Jedynie prawda jest ciekawa


Ostre słowa posła PO: chwalcy Hitlera są na wolności, a zatrzymywany jest Frasyniuk

15.02.2018
Frasyniuk140220182
Ostre słowa posła PO: chwalcy Hitlera są na wolności, a zatrzymywany jest Frasyniuk

Dziś chwalcy Hitlera chodzą na wolności, a zatrzymywany jest Władysław Frasyniuk; to symbol tego, jak zmienia się Polska - powiedział w czwartek poseł PO Rafał Grupiński. Podkreślił, że jest oburzony zatrzymaniem i sposobem zatrzymania kolegi z podziemia z lat '80.

Polityk wyraził też rozczarowanie postawą premiera Mateusza Morawieckiego, który - jak mówił Grupiński - "jako syn opozycjonisty, obok Frasyniuka, najważniejszego we Wrocławiu" dozwolił na takie zatrzymanie.

Policja zatrzymała opozycjonistę z lat PRL w środę rano we Wrocławiu, Frasyniuk został skuty kajdankami. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przesłuchał go i postawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie, po czym Frasyniuk został zwolniony do domu.

- Głosiciele haseł rasistowskich, chwalcy Hitlera chodzą na wolności a zatrzymuje się człowieka, który jest symbolem walki o wolną niepodległą Polskę. Nie ma miejsca w więzieniu dla pedofila, który oczekując na to miejsce gwałci kolejne dziecko, a jest czas na to, żeby zatrzymać Frasyniuka i w kajdankach doprowadzać go na policję wykręcając mu ręce do tyłu. To jest symbol tych czasów, symbol tego, jak się zmienia Polska - powiedział Grupiński w Poznaniu na konferencji prasowej.

- To też sygnał, niestety, dla wielu obywateli, że "Władysław Frasyniuk przynajmniej będzie sfilmowany, nagłośniony, jego zatrzymanie będzie widoczne, ale kiedy mnie tak potraktuje ta władza nikt się o mnie nie upomni". To jest najgorszy wniosek płynący z tego rodzaju działań policji pod rządami PiS-u - ocenił polityk.

Wcześniej Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze okręgowej, która chciała go przesłuchać w związku z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 r.

- Jeśli Frasyniuk się nie stawia przed prokuraturę na jej wezwania, to policjanci mogą przyjść, mogą poprosić byłego działacza Solidarności, więźnia politycznego, żeby udał się z nimi - nie muszą go skuwać kajdankami. Nie sądzę, żeby Władysław Frasyniuk odmówił im w takiej sytuacji - ocenił Grupiński.

- Gdy spojrzy się na materiały z demonstracji to (...) Władysław Frasyniuk nikogo nie kopnął, nie uderzył. To naciąganie zarzutów w stosunku do sytuacji, by wykazywać się nadmierną gorliwością przez policję i prokuraturę wobec polityków, albo działając na zlecenie: "macie Frasyniukowi zrobić krzywdę, macie mu udowodnić, że się nim zajmiemy jak zwykłym przestępcą" - dodał.

Grupiński stwierdził, że "od zatrzymania w ten sposób Władysława Frasyniuka do zatrzymania Lecha Wałęsy jest tylko krok". Wyjaśnił przy tym, że jego odwołanie się do Wałęsy ma pokazywać, "jak łatwo przekracza się pewne granice szacunku dla ludzi, którzy przynieśli nam wolność".

Poseł PO skrytykował też w kontekście sprawy Frasyniuka premiera Mateusza Morawieckiego.

- To, że on dozwolił na takie zatrzymanie, nie zareagował, jako syn Kornela Morawieckiego, opozycjonisty, obok Frasyniuka, najważniejszego we Wrocławiu, jest dla mnie absolutnie degradujące pozycję Mateusza Morawieckiego na sam dół mojej hierarchii polityków - powiedział.

- Rozumiem, że Jarosław Kaczyński czyta powierzchownie historię i marzy mu się Bereza Kartuska dla Frasyniuka, chce tak postąpić jak piłsudczycy z Korfantym czy Witosem, ale bez przesady. Warto głębiej czytać historię i lepiej rozumieć jej prawa - dodał Grupiński.

Warszawska prokuratura okręgowa chciała przesłuchać Frasyniuka w związku z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki.

Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci, był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego rok usłyszał on zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia."

PAP
Fot: PAP/Maciej Kulczyński

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook