Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnie posiedzenie rządu Donalda Tuska

16.09.2014

We wtorek odbyło się ostatnie, pożegnalne posiedzenie rządu pod przewodnictwem pełniącego obowiązki premiera Donalda Tuska. Premier podziękował ministrom za pracę. Były kwiaty, łzy i symboliczne – nie podejmowano żadnych uchwał i projektów.

CIR przypomniał, że było to 372 posiedzenie gabinetu premiera Tuska. Dotychczasowy szef rządu 1 grudnia obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Dzisiaj premier Donald Tusk po raz ostatni prowadził posiedzenie Rady Ministrów. Następne poprowadzi już Ewa Kopacz" - powiedziała dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak dodała, według przedstawionych w trakcie tego pożegnalnego posiedzenia statystyk wynika, że w sumie w ciągu siedmiu lat pracy obu gabinetów Tuska odbyły się 372 posiedzenia rządu, z czego w tej kadencji 154, a w 2014 roku już 37. Ponadto, mówiła Kidawa-Błońska - w ciągu ostatnich siedmiu lat Rada Ministrów przyjęła kilka tysięcy dokumentów. "To pokazuje ogrom pracy, nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tyle tego wszystkiego było" - dodała rzecznik rządu.

"Na koniec zgodnie z tradycją zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Wszyscy uśmiechnięci. Mam nadzieję, że to zdjęcie będzie dla nas wszystkich dobrą pamiątką" - powiedziała. Jak dodała, na koniec posiedzenia były oklaski i krótkie słowa podziękowania. "To było krótkie, bardzo sympatyczne spotkanie i mam nadzieję, że nowa Rada Ministrów rozpocznie się w tak samo dobrej atmosferze" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, wchodząc do rządu każdy z ministrów wie, że to jest "zajęcie na jakiś czas". "Przyjemnie jest, kiedy odchodzi się z rządu wiedząc, że tę pracę wykonało się dobrze, że to przyniosło efekty i że nie żałuje się tego casu, który się poświęciło" - dodała.

Zaznaczyła, że w trakcie obrad nie było mowy o składzie nowego rządu. "To nie czas i nie miejsce. O sprawach personalnych i o tym, jak będzie wyglądał skład nowego rządu wkrótce powie premier Ewa Kopacz. Dzisiaj było bardzo przyjemne, bardzo krótkie i sprawne posiedzenie rządu" – powiedział Kidawa-Błońska.

Podkreśliła, że Kopacz będzie samodzielnie decydować o tym, kto znajdzie się w jej gabinecie. "Ona będzie za ten rząd ponosiła pełną odpowiedzialność. Jest samodzielnym politykiem. Oczywiście konsultuje się i rozmawia z członkami Platformy, z ministrami dowiadując się o pracach w poszczególnych resortach, ale wszystkie decyzje będą jej własnymi" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Pytana o ostatnie decyzje Tuska, jako pełniącego obowiązki premiera, zaznaczyła, że dobrym zwyczajem jest, iż po złożeniu dymisji nie podejmuje się już żadnych ważnych postanowień, zostawia się je dla nowego premiera. "Ten ostatni tydzień to był taki czas porządkowanie spraw" - zaznaczyła.

"Dzisiaj rola Donalda Tuska jako premiera się zakończyła. Jeszcze do poniedziałku sprawuje ten urząd, od poniedziałku do tego gmachu wchodzi Ewa Kopacz i zaczyna nowy rozdział" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że "oczywiście współpraca miedzy Ewą Kopacz i Donaldem Tuskiem jest, była i będzie, bo to są członkowie Platformy od zawsze, współpracujący od zawsze, ale teraz role się zamieniły, Ewa Kopacz teraz odpowiada za PO".

Kidawa-Błońska pytana czy będzie rzecznikiem także w gabinecie Kopacz, odparła, że "każdy premier wybiera sobie rzecznika, z którym się dobrze czuje i każdy musi mieć własnego" i z tego, co wie, Kopacz ma już "osobę, z którą jej się bardzo dobrze pracuje".

"I tak powinno być, to jest naturalne. Trzymam kciuki za nowego rzecznika, życzę mu jak najlepiej" - powiedziała. Jak dodała, nowemu rzecznikowi życzy "dużo wytrwałości, cierpliwości dystansu do siebie i mnóstwo, mnóstwo kondycji, bo to wymaga ciężkiej pracy".

Po wyborze na szefa Rady Europejskiej, do czego doszło 30 sierpnia, Tusk zrezygnował z funkcji premiera i podał swój rząd do dymisji. Prezydent Bronisław Komorowski przyjął ją 11 września, jednocześnie powierzając premierowi i gabinetowi dalsze pełnienie obowiązków - do czasu powołania nowego rządu.

W poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz została desygnowana przez prezydenta na premiera. Teraz toczą się rozmowy ws. tworzenia nowego gabinetu. Skład rządu, który ma zostać powołany 22 września, może być znany przed końcem tego tygodnia. Po powołaniu nowego rządu formalnie będą dwa tygodnie na przedstawienie w Sejmie expose i uzyskanie wotum zaufania.

We wtorek Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów rozmawiać mają o zwołaniu dodatkowego posiedzenia, na którym Kopacz przedstawi program działania swego rządu, a posłowie będą głosować w sprawie wotum zaufania dla nowego gabinetu.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 8. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook