Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja i ZNP o reformie edukacji

26.05.2017

Platforma Obywatelska i Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotowali projekt ustawy, który zakłada przesunięcie o rok, do 1 września 2018 r., wejście w życie reformy oświaty - poinformowała w piątek posłanka PO Urszula Augustyn.

Reforma edukacji zaczyna się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostają wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

W kwietniu przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Z inicjatywą referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Augustyn podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji Prawa oświatowego, który przygotowała PO i ZNP jest związany z inicjatywą referendum edukacyjnego. 

"Prawie 1 mln podpisów zostało złożonych, potwierdzonych przez pana marszałka Marka Kuchcińskiego osobistym podpisem. Niemniej jednak ciągle pojawia się argument, że na wszystko jest już za późno, że +deforma+ już się toczy. W związku z tym przypominamy, że za późno nie jest, ponieważ wszystko na razie jest na papierze i to, co jest na papierze można spokojnie odwrócić" - uważa posłanka.

Jak zaznaczyła, w piątek projekt nowelizacji ustawy, zakładający przesunięcie wejścia w życie reformy oświaty o rok, zostanie złożony do marszałka Sejmu. "Skoro odpowiedzialnie wnioskujemy o referendum, to chcemy, aby to referendum było dobrze rozpisane, zorganizowane i żeby był czas na wyciągnięcie wniosków" - podkreśliła Augustyn.

"Dajmy sobie i pani minister edukacji czas, aby przez rok jeszcze mogła po pierwsze wysłuchać opinii publicznej, która wypowie się w referendum, a po drugie naprawić błędny, które już dzisiaj są popełniane" - dodała.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaznaczył, że sam projekt nowelizacji ustawy i inicjatywa referendum związane są z problemem kilkuset tysięcy uczniów, którzy - jak dodał - "stali się przedmiotem eksperymentów MEN" oraz tysięcy nauczycieli i samorządów.

"Jeżeli edukację traktujemy jako najważniejszą dziedzinę życia społeczną, a referendum jest także przez nas niezwykle poważnie traktowane, nie możemy doprowadzać do sytuacji, w której marszałek z sobie tylko znanych powodów nie chce tego wprowadzać pod obrady Sejmu, a jednocześnie lada moment może się okazać, że marszałek zaproponuje referendum w połowie wakacji tylko po to, żeby ono się odbyło" - mówił Broniarz.

Jak podkreślił w kwestii referendum chodzi o los kilkuset tysięcy dzieci, rodzin i nauczycieli.

"Przesunięcie o rok reformy będzie spełnieniem nie tylko postulatu związanego z samym referendum, ale da także szanse na właściwe przygotowanie tego wszystkiego, czego pani minister Zalewska nie dopełniła, a co de facto sprowadza się tylko i wyłącznie do pustych zapewnień, że jesteśmy gotowi, że wszystko jest pod kontrolą, że mamy to sfinansowane" - zaznaczył. "Nic nie jest gotowe, o czym mówią i samorządy i rodzice, nic nie jest pod kontrolą, bo pani minister Zalewska w ogóle nie panuje nad tą całą sytuacją" - dodał Broniarz.

Broniarz podziękował PO za poparcie projektu i poinformował, że zwróci się w tej sprawie także do pozostałych klubów parlamentarnych. (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 5. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 6. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 7. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook