Jedynie prawda jest ciekawa


Ostre słowa posła PO: chwalcy Hitlera są na wolności, a zatrzymywany jest Frasyniuk

15.02.2018
Frasyniuk140220182
Ostre słowa posła PO: chwalcy Hitlera są na wolności, a zatrzymywany jest Frasyniuk

Dziś chwalcy Hitlera chodzą na wolności, a zatrzymywany jest Władysław Frasyniuk; to symbol tego, jak zmienia się Polska - powiedział w czwartek poseł PO Rafał Grupiński. Podkreślił, że jest oburzony zatrzymaniem i sposobem zatrzymania kolegi z podziemia z lat '80.

Polityk wyraził też rozczarowanie postawą premiera Mateusza Morawieckiego, który - jak mówił Grupiński - "jako syn opozycjonisty, obok Frasyniuka, najważniejszego we Wrocławiu" dozwolił na takie zatrzymanie.

Policja zatrzymała opozycjonistę z lat PRL w środę rano we Wrocławiu, Frasyniuk został skuty kajdankami. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przesłuchał go i postawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie, po czym Frasyniuk został zwolniony do domu.

- Głosiciele haseł rasistowskich, chwalcy Hitlera chodzą na wolności a zatrzymuje się człowieka, który jest symbolem walki o wolną niepodległą Polskę. Nie ma miejsca w więzieniu dla pedofila, który oczekując na to miejsce gwałci kolejne dziecko, a jest czas na to, żeby zatrzymać Frasyniuka i w kajdankach doprowadzać go na policję wykręcając mu ręce do tyłu. To jest symbol tych czasów, symbol tego, jak się zmienia Polska - powiedział Grupiński w Poznaniu na konferencji prasowej.

- To też sygnał, niestety, dla wielu obywateli, że "Władysław Frasyniuk przynajmniej będzie sfilmowany, nagłośniony, jego zatrzymanie będzie widoczne, ale kiedy mnie tak potraktuje ta władza nikt się o mnie nie upomni". To jest najgorszy wniosek płynący z tego rodzaju działań policji pod rządami PiS-u - ocenił polityk.

Wcześniej Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze okręgowej, która chciała go przesłuchać w związku z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 r.

- Jeśli Frasyniuk się nie stawia przed prokuraturę na jej wezwania, to policjanci mogą przyjść, mogą poprosić byłego działacza Solidarności, więźnia politycznego, żeby udał się z nimi - nie muszą go skuwać kajdankami. Nie sądzę, żeby Władysław Frasyniuk odmówił im w takiej sytuacji - ocenił Grupiński.

- Gdy spojrzy się na materiały z demonstracji to (...) Władysław Frasyniuk nikogo nie kopnął, nie uderzył. To naciąganie zarzutów w stosunku do sytuacji, by wykazywać się nadmierną gorliwością przez policję i prokuraturę wobec polityków, albo działając na zlecenie: "macie Frasyniukowi zrobić krzywdę, macie mu udowodnić, że się nim zajmiemy jak zwykłym przestępcą" - dodał.

Grupiński stwierdził, że "od zatrzymania w ten sposób Władysława Frasyniuka do zatrzymania Lecha Wałęsy jest tylko krok". Wyjaśnił przy tym, że jego odwołanie się do Wałęsy ma pokazywać, "jak łatwo przekracza się pewne granice szacunku dla ludzi, którzy przynieśli nam wolność".

Poseł PO skrytykował też w kontekście sprawy Frasyniuka premiera Mateusza Morawieckiego.

- To, że on dozwolił na takie zatrzymanie, nie zareagował, jako syn Kornela Morawieckiego, opozycjonisty, obok Frasyniuka, najważniejszego we Wrocławiu, jest dla mnie absolutnie degradujące pozycję Mateusza Morawieckiego na sam dół mojej hierarchii polityków - powiedział.

- Rozumiem, że Jarosław Kaczyński czyta powierzchownie historię i marzy mu się Bereza Kartuska dla Frasyniuka, chce tak postąpić jak piłsudczycy z Korfantym czy Witosem, ale bez przesady. Warto głębiej czytać historię i lepiej rozumieć jej prawa - dodał Grupiński.

Warszawska prokuratura okręgowa chciała przesłuchać Frasyniuka w związku z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki.

Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci, był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego rok usłyszał on zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia."

PAP
Fot: PAP/Maciej Kulczyński

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook