Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

25.05.2017

Po wakacjach sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa - powiedział PAP przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS). Nadal trwa część audytów tych spółek - podał.

Opioła podkreślił, że w posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciel ministra obrony narodowej - wiceminister Bartosz Kownacki, zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Tomasz Grudziński, dyrektor biura analiz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda.

Zaznaczył, że zamiast dotychczasowej tarczy antykorupcyjnej, obejmującej konkretne spółki, służby skupiają się obecnie na analizie procesów, które decydują o bezpieczeństwie państwa. O tych sprawach informują "czynnik polityczny" - czy dochodzi do zagrożeń o charakterze korupcyjnym lub kontrwywiadowczym, czy nie.

"Uczestnicy posiedzenia zwracali uwagę na różne mechanizmy utrudniające kontrolę przepływów pieniędzy i operacji finansowych pomiędzy spółkami a podmiotami zewnętrznymi, o których można mówić, że dają możliwość zaistnienia korupcji lub są korupcją" - powiedział.

"Goście komisji przedstawili dotychczasowe działania swoich instytucji w tym zakresie, skupili się na przeprowadzonych w spółkach audytach" - powiedział PAP Opioła. "Część z nich jeszcze trwa" - zaznaczył szef komisji.

Opioła nie sprecyzował, o jakich ustaleniach z zakończonych już audytów służby poinformowały komisję. Zaznaczył, że szef CBA zadeklarował przekazywanie kolejnych informacji Biura na ten temat.

Przewodniczący powiedział, że po wakacjach komisja spotka się ponownie, by wrócić do tematu, podsumować i poznać "bardziej konkretne ustalenia i realizacje ze strony wymiaru sprawiedliwości".

Po przejęciu władzy przez PiS zapowiedziano audyt w spółkach Skarbu Państwa. Miał on objąć kilkadziesiąt firm nadzorowanych przez kilka ministerstw. Później zapowiedziano też audyt i kontrolę CBA pięciu dużych spółek SP: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, KGHM Polska Miedź, Grupy Azoty, Grupy Lotos i PKN Orlen. Kontrola obejmowała ostatni rok rządów PO i to, co się wydarzyło po zmianie zarządów spółek.

Aleksander Główczewski (PAP)

fot. [wPolityce.pl]

as/PAP

Warto poczytać

 1. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 2. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 3. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 4. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 5. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 6. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 7. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook