Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia szansa widzów TV Trwam

11.01.2012

Za kilka tygodni mija termin, w jakim muszą zostać rozpoznane odwołania od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. miejsc na multipleksie. Tylko do końca stycznia Telewizja Trwam może mieć nadzieję na zmianę negatywnej dla siebie decyzji KRRiT. Jeśli do zmiany nie dojdzie, oznaczać to będzie, że Telewizja Trwam za kilka lat zostanie zmuszona do zakończenia emisji.

Sprawa budzi emocje od wielu miesięcy. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że TV Trwam decyzją Krajowe Rady zostanie wyeliminowana z rynku. Wszystko przy okazji wprowadzania cyfryzacji telewizji w Polsce. Cała sprawy wygląda jak pozbycie się niewygodnej dla władzy stacji. Bowiem toruńską telewizję pominięto w rozdziale miejsc na multipleksie.

Podejrzenia o polityczne działanie KRRiT jest tym bardziej uprawnione, że miejsca znalazły się dla niedoświadczonych firm, które nie zajmowały się wcześniej telewizją. Jak dowiaduje się portal Stefczyk.info wśród podmiotów, które mają swoje miejsce na multipleksie znajdują się również takie, które nie posiadają żadnego kapitału zakładowego. Niektórym firmom przyznano więcej niż jedno miejsce na platformie. Tymczasem, poważna firma, która działa na rynku telewizyjnym od lat oraz ma wielomilionowy kapitał zakładowy nie otrzymała żadnego miejsca.

Sytuacja związana z TV Trwam w oczywisty sposób może doprowadzić do ograniczenia swobód obywatelskich. Bowiem odbiorcy stacji z Torunia nie będą mogli korzystać ze swojej stacji telewizyjnej. Ograniczone zostaną ich prawa do informacji oraz podstawowe prawo równości. W związku z tym wiele środowisk naciska na KRRiT, by zmieniła swoją decyzję. Jak dosiaduje się portal Stefczyk.info Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o zorganizowanie specjalnego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Posłowie chcą się zająć właśnie skandaliczną decyzją Rady ws. TV Trwam. Zgodnie z regulaminem, przewodnicząca komisji Elżbieta Śledzińska-Katarasińska najpóźniej 20 stycznia musi zwołać posiedzenie.

Spotkanie posłów z komisji odbędzie się zaledwie na dziesięć dni przed terminem podjęcia ostatecznej decyzji przez Radę. Zapewne spotkanie będzie przebiegało w napiętej atmosferze. Czy uda się wywrzeć presję na Radę, by uszanowała prawo Polaków do informacji? Trzeba mieć nadzieję, choć wiele osób jest w tej sprawie sceptycznych.

saż
[fot. Wikpedia.pl]

Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook