagrań "brudną kampanią" i sugerowali, że stoi za tym "stary układ związany z PO". Sztab wyborczy Gelert zapewniał, że nagranie nie wyszło ze strony Platformy.

We wsparcie dla kandydatów swych partii zaangażowali się najważniejsi politycy PO i PiS. Nazajutrz po pierwszym głosowaniu do miasta przyjechał premier Donald Tusk. Jak tłumaczył, chciał w ten sposób podziękować za dużą frekwencję. Dodawał, że zależy mu na Elblągu, bo poprzednie władze miasta z Platformy, które odwołano w referendum, zawiodły oczekiwania mieszkańców, i - razem z kandydatką - chce to "odpracować".

Kandydatkę PO wspierał w kampanii wyborczej b. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który podkreślał, że jest ona doskonałym menadżerem, co udowodniła kierując przez 15 lat elbląskim szpitalem wojewódzkim.

Do Elbląga przyjechali też marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister transportu Sławomir Nowak, którzy przedstawiali kandydatkę jako osobę szukającą porozumienia. Nowak, mówiąc o planach budowy drogi ekspresowej S7 z Elbląga do Gdańska, nazywał ją żartobliwie "gelertówką".

Kampania kandydata PiS Jerzego Wilka miała podobny przebieg, jak przed pierwszą turą wyborów. Szef PiS Jarosław Kaczyński wystąpił wraz z nim na konferencji prasowej w Warszawie, aby ponownie poruszyć sprawę przekopu kanału przez Mierzeję Wiślaną, który był głównym tematem kampanii wyborczej tej partii.

Zdaniem szefa PiS, jest to projekt ważny dla całej Polski, podobny do tego, jakim była budowa Gdyni w II RP. Kaczyński powtarzał też zarzuty, że obecny rząd zaniechał tej inwestycji, czemu zaprzeczył potem premier Tusk. Według premiera, jeżeli inwestycje okaże się opłacalna, będzie zrealizowana.

Wspierający Jerzego Wilka europosłowie PiS złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu komunikacyjnego Via Carpatia. Również przy tym przedsięwzięciu - podkreślali - przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny.

PAP/kop
[Fot. PAP/T. Waszczuk]

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 5. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 6. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 7. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook