Jedynie prawda jest ciekawa


Osoby z autyzmem wściekłe na Lisa. Co takiego napisał?

30.05.2018
LisautyzmYT
Osoby z autyzmem wściekłe na Lisa. Co takiego napisał?

Tomasz Lis po raz kolejny postanowił "błysnąć" intelektem, tym razem obrażając osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju. Pomimo fali krytyki nie zamierza przeprosić za swoje słowa.

- Zybertowicz doskonale nadaje się na doradcę Dudy. Autyzm, ślepota, bezczelność, arogancja - napisał we wtorek Lis na Twitterze.  Jego słowa wywołały reakcję Fundacji Synapsis, zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom i dorosłym dotkniętym autyzmem.

- Protestujemy przeciwko posługiwaniu się stereotypami w mówieniu o osobach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) - czytamy na profilu Fundacji. Autor wpisu przekonuje, że dla osób z tą chorobą takie sformułowania są krzywdzące. 

- Osoby z ASD, podobnie jak osoby neurotypowe są różne. Niektóre miłe, inne nie. Ale używanie autyzmu jako epitetu jest niedopuszczalne! - czytamy we wpisie Fundacji Synapsis.

Do wpisu "dziennikarza" odniosła się również Barbara Nowacka. - Autyzm jest chorobą. Używanie słowa „autyzm” jako obelgi (a w tym kontekście tak to wyglada, jest krzywdzące osoby chore. Dyskryminujące. Złe - napisała. To jednak nie wywołało refleksji u Lisa, który stwierdził, że nawet poprawność polityczna powinna mieć granice absurdu. - Proszę jeszcze do słów zakazanych dodać ślepotę. Jak napisze ze ktoś jest głuchy na postulaty, to bedzie cios w głuchoniemych? Groteska - tłumaczył Lis. 

- Jestem matką dziecka z autyzmem, nie powinien Pan używać określeń zaburzeń rozwojowych w stosunku do ludzi ,którzy nie są zaburzeni rozwojowo, mnie jako matkę dziecka z autyzmem takie określenie, które Pan użył w stosunku do innych dotyka i nie zgadzam się na to - napisała Lisowi jedna z internautek. 
kh
Fot: YouTube/twitter

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook