Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ostatnie posiedzenie polsko-litewskiego zespołu

25.11.2011

Piąte, ostatnie posiedzenie polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. oświaty i mniejszości narodowych rozpoczęło się w piątek rano w Trokach na Litwie. Omawiana jest kwestia finansowej pomocy zagranicznej dla mniejszości narodowych.

Zespół ma także opracować komunikat końcowy i ustalić formułę dalszych kontaktów Polski i Litwy w zakresie edukacji mniejszości narodowych.

Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych rozpoczął swoją pracę we wrześniu w Druskiennikach. Potem odbyły się spotkania w Warszawie, Wilnie i Augustowie. Od początku najwięcej uwagi eksperci poświęcili litewskiej ustawie oświatowej, która zakłada daleko idące, niekorzystne dla polskiej mniejszości, zmiany. Najwięcej kontrowersji wzbudza ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego we wszystkich szkołach na Litwie. Dotychczas nie udało się dojść do kompromisu w tej sprawie.

Wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki zastrzegł, że niektórych problemów polskiego szkolnictwa na Litwie nie da się rozwiązać bez zmiany litewskiej ustawy o oświacie. Według ministra ostateczny komunikat będzie musiał zawrzeć rozbieżności, skoro nie ma porozumienia w zasadniczych sprawach.

W tej sprawie premier Donald Tusk napisał list do premiera Litwy Andrusa Kubiliusa. Według polskiego premiera dotychczasowe wyniki pracy zespołu ekspertów trudno nazwać satysfakcjonującymi, dlatego potrzebna jest dobra wola strony litewskiej w sprawie modyfikacji zapisów ustawy oświatowej.

Szef polskiego rządu dał w liście do zrozumienia, że okazja do tego, by Wilno wykazało się dobrą wolą w sprawie oświaty, nadarzy się podczas spotkania w Trokach.

W środę premier Litwy wykluczył jednak zmianę litewskiej ustawy o oświacie. Niejednokrotnie mówiłem, że nie zamierzamy zmieniać ustawy o oświacie, i o tym premier Donald Tusk wie od czasu pierwszych naszych rozmów na ten temat - oświadczył Kubilius.

Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych został powołany przez premierów Polski i Litwy, w wyniku protestów społeczności polskiej na Litwie wobec nowej ustawy oświatowej. Zgodnie z nią, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany, jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze. Natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy.

Ustawa zakłada też, że od 1 września 2011 r. w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego.

PAP

[fot.PAP/Artur Reszko]
Słowa kluczowe:

Polska

,

Litwa

,

oświata

,

mniejszość narodowa

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook