Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Orzeł Biały należy się Wyszkowskiemu

12.11.2012

Krzysztof Wyszkowski miał być w 2010 roku uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tragedia smoleńska pokrzyżowała te plany. Bronisław Komorowski powinien do tego pomysłu wrócić. Odznaczenie Panu Krzysztofowi po prostu się należy.

Piotr Semka ujawnił, że w 2010 roku kancelaria prezydenta przygotowała listę osób, które miały być odznaczone w święto Konstytucji 3 Maja. Znajdował się na niej także Krzysztof Wyszkowski. Nie wiemy, jak wysokim orderem miał być uhonorowany jeden z twórców Wolnych Związków Zawodowych.

Publicysta „Uważam Rze" mówi na wPolityce.pl:

- Gdy Bronisław Komorowski objął swoje stanowisko, wezwałem, aby gestem prezydenta było przynajmniej w przypadku Krzysztofa Wyszkowskiego odznaczenie go, co byłoby działaniem ponad podziałami. Oczywiście nie chcę wnikać, czy Wyszkowski chciałby tego orderu i przyjął go z rąk prezydenta, natomiast na pewno obowiązkiem prezydenta Komorowskiego było zrealizowanie czegoś, co miał w swoich zamiarach Lech Kaczyński i co uniemożliwiła śmierć prezydenta.

Bronisław Komorowski przy każdej możliwej okazji próbuje przedstawiać się jako osoba „łącząca, a nie dzieląca”. Dla osiągnięcia tego celu jest w stanie zaryzykować nawet dość niemrawy marsz, na którym „sprzeda się” z uśmiechem na ustach w przeciwieństwie do złości kibiców obecnych na Marszu Niepodległości. Inna sprawa, na ile jego koncyliacyjność jest rzeczywista. Już pierwsze tygodnie prezydentury i wywołanie awantury pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu rzuciło się cieniem na tej idei. Od dwóch i pół roku brakuje jednoznacznego, niepodważalnego znaku zachowania ponad podziałami.

Odznaczenie Krzysztofa Wyszkowskiego byłoby gestem zamykającym usta wszystkim krytykom partyjnej linii tej prezydentury i orderowej polityki uprawianej przez obecną głowę państwa.

Bronisław Komorowski coraz bardziej deprecjonuje wartość najwyższego odznaczenia państwowego. Przyznał Order Orła Białego wielu politycznym przyjaciołom: Adamowi Michnikowi (który pojawił się wówczas w pałacu w klapkach), Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, czy Wisławie Szymborskiej. Wczoraj do listy dołożył Jerzego Buzka (oficjalnie uzasadniając tę decyzję wyłącznie zajmowaniem przez polityka PO w przeszłości fotela premiera i szefa PE – funkcji nadawanych przez innych polityków) oraz prof. Normana Daviesa, którego wypowiedzi w ostatnich latach wpisują się nie tyle w promowanie Polski, co promowanie obozu obecnie rządzącego.

Fakt, Krzysztof Wyszkowski należy do grona zagorzałych krytyków dzisiejszej władzy. Jest wielce prawdopodobne, że odznaczenia by nie przyjął. Ale nie to powinno mieć znaczenie przy honorowaniu Orłem Białym. Po prostu są ludzie, o których wolna Polska i uosabiający jej majestat prezydent nie może zapominać.

Piotr Semka zwraca uwagę na inny, dramatyczny aspekt tej sprawy:

- Krzysztof Wyszkowski walczy z chorobą nowotworową, zresztą w Warszawie i całej Polsce odprawiane są msze święte w intencji jego powrotu do zdrowia. W swojej wypowiedzi radiowej powiedziałem, że oby Krzysztof Wyszkowski żył jak najdłużej, natomiast jeśli kieruję swoje uwagi, to robię to w kierunku Kancelarii Prezydenta, bowiem mieliśmy ostatnio do czynienia z podobnym precedensem. Mówię tu o pośmiertnym przyznaniu Józefowi Szaniawskiemu odznaczenia państwowego. Wówczas doszło do incydentu i wybuczenia prezydenckiego przedstawiciela, Jana Lityńskiego. Owszem, nie było to stosowne zachowanie, ale wyrażało ono oburzenie na to, że prezydent nie wyróżnił Szaniawskiego wtedy, gdy była ku temu okazja.

Wierzę, że dobry Bóg wysłucha modlitw tysięcy ludzi i Pan Krzysztof wróci do zdrowia. Wierzę, że jeszcze wielokrotnie w trosce o Polskę zwróci nam uwagę na zagrożenia, których władza nie widzi.

I że doczeka się symbolicznego docenienia swojej odważnej i bezkompromisowej postawy.

Marek Pyza

[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook