Jedynie prawda jest ciekawa

Oscar kontra Oskar

22.02.2012

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i reprezentująca je kancelaria adwokacka zbierają w internecie podpisy pod petycją w obronie "Ludowych Oskarów". Zmiany nazwy tej nagrody, która jest przyznawana polskim twórcom ludowym, żąda Amerykańska Akademia Filmowa. Pod zamieszczoną w internecie petycją na stronie petycjeonline.com w kilkanaście godzin podpisało się blisko 50 osób, w tym zaangażowanych w kulturę ludową, tj. twórcy, pracownicy muzeów, naukowcy.

- Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby osób. Chcemy pokazać, że polskiemu społeczeństwo nagroda "Ludowe Oskary" kojarzy się z Oskarem Kolbergiem, a nie filmową nagrodą z USA - powiedział PAP Jacek Jaworski z kancelarii adwokackiej, która bezpłatnie chce pomóc twórcom ludowym w walce o zachowanie nazwy.

Zmiany nazwy nagrody "Ludowe Oskary" domaga się Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, która rozdaje słynne filmowe Oscary. Zdaniem kancelarii prawnej, która reprezentuje w Polsce interesy Akademii, używanie przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych nazwy "Oskar" narusza interesy Akademii, która zastrzegła tę nazwę. Prawnicy Akademii stwierdzili, że twórcy ludowi  "bezprawnie wykorzystują prestiż (amerykańskiej) nagrody" i "powodują rozwodnienie renomy znaku towarowego Oscar".

List z żądaniem odstąpienia od używania dla nagrody słowa "Oskar" twórcy ludowi otrzymali przed tygodniem. Na odpowiedź mają czas do wtorku. - Już przygotowujemy tę odpowiedź, ale nie została ona jeszcze wysłana - powiedział PAP Jaworski.

Mecenas Przemysław Zalasiński, który pracuje nad odpowiedzią dla kancelarii prawnej Akademii, w przekazanym PAP oświadczeniu poinformował, że jego zdaniem "zarzut korzystania przez twórców ludowych z renomy znaku towarowego Oscar jest poważną nadinterpretacją. Nazwa nagrody odnosi się wyłącznie do imienia najznamienitszego polskiego etnografa - Oskara Kolberga. Dla osób, do których jest ona adresowana, jest to oczywiste. Żądanie od Stowarzyszenia Twórców Ludowych zmiany nazwy nagrody jest raczej próbą wykorzystania pozycji silniejszego".

Stowarzyszenie Twórców Ludowych istnieje od 1968 roku. Organizacja zrzesza obecnie 2161 twórców różnych dyscyplin ze wszystkich regionów kraju i działa na rzecz wdrożenia Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce. Od 2002 roku Stowarzyszenie przyznaje nagrody nazwane na cześć Oskara Kolberga instytucjom i twórcom związanym z kulturą ludową.

- Środowisko twórców ludowych w Polsce jest zaskoczone tym, że Amerykanie kwestionują możliwość nawiązywania do postaci wybitnego i zasłużonego etnografa Oskara Kolberga jako patrona nagrody. Cała sprawa jest wręcz absurdalna, gdyż kultura ludowa stanowi niejako przeciwieństwo kultury masowej, którą reprezentuje nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej, więc zupełnie niezrozumiałe jest, jak byśmy mieli korzystać z czyjejkolwiek renomy - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Waldemar Majcher.

Majcher tuż po otrzymaniu pisma ws. nazwy nagrody zamierzał przychylić się do prośby Amerykanów, jednak po burzy medialnej, związanej z nagłośnieniem sprawy, zdecydował się walczyć o nazwę "Ludowe Oskary".

Patron nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Oskar Kolberg (1814-1890) - to wybitny badacz polskiej kultury ludowej. Etnograf jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. Jednym z jego osiągnięć było zebranie ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

Oscary, doroczne nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), są przyznawane od 1929 r., m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, najlepszy reżyser, pierwszoplanowy aktor i pierwszoplanowa aktorka. Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów, 84. w historii, odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

PAP
[fot. kulturaludowa.pl]

Amerykańscy ignoranci
Amerykańscy akademicy najpewniej nie słyszeli o Oskarze Kolbergu, pojęcie etnografii również jest im nieznane. W amerykańskiej tradycji znana jest natomiast antropologia kulturowa zawierająca elementy klasycznej etnografii, choć coraz częściej odchodząca od badania pierwotnych kultur do badań nad współczesnymi społeczeństwami. Amerykanie, którzy najchętniej na wszelkie przejawy życia społecznego nałożyliby sankcje wynikające z potrzeby "ochrony" własności intelektualnej, prawa autorskiego, praw majątkowych itp. uznali, że także nasi twórcy ludowi chcą ich ograbić - z prestiżu. To, że nasz Oskar (ich Oscar) wiąże się nierozerwalnie z twórczością ludową, czyli nie prowadzi na czerwony dywan szacownego festiwalu, musi być w ich pojęciu czymś niegodnym i niegodziwym.

Nie wiem jakie intencje przyświecały twórcom polskiej nagrody przed dekadą. Być może inspiracją był rzeczywiście amerykański Oscar. Szczęśliwie w Polsce prawo do swobodnej inspiracji nie jest obłożone kosztami praw autorskich. Ponadto, jak inaczej miałaby się nazywać polska nagroda? Jakiego innego patrona miałaby mieć? Zalecam Amerykanom lekturę poświęconą dokonaniom Oskara Kolberga. Nie wierzę, że zmienią zdanie, ale może zorientują się, iż poza Hollywood jest prawdziwe życie.

DOL

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 8. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook