Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Opozycja ostrzy kły na Muchę

19.10.2012

Partia Zbigniewa Ziobry chce odwołania minister sportu. SP apeluje do innych partii opozycji o podpisanie wspólnego wniosku.

Solidarna Polska zwróciła się do klubów opozycyjnych o podpisanie wspólnego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec minister sportu Joanny Muchy. Politycy opozycyjnych ugrupowań zapowiadają, że rozstrzygną te kwestię na posiedzeniach klubów.

Szef SP Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jeszcze w piątek wniosek trafi na biurka szefów klubów PiS, SLD i Ruchu Palikota.

"Zwracamy się dziś do wszystkich klubów parlamentarnych opozycyjnych o podpisanie wspólnego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec pani minister Joanny Muchy, minister sportu, która jest odpowiedzialna za stan i kondycję funkcjonowania Stadionu Narodowego" - podkreślił Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według niego, minister Mucha "ponosi w pierwszym planie polityczną odpowiedzialność za tą gigantyczną wpadkę, można wręcz powiedzieć katastrofę wizerunkową, jaką poniosła Polska w wyniku niezorganizowania meczu piłkarskiego we właściwym terminie pomiędzy reprezentacją Anglii i Polski".

Jak podkreślił Ziobro, Stadion Narodowy nie został w sposób należyty przygotowany do przeprowadzenia meczu.

"Niestety czyjaś kompletna lekkomyślność, brak poczucia elementarnej odpowiedzialności spowodowały, że Polska stała się celem kpin, żartów i śmiechu na całym świecie. Cały świat i kibice sportu pokazują i wytykają Polskę palcami, jako kraj, który nie potrafi poradzić sobie z nie tak bardzo intensywnymi opadami deszczu" - zaznaczył lider Solidarnej Polski.

W ocenie posła SP Arkadiusza Mularczyka, nie może być tak, że odpowiedzialność poniosło na razie tylko dwóch kibiców, którzy w dniu meczu wbiegli na murawę stadionu. Jak mówił, Mucha jest "nieudolnym" ministrem i powinna zostać odwołana. "Skala zaniedbań, skala niekompetencji, skala różnego rodzaju wpadek pani minister przemawia za tym, żeby wreszcie pożegnała się z tym stanowiskiem, dla dobra polskiego sportu, dla dobra polskiej piłki nożnej, dla dobra wizerunku Polski na świecie" - powiedział Mularczyk.

Zdaniem europosła SP Tadeusza Cymańskiego debata nad wnioskiem o wyrażanie wotum nieufności wobec Muchy pozwoli dociec, skąd wzięły się nieprawidłowości związane z murawą stadionu. Jak zaznaczył, mecz mógłby się odbyć nawet przy otwartym dachu, gdyby murawa została wykonana zgodnie ze standardami.

O to, czy PiS, RP i SLD podpiszą się pod wnioskiem, PAP spytała w piątek polityków tych klubów.

Jarosław Zieliński powiedział, że klub PiS jeszcze o tym nie rozmawiał. Podkreślił, że politycy PiS od dawna mówią, że Mucha "nie nadaje się" na stanowisko minister sportu. Przypomniał jednak, że klub PiS zamierza złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. "Wydaje mi się, ale to mój pogląd, z klubem nieuzgodniony, że dziś nie jest czas na odwoływanie pojedynczych ministrów, tylko trzeba odwołać cały rząd" - powiedział PAP poseł PiS.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział PAP, że w poniedziałek zbierze się klub Ruchu i podejmie w tej sprawie decyzję. "Na mojego nosa nie podpiszemy tego wniosku, ale to jest na razie tylko moja opinia" - dodał. Pytany, dlaczego - jego zdaniem - taki wniosek jest nieuzasadniony, odparł, że Mucha "nie odpowiada za to, że ktoś nie nacisnął przycisku +zamknij dach+". "Bez przesady" - podkreślił.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, pytany, czy klub SLD podpisze się pod wnioskiem, odparł: "My decyzję podejmujemy sami, nas Solidarna Polska nie musi do niczego inspirować, wyrażaliśmy niezadowolenie już z tego, co stało się na Stadionie (Narodowym)". Jak powiedział, klub Sojuszu porozmawia o tym w poniedziałek i wtedy podejmie decyzję "bez politycznych inspiracji".

We wtorek o g. 21 na Stadionie Narodowym miał rozpocząć się mecz eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej Polska - Anglia. Został przełożony na środę z powodu złego stanu murawy na Stadionie Narodowym.

PAP/DLOS

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. mid-17118076 18.01.2017

  Atak na biuro poselskie PiS w Szczecinie

  "Polityka nienawiści i agresji zbiera owoce. Ktoś nakręca tę sprężynę. Niektórzy nie wytrzymują takiej propagandy”.

 2. mid-17118013 18.01.2017

  Premier po przeglądzie pierwszego z resortów

  "Rozmawialiśmy o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa, które dla naszego rządu będzie priorytetem".

 3. wsiecitajemnicepawlarabieja2994 18.01.2017

  Nowoczesna tłumaczy się z apelu o interwencję

  Wniosek, który powstał 16 grudnia w Sejmie to był apel do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o uspokojenie sytuacji, a nie apel do instytucji europejskich o interwencję - podkreślił w środę w rozmowie z PAP rzecznik Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 4. CyWyVbWgAMLCrd-1 18.01.2017

  CBA w mazowieckim sanepidzie

  Dyrekcja mazowieckiego sanepidu zawarła ze sobą i z kilkudziesięcioma pracownikami umowy zlecenia na prawie 3,5 mln zł.

 5. twarze 18.01.2017

  Twarze zadymiarzy sprzed Sejmu

  Policja publikuje wizerunki uczestników awantur przed Sejmem.

 6. mid-17117016 18.01.2017

  Duda: Budżet uchwalony prawidłowo

  Prezydent Andrzej Duda o podpisaniu ustawy budżetowej.

 7. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 8. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook