Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnie posiedzenie rządu Donalda Tuska

16.09.2014

We wtorek odbyło się ostatnie, pożegnalne posiedzenie rządu pod przewodnictwem pełniącego obowiązki premiera Donalda Tuska. Premier podziękował ministrom za pracę. Były kwiaty, łzy i symboliczne – nie podejmowano żadnych uchwał i projektów.

CIR przypomniał, że było to 372 posiedzenie gabinetu premiera Tuska. Dotychczasowy szef rządu 1 grudnia obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Dzisiaj premier Donald Tusk po raz ostatni prowadził posiedzenie Rady Ministrów. Następne poprowadzi już Ewa Kopacz" - powiedziała dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodała, według przedstawionych w trakcie tego pożegnalnego posiedzenia statystyk wynika, że w sumie w ciągu siedmiu lat pracy obu gabinetów Tuska odbyły się 372 posiedzenia rządu, z czego w tej kadencji 154, a w 2014 roku już 37. Ponadto, mówiła Kidawa-Błońska - w ciągu ostatnich siedmiu lat Rada Ministrów przyjęła kilka tysięcy dokumentów. "To pokazuje ogrom pracy, nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tyle tego wszystkiego było" - dodała rzecznik rządu.

"Na koniec zgodnie z tradycją zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Wszyscy uśmiechnięci. Mam nadzieję, że to zdjęcie będzie dla nas wszystkich dobrą pamiątką" - powiedziała. Jak dodała, na koniec posiedzenia były oklaski i krótkie słowa podziękowania. "To było krótkie, bardzo sympatyczne spotkanie i mam nadzieję, że nowa Rada Ministrów rozpocznie się w tak samo dobrej atmosferze" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, wchodząc do rządu każdy z ministrów wie, że to jest "zajęcie na jakiś czas". "Przyjemnie jest, kiedy odchodzi się z rządu wiedząc, że tę pracę wykonało się dobrze, że to przyniosło efekty i że nie żałuje się tego casu, który się poświęciło" - dodała.

Zaznaczyła, że w trakcie obrad nie było mowy o składzie nowego rządu. "To nie czas i nie miejsce. O sprawach personalnych i o tym, jak będzie wyglądał skład nowego rządu wkrótce powie premier Ewa Kopacz. Dzisiaj było bardzo przyjemne, bardzo krótkie i sprawne posiedzenie rządu" – powiedział Kidawa-Błońska.

Podkreśliła, że Kopacz będzie samodzielnie decydować o tym, kto znajdzie się w jej gabinecie. "Ona będzie za ten rząd ponosiła pełną odpowiedzialność. Jest samodzielnym politykiem. Oczywiście konsultuje się i rozmawia z członkami Platformy, z ministrami dowiadując się o pracach w poszczególnych resortach, ale wszystkie decyzje będą jej własnymi" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Pytana o ostatnie decyzje Tuska, jako pełniącego obowiązki premiera, zaznaczyła, że dobrym zwyczajem jest, iż po złożeniu dymisji nie podejmuje się już żadnych ważnych postanowień, zostawia się je dla nowego premiera. "Ten ostatni tydzień to był taki czas porządkowanie spraw" - zaznaczyła.

"Dzisiaj rola Donalda Tuska jako premiera się zakończyła. Jeszcze do poniedziałku sprawuje ten urząd, od poniedziałku do tego gmachu wchodzi Ewa Kopacz i zaczyna nowy rozdział" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że "oczywiście współpraca miedzy Ewą Kopacz i Donaldem Tuskiem jest, była i będzie, bo to są członkowie Platformy od zawsze, współpracujący od zawsze, ale teraz role się zamieniły, Ewa Kopacz teraz odpowiada za PO".

Kidawa-Błońska pytana czy będzie rzecznikiem także w gabinecie Kopacz, odparła, że "każdy premier wybiera sobie rzecznika, z którym się dobrze czuje i każdy musi mieć własnego" i z tego, co wie, Kopacz ma już "osobę, z którą jej się bardzo dobrze pracuje".

"I tak powinno być, to jest naturalne. Trzymam kciuki za nowego rzecznika, życzę mu jak najlepiej" - powiedziała. Jak dodała, nowemu rzecznikowi życzy "dużo wytrwałości, cierpliwości dystansu do siebie i mnóstwo, mnóstwo kondycji, bo to wymaga ciężkiej pracy".

Po wyborze na szefa Rady Europejskiej, do czego doszło 30 sierpnia, Tusk zrezygnował z funkcji premiera i podał swój rząd do dymisji. Prezydent Bronisław Komorowski przyjął ją 11 września, jednocześnie powierzając premierowi i gabinetowi dalsze pełnienie obowiązków - do czasu powołania nowego rządu.

W poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz została desygnowana przez prezydenta na premiera. Teraz toczą się rozmowy ws. tworzenia nowego gabinetu. Skład rządu, który ma zostać powołany 22 września, może być znany przed końcem tego tygodnia. Po powołaniu nowego rządu formalnie będą dwa tygodnie na przedstawienie w Sejmie expose i uzyskanie wotum zaufania.

We wtorek Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów rozmawiać mają o zwołaniu dodatkowego posiedzenia, na którym Kopacz przedstawi program działania swego rządu, a posłowie będą głosować w sprawie wotum zaufania dla nowego gabinetu.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook