Jedynie prawda jest ciekawa


Ostre słowa Trzaskowskiego: PiS traktuje Warszawę niczym swój folwark

09.02.2018
Trzaskowski09022018
Ostre słowa Trzaskowskiego: PiS traktuje Warszawę niczym swój folwark

Ludzie PiS "weszli z buta" na plac Piłsudskiego i robią, co chcą - tłumaczy warszawski kandydat PO w rozmowie z portalem natemat.pl

Trzaskowski odniósł się w Warszawie do planów budowy pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Według niego "to skandal, że PiS traktuje Warszawę niczym swój folwark". - Najpierw anektowali pl. Piłsudskiego z pogwałceniem aż trzech ustaw i zasad rozdziału obowiązków między samorządem i władzą centralną. A teraz bez konsultacji z miastem, bez ujawnienia projektu i przede wszystkim bez rozmowy z warszawiakami stawiają ten pomnik. To pokazuje, w jaki sposób PiS traktuje Warszawę. Oni chcieliby tu wprowadzić swojego namiestnika - przekonuje Trzaskowski. 

Kandydat PO na prezydenta stolicy wyjaśnił, że decyzję o postawieniu pomnika powinno się powierzyć mieszkańcom miasta w referendum. - Jeżeli ta lokalizacja, którą wcześniej proponowała Hanna Gronkiewicz-Waltz się nie podoba, to ja chętnie negocjowałbym inną. Bo trzeba rozmawiać. A dziś nikt tego nie robi. Ludzie PiS "weszli z buta" na plac Piłsudskiego i robią, co chcą - tłumaczy Rafał Trzaskowski.

- To mi się nie podoba, bo to jedno z moich ulubionych miejsc w Warszawie. Chodziłem do liceum przy Ogrodzie Saskim, do XI LO im. Reja i nie wiem, dlaczego warszawiakom takim jak ja PiS to miejsce dziś zabiera. I jeszcze je militaryzuje, bo takie było uzasadnienie tej "aneksji". Co oni tam chcą robić, jak już postawią ten pomnik? Co to teraz będzie, jakaś eksterytorialna enklawa na marsze nacjonalistów?! - pyta Trzaskowski. 

Dla polityka PO istnieje analogia pomiędzy postawieniem pomnika rosyjskich lojalistów przez rosyjskiego cara po Powstaniu Listopadowym, a dzisiejszą sytuacją. - Toutes proportions gardées, oczywiście nie porównuję polityków PiS do rosyjskiego cara. Jednak takie historie przypominają się, gdy mowa o stawianiu pomników, by zrobić warszawiakom na złość - mówi.

Kandydat PO odniósł się też do zbliżających się w Warszawie wyborów samorządowych. - Wiadomo, że Patryk Jaki będzie miał ogromny problem ze zdobyciem głosów centrowego elektoratu. Zwłaszcza po tym, co ostatnio wyczynia. Sądzę więc, że jego otoczenie wypuszcza takie informacje do mediów przede wszystkim na użytek wewnątrz obozu rządzącego. To ich wewnętrzne rozgrywki, które – szczerze – mało mnie interesują - tłumaczył, dodając że będzie szanował każdego kandydata, którego wystawi Prawo i Sprawiedliwość.

kh/natemat.pl
Fot: PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook