Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja ostrzy kły na Muchę

19.10.2012

Partia Zbigniewa Ziobry chce odwołania minister sportu. SP apeluje do innych partii opozycji o podpisanie wspólnego wniosku.

Solidarna Polska zwróciła się do klubów opozycyjnych o podpisanie wspólnego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec minister sportu Joanny Muchy. Politycy opozycyjnych ugrupowań zapowiadają, że rozstrzygną te kwestię na posiedzeniach klubów.

Szef SP Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jeszcze w piątek wniosek trafi na biurka szefów klubów PiS, SLD i Ruchu Palikota.

"Zwracamy się dziś do wszystkich klubów parlamentarnych opozycyjnych o podpisanie wspólnego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec pani minister Joanny Muchy, minister sportu, która jest odpowiedzialna za stan i kondycję funkcjonowania Stadionu Narodowego" - podkreślił Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według niego, minister Mucha "ponosi w pierwszym planie polityczną odpowiedzialność za tą gigantyczną wpadkę, można wręcz powiedzieć katastrofę wizerunkową, jaką poniosła Polska w wyniku niezorganizowania meczu piłkarskiego we właściwym terminie pomiędzy reprezentacją Anglii i Polski".

Jak podkreślił Ziobro, Stadion Narodowy nie został w sposób należyty przygotowany do przeprowadzenia meczu.

"Niestety czyjaś kompletna lekkomyślność, brak poczucia elementarnej odpowiedzialności spowodowały, że Polska stała się celem kpin, żartów i śmiechu na całym świecie. Cały świat i kibice sportu pokazują i wytykają Polskę palcami, jako kraj, który nie potrafi poradzić sobie z nie tak bardzo intensywnymi opadami deszczu" - zaznaczył lider Solidarnej Polski.

W ocenie posła SP Arkadiusza Mularczyka, nie może być tak, że odpowiedzialność poniosło na razie tylko dwóch kibiców, którzy w dniu meczu wbiegli na murawę stadionu. Jak mówił, Mucha jest "nieudolnym" ministrem i powinna zostać odwołana. "Skala zaniedbań, skala niekompetencji, skala różnego rodzaju wpadek pani minister przemawia za tym, żeby wreszcie pożegnała się z tym stanowiskiem, dla dobra polskiego sportu, dla dobra polskiej piłki nożnej, dla dobra wizerunku Polski na świecie" - powiedział Mularczyk.

Zdaniem europosła SP Tadeusza Cymańskiego debata nad wnioskiem o wyrażanie wotum nieufności wobec Muchy pozwoli dociec, skąd wzięły się nieprawidłowości związane z murawą stadionu. Jak zaznaczył, mecz mógłby się odbyć nawet przy otwartym dachu, gdyby murawa została wykonana zgodnie ze standardami.

O to, czy PiS, RP i SLD podpiszą się pod wnioskiem, PAP spytała w piątek polityków tych klubów.

Jarosław Zieliński powiedział, że klub PiS jeszcze o tym nie rozmawiał. Podkreślił, że politycy PiS od dawna mówią, że Mucha "nie nadaje się" na stanowisko minister sportu. Przypomniał jednak, że klub PiS zamierza złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. "Wydaje mi się, ale to mój pogląd, z klubem nieuzgodniony, że dziś nie jest czas na odwoływanie pojedynczych ministrów, tylko trzeba odwołać cały rząd" - powiedział PAP poseł PiS.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział PAP, że w poniedziałek zbierze się klub Ruchu i podejmie w tej sprawie decyzję. "Na mojego nosa nie podpiszemy tego wniosku, ale to jest na razie tylko moja opinia" - dodał. Pytany, dlaczego - jego zdaniem - taki wniosek jest nieuzasadniony, odparł, że Mucha "nie odpowiada za to, że ktoś nie nacisnął przycisku +zamknij dach+". "Bez przesady" - podkreślił.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, pytany, czy klub SLD podpisze się pod wnioskiem, odparł: "My decyzję podejmujemy sami, nas Solidarna Polska nie musi do niczego inspirować, wyrażaliśmy niezadowolenie już z tego, co stało się na Stadionie (Narodowym)". Jak powiedział, klub Sojuszu porozmawia o tym w poniedziałek i wtedy podejmie decyzję "bez politycznych inspiracji".

We wtorek o g. 21 na Stadionie Narodowym miał rozpocząć się mecz eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej Polska - Anglia. Został przełożony na środę z powodu złego stanu murawy na Stadionie Narodowym.

PAP/DLOS

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Harwitch27052018 27.05.2018

  Maski opadają. Po słowach Hartwich nie ma już wątpliwości, że jednym z jej celów jest odsunięcie od władzy PiS

  Z jednej strony zapewnienia, że protest nie jest polityczny, z drugiej wypowiedzi świadczące o tym, że niektórzy z rodziców chcieliby włączyć się w partyjne rozgrywki. Tym razem nie uniknęła tego także Iwona Hartwich, która przyznała, że liczy na koniec rządów PiS

 2. NiepelnosprawniSejm270520181 27.05.2018

  Niepełnosprawni opuścili budynek Sejmu

  Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych

 3. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 4. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 6. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 7. protestsej2705 27.05.2018

  To już jest koniec. Po 40 dniach niepełnosprawni zakończą protest w Sejmie

  Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej o 14.30

 8. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook