Jedynie prawda jest ciekawa


Orkan Ksawery szaleje nad Polską

06.12.2013

Szef rządu podsumował, że "w żadnym z regionów nie dzieją się rzeczy, które byłyby nie do opanowania przez służby".

Pod odebraniu raportów od ministrów, szefów służb i wojewodów o wydarzeniach związanych z orkanem Ksawery, szef rządu podsumował, że "w żadnym z regionów nie dzieją się rzeczy, które byłyby nie do opanowania przez służby". Zaznaczył, że same zdarzenia pogodowe nie spowodowały śmierci lub ciężkich ran u ludzi poza wypadkiem drogowym na Pomorzu, gdzie drzewo spadło na samochód (zginęły trzy osoby).

„Niezależnie od tego, ile dramatycznych zdarzeń lokalnie miało miejsce, sytuacja nie odbiega drastycznie od normy, jeżeli za normę uznamy powtarzające się anomalie pogodowe w Polsce” - ocenił premier Donald Tusk na naradzie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Ponad 7,7 tys. odbiorców nie miało w piątek wieczorem prądu w województwie podlaskim, wskutek awarii wywołanych przez wichurę - poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego. Nie wiadomo, czy wszystkie awarie uda się w piątek usunąć.

Liczba uszkodzeń sieci energetycznych w tym regionie zmienia się. W ciągu dnia liczba odbiorców bez prądu utrzymywała się na poziomie ok. 3 tys., bo gdy w jednym rejonie udawało się przywrócić zasilanie, awarie pojawiały się w innym miejscu.

Wieczorem uszkodzeń jednak przybyło. Jak poinformowało centrum w oparciu o informacje od energetyków, bez zasilania było 279 stacji transformatorowych średniego napięcia a prądu nie miało ponad 7,7 tys. odbiorców. Nie wiadomo, czy wszystkie awarie uda się usunąć jeszcze w piątek.

„Sytuacja jest dynamiczna i trudno jest prognozować, kiedy naprawy zostaną zakończone” - podały służby wojewody podlaskiego.

Silny wiatr i opady śniegu niemal sparaliżowały w piątek pracę gdańskiego lotniska. Są opóźnienia w ruchu pociągów. Zawieszono zajęcia w 47 szkołach. Prądu nie ma ok. 60 tysięcy odbiorców. W wypadkach spowodowanych złą pogodą zginęły cztery osoby.

Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce przed godz. 8 między miejscowościami Wicko i Poraj niedaleko Lęborka. Wiatr przewrócił tu drzewo na osobowe auto.

Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne po tym, jak na drodze powiatowej między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo. Autobus uderzył w drzewo także na lokalnej drodze w Kościeleczkach, 14 osób odniosło obrażenia. Siedem osób zostało lekko rannych w zderzeniu busa przewożącego dzieci z autem osobowym w miejscowości Chlebówka.

W porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z powodu trudnych warunków pogodowych w piątek wystartowały tylko trzy samoloty i wylądował jeden.

Wiatr i śnieg sprawiają też problemy na kolei. Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński, udało się już prowizorycznie naprawić zerwaną sieć trakcyjną w Gdańsku i pociągi jadące na południe kraju wyjeżdżają w miarę punktualnie.

„Natomiast pociągi przyjeżdżające do Gdańska z głębi Polski mają nawet kilkugodzinne opóźnienia” - poinformował Lewiński.

Ponad sto razy interweniowali podkarpaccy strażacy, usuwając skutki silnie wiejącego wiatru. Większość interwencji dotyczyła połamanych gałęzi i drzew, które blokowały jezdnię. Służbom energetycznym udało się już usunąć niemal wszystkie awarie.

Na Podkarpaciu w wyniku silnie wiejącego wiatru w nocy z czwartku na piątek, prądu nie miało ok. 9 tys. odbiorców. Jak wynika z komunikatu firmy PGE Dystrybucja, po południu udało się już przywrócić prąd do niemal wszystkich odbiorców w regionie.

W związku z silnym wiatrem, który wieje przez cały piątek, pracy przybywa strażakom. Jak poinformował PAP rzecznik podkarpackich strażaków młodszy brygadier Marcin Betleja, zanotowano już ponad 100 interwencji.

„Byliśmy wzywani głównie do usuwania połamanych gałęzi i konarów z ulic, chodników i placów. Trzynaście razy wyjeżdżaliśmy do uszkodzonych pokryć dachowych, najwięcej zgłoszeń tego typu było w powiatach: jasielskim, łańcuckim, bieszczadzkim, rzeszowskim i dębickim. Na szczęście w trakcie wichury nikt nie został ranny” - dodał.

Trzy osoby ranne, powalone drzewa, uszkodzone budynki i dachy, utrudnienia w ruchu pociągów - to skutki silnego wiatru w woj. śląskim. Strażacy odnotowali dotąd ok. 400 interwencji związanych z wiatrem.

Do zranienia dwóch osób doszło w powiecie bielskim. Czterdziestoletni mężczyzna został przygnieciony w Bielsku-Białej złamanym drzewem, które przewróciło się na jego samochód, a w gminie Czaniec została poszkodowana jedna osoba wskutek uderzenia zerwanej blachy z dachu sali gimnastycznej.

W piątek po południu ranna została trzecia osoba.

„Ok. godz. 14.30 na terenie powiatu wodzisławskiego drzewo spadło na przejeżdżający samochód” - powiedział rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik.

Wojtasik dodał, że z całego województwa ciągle spływają informacje o przewróconych drzewach, złamanych konarach, uszkodzonych budynkach.

Ponad 500 razy interweniowała w Wielkopolsce straż pożarna - to skutek silnego wiatru, który przechodzi przez kraj. Najczęściej strażacy wyjeżdżali, aby usuwać połamane drzewa. Uszkodzone zostały też dachy w dwóch szkołach, a ponad 70 tys. mieszkańców nie ma prądu.

Jak poinformował PAP oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, m.in. w miejscowości Kaczanowo (pow. wrzesiński) doszło do uszkodzenia wiatraka energetycznego. Uszkodzony został też dach w Gimnazjum nr 1 w Kaliszu, a w miejscowości Święta (pow. złotowski) doszło do zawalenia części dachu szkoły. W obu przypadkach nie ma osób poszkodowanych.

Utrudnienia nie ominęły kolei.

„Mieliśmy problem na trasie Poznań-Wągrowiec, gdzie na tory przewróciło się drzewo i trasa była zablokowana. Nie ma już żadnych utrudnień. Linie kolejowe woj. wielkopolskiego działają dobrze i komunikacja odbywa się sprawnie” - powiedział rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

W wyniku wichury trzy osoby w Wielkopolsce zostały poszkodowane. Jedna w pow. gnieźnieńskim oraz dwie w pow. Złotowskim. Samochody, którymi jechały uderzyły w przewrócone drzewa.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: poznańskim, wągrowieckim, konińskim, ostrowskim, międzychodzkim, leszczyńskim, polskim i chodzieskim.

PAP/run

fot. PAP/Jan Dzban

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 4. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 5. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 6. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 7. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook