Jedynie prawda jest ciekawa


Order Orła Białego dla Hanny Suchockiej

05.06.2014

Prezydent przy okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów odznaczył aż 59 osób - wśród nich byli między innymi Tomasz Lis i Edward Miszczak. Najwyższe odznaczenie - Order Orła Białego - otrzymała jednak Hanna Suchocka.

Z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 roku prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla wolności. Order Orła Białego otrzymała była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Olga Krzyżanowska, siostra Małgorzata Chmielewska, Tadeusz Fiszbach, Zbigniew Pełczyński, Michał Boni, Janusz Głowacki, Marcel Łoziński, Małgorzata Szejnert, Władysław Pasikowski.

Suchocka otrzymała Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla transformacji ustrojowej kraju i kształtowania demokratycznych zasad państwa prawa, za zasługi w działalności państwowej i publicznej, za wybitne osiągnięcia w służbie dyplomatycznej".

Prezydent mówił podczas uroczystości, że wolność jest szansą, nie gwarancją, na zrobienie czegoś dobrego, uczynienie kawałka świata wokół siebie lepszym i piękniejszym. Mówiąc o definicji wolności, ocenił, że "nie jest ona sama w sobie celem, że wolność nabiera szczególnego znaczenia, jeżeli jest zdobywana stale".

Komorowski wyraził przekonanie, że za dokonaniami wszystkich odznaczonych w czwartek 59 osób stoi dobre zagospodarowanie szansy, jaką jest życie w wolnej ojczyźnie.

Dodał, że minione 25 lat dzieli nas od patriotyzmu, który musiał z natury być bardziej "patriotyzmem walki". Prezydent ocenił, że dziś jesteśmy bliżej momentu, gdy częściej trzeba będzie mówić o patriotyzmie czasu pracy, dokonań codziennego dnia, patriotyzmie wyrażającym się tym, że robi się coś na rzecz innego człowieka, "niekoniecznie w imię potrzeb natury heroicznej".

Komorowski dziękował odznaczonym za ich pracę i wysiłek, które - jak mówił - razem składają się "w piękną mozaikę wysiłku i pracy wolnej Polski". Suchockiej dziękował za długoletnią, mądrą służbę Polsce, w której było widać mało uwikłania w sprawy bieżące, a wiele myślenia z troską o Polsce.

Prezydent wspominał pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jak mówił, jest on dla niego patronem polskiej niepodległości, wolności, a także dobrej i solidnej pracy. Dodał, że Mazowieckiego brakuje mu w sposób szczególny właśnie w 25. rocznicę wolności. Komorowski przytoczył fragment tekstu, który Mazowiecki napisał razem z wnuczką Martą pt. "Narzekanie na wszystko jest zakazane". Jak zaznaczył, tytuł jest "dość adekwatny do wyzwań, przed którymi stoimy".

"Karierowicze do zoo, z łapówkarzami się nie rozmawia, wprowadza się roczny post telewizyjny, (...) telewizja nadaje tylko dziennik i jeden dobry program, każdy obywatel przedstawia urzędowi skarbowemu streszczenie jednej książki, którą przeczytał w roku podatkowym" - cytował prezydent tekst Mazowieckiego.

"Kandydaci do parlamentu przechodzą obowiązkowe badania psychorozpoznawcze - nienawiść traktowana jest jako choroba, (...) lekarze i personel medyczny pracują tak, jak w serialu +Na dobre i na złe+, (...) uśmiech na ulicy, w szkole, urzędzie nagradzany jest specjalnym bonem obywatelskim+. I dziesiąte przykazanie - +narzekanie na wszystko jest zakazane+" - zakończył. "Tego życzę państwu, tego życzę Polsce" - powiedział prezydent.

Suchocka przypomniała, że po przywróceniu Orderu Orła Białego w 1992 r., pierwszym odznaczonym był Jan Paweł II. Podkreślała, że czuje niezwykłe wzruszenie, że dołączyła do grona osób, które zostały w ten sposób uhonorowane.

Podkreśliła, że 4 czerwca 1989 roku to niezwykle ważna data, "ważna lekcja historii", przede wszystkim dla młodych, którzy "oddychają wolnością i nie wyobrażają sobie innej możliwości". "A myśmy musieli o to walczyć i opłacało się" - powiedziała.

"Rok 1989 zgromadził nas wszystkich razem. Przychodzimy z różnych środowisk i niewątpliwie nieśliśmy w tym okresie swoje własne marzenia, wizje. Jak to dobrze wiemy, niestety suma indywidualnych marzeń nie zawsze sprowadza się do jednej wspólnej wizji, ale najważniejsze było to, że byliśmy zdolni, by usiąść i poszukiwać rozwiązań ważnych dla dobra wspólnego, (...) poszukiwać tego, co Tadeusz Mazowiecki nazywał: mądrym kompromisem" - mówiła Suchocka.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w uznaniu wybitnych osiągnięć w działalności niepodległościowej, państwowej i publicznej, za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia oraz przemian demokratycznych w Polsce odznaczona została Olga Krzyżanowska, lekarka, działaczka Solidarności, wieloletnia posłanka, b. wicemarszałek Sejmu, senator V kadencji.

Takie same odznaczenie otrzymał Zbigniew Pełczyński - emerytowany profesor filozofii politycznej Oxford University, m.in. za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej, oraz Feliks Dela - w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz pożarnictwa, za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i organizacyjnej w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce, za szczególne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej odznaczony został Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji, europoseł PO.

Za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa, za działalność państwową i publiczną Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał także Juliusz Braun, prezes TVP, były poseł i były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Odznaczeni zostali również m.in.: siostra Małgorzata Chmielewska, za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy; Tadeusz Fiszbach - wicemarszałek Sejmu kontraktowego i I sekretarz KW PZPR w Gdańsku w sierpniu 1980 roku - za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i działalności dyplomatycznej.

Ponadto wśród odznaczonych znaleźli się: dramaturg Janusz Głowacki za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury; historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer, za wybitne zasługi dla kultury, za osiągnięcia w popularyzowaniu polskiej sztuki współczesnej.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz wolności słowa w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa otrzymali: Jarosław Gugała z telewizji Polsat; naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota, Edward Miszczak związany z TVN oraz Tomasz Lis - redaktor naczelny "Newsweek Polska" i autor programu "Tomasz Lis na żywo" w TVP.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali także: aktor Emilian Kamiński i reżyser Marcel Łoziński za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

A także: za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menedżerskiej - Edward Krzemień, Jarosław Kurski, Krystyna Naszkowska i Małgorzata Szejnert.

Ponadto: za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności społecznej - dr Irena Eris oraz Henryk Orfinger; za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego w Polsce - Waldemar Dąbrowski; za wybitne zasługi dla rozwoju ekonomii, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej - Stanisław Gomułka.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali m.in. także: za wybitne zasługi w działalności publicznej, za umacnianie praworządności oraz wkład w unowocześnianie administracji i rozwój samorządu w Polsce - Hubert Izdebski; za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności społecznej - Marek Kamiński.

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji społeczno-politycznej Polski, szczególnie w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej - Richard Davy.

A także: za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy, za wspieranie polskiej transformacji ustrojowej - Stephan Richter; za wybitne zasługi we wpieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za niesienie pomocy Polakom w czasie stanu wojennego - Karol Żyto.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał m.in. Władysław Pasikowski - za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.

svit, PAP

[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Zapraszam na profil Stefczyk.info na facebooku. 

Warto poczytać

 1. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 2. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 3. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 4. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 5. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 6. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 7. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 8. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook