Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Orkan Ksawery szaleje nad Polską

06.12.2013

Szef rządu podsumował, że "w żadnym z regionów nie dzieją się rzeczy, które byłyby nie do opanowania przez służby".

Pod odebraniu raportów od ministrów, szefów służb i wojewodów o wydarzeniach związanych z orkanem Ksawery, szef rządu podsumował, że "w żadnym z regionów nie dzieją się rzeczy, które byłyby nie do opanowania przez służby". Zaznaczył, że same zdarzenia pogodowe nie spowodowały śmierci lub ciężkich ran u ludzi poza wypadkiem drogowym na Pomorzu, gdzie drzewo spadło na samochód (zginęły trzy osoby).

„Niezależnie od tego, ile dramatycznych zdarzeń lokalnie miało miejsce, sytuacja nie odbiega drastycznie od normy, jeżeli za normę uznamy powtarzające się anomalie pogodowe w Polsce” - ocenił premier Donald Tusk na naradzie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Ponad 7,7 tys. odbiorców nie miało w piątek wieczorem prądu w województwie podlaskim, wskutek awarii wywołanych przez wichurę - poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego. Nie wiadomo, czy wszystkie awarie uda się w piątek usunąć.

Liczba uszkodzeń sieci energetycznych w tym regionie zmienia się. W ciągu dnia liczba odbiorców bez prądu utrzymywała się na poziomie ok. 3 tys., bo gdy w jednym rejonie udawało się przywrócić zasilanie, awarie pojawiały się w innym miejscu.

Wieczorem uszkodzeń jednak przybyło. Jak poinformowało centrum w oparciu o informacje od energetyków, bez zasilania było 279 stacji transformatorowych średniego napięcia a prądu nie miało ponad 7,7 tys. odbiorców. Nie wiadomo, czy wszystkie awarie uda się usunąć jeszcze w piątek.

„Sytuacja jest dynamiczna i trudno jest prognozować, kiedy naprawy zostaną zakończone” - podały służby wojewody podlaskiego.

Silny wiatr i opady śniegu niemal sparaliżowały w piątek pracę gdańskiego lotniska. Są opóźnienia w ruchu pociągów. Zawieszono zajęcia w 47 szkołach. Prądu nie ma ok. 60 tysięcy odbiorców. W wypadkach spowodowanych złą pogodą zginęły cztery osoby.

Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce przed godz. 8 między miejscowościami Wicko i Poraj niedaleko Lęborka. Wiatr przewrócił tu drzewo na osobowe auto.

Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne po tym, jak na drodze powiatowej między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo. Autobus uderzył w drzewo także na lokalnej drodze w Kościeleczkach, 14 osób odniosło obrażenia. Siedem osób zostało lekko rannych w zderzeniu busa przewożącego dzieci z autem osobowym w miejscowości Chlebówka.

W porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z powodu trudnych warunków pogodowych w piątek wystartowały tylko trzy samoloty i wylądował jeden.

Wiatr i śnieg sprawiają też problemy na kolei. Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński, udało się już prowizorycznie naprawić zerwaną sieć trakcyjną w Gdańsku i pociągi jadące na południe kraju wyjeżdżają w miarę punktualnie.

„Natomiast pociągi przyjeżdżające do Gdańska z głębi Polski mają nawet kilkugodzinne opóźnienia” - poinformował Lewiński.

Ponad sto razy interweniowali podkarpaccy strażacy, usuwając skutki silnie wiejącego wiatru. Większość interwencji dotyczyła połamanych gałęzi i drzew, które blokowały jezdnię. Służbom energetycznym udało się już usunąć niemal wszystkie awarie.

Na Podkarpaciu w wyniku silnie wiejącego wiatru w nocy z czwartku na piątek, prądu nie miało ok. 9 tys. odbiorców. Jak wynika z komunikatu firmy PGE Dystrybucja, po południu udało się już przywrócić prąd do niemal wszystkich odbiorców w regionie.

W związku z silnym wiatrem, który wieje przez cały piątek, pracy przybywa strażakom. Jak poinformował PAP rzecznik podkarpackich strażaków młodszy brygadier Marcin Betleja, zanotowano już ponad 100 interwencji.

„Byliśmy wzywani głównie do usuwania połamanych gałęzi i konarów z ulic, chodników i placów. Trzynaście razy wyjeżdżaliśmy do uszkodzonych pokryć dachowych, najwięcej zgłoszeń tego typu było w powiatach: jasielskim, łańcuckim, bieszczadzkim, rzeszowskim i dębickim. Na szczęście w trakcie wichury nikt nie został ranny” - dodał.

Trzy osoby ranne, powalone drzewa, uszkodzone budynki i dachy, utrudnienia w ruchu pociągów - to skutki silnego wiatru w woj. śląskim. Strażacy odnotowali dotąd ok. 400 interwencji związanych z wiatrem.

Do zranienia dwóch osób doszło w powiecie bielskim. Czterdziestoletni mężczyzna został przygnieciony w Bielsku-Białej złamanym drzewem, które przewróciło się na jego samochód, a w gminie Czaniec została poszkodowana jedna osoba wskutek uderzenia zerwanej blachy z dachu sali gimnastycznej.

W piątek po południu ranna została trzecia osoba.

„Ok. godz. 14.30 na terenie powiatu wodzisławskiego drzewo spadło na przejeżdżający samochód” - powiedział rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik.

Wojtasik dodał, że z całego województwa ciągle spływają informacje o przewróconych drzewach, złamanych konarach, uszkodzonych budynkach.

Ponad 500 razy interweniowała w Wielkopolsce straż pożarna - to skutek silnego wiatru, który przechodzi przez kraj. Najczęściej strażacy wyjeżdżali, aby usuwać połamane drzewa. Uszkodzone zostały też dachy w dwóch szkołach, a ponad 70 tys. mieszkańców nie ma prądu.

Jak poinformował PAP oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, m.in. w miejscowości Kaczanowo (pow. wrzesiński) doszło do uszkodzenia wiatraka energetycznego. Uszkodzony został też dach w Gimnazjum nr 1 w Kaliszu, a w miejscowości Święta (pow. złotowski) doszło do zawalenia części dachu szkoły. W obu przypadkach nie ma osób poszkodowanych.

Utrudnienia nie ominęły kolei.

„Mieliśmy problem na trasie Poznań-Wągrowiec, gdzie na tory przewróciło się drzewo i trasa była zablokowana. Nie ma już żadnych utrudnień. Linie kolejowe woj. wielkopolskiego działają dobrze i komunikacja odbywa się sprawnie” - powiedział rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

W wyniku wichury trzy osoby w Wielkopolsce zostały poszkodowane. Jedna w pow. gnieźnieńskim oraz dwie w pow. Złotowskim. Samochody, którymi jechały uderzyły w przewrócone drzewa.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: poznańskim, wągrowieckim, konińskim, ostrowskim, międzychodzkim, leszczyńskim, polskim i chodzieskim.

PAP/run

fot. PAP/Jan Dzban
Słowa kluczowe:

wiatr

,

Burza

,

śnieg

,

klęska

Warto poczytać

 1. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 2. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

 3. Marek-Opiola-fdsjghfdjbf 25.05.2017

  Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

  Sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa.

 4. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 5. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 6. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 7. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 8. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook