Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

25.05.2017

Po wakacjach sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa - powiedział PAP przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS). Nadal trwa część audytów tych spółek - podał.

Opioła podkreślił, że w posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciel ministra obrony narodowej - wiceminister Bartosz Kownacki, zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Tomasz Grudziński, dyrektor biura analiz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda.

Zaznaczył, że zamiast dotychczasowej tarczy antykorupcyjnej, obejmującej konkretne spółki, służby skupiają się obecnie na analizie procesów, które decydują o bezpieczeństwie państwa. O tych sprawach informują "czynnik polityczny" - czy dochodzi do zagrożeń o charakterze korupcyjnym lub kontrwywiadowczym, czy nie.

"Uczestnicy posiedzenia zwracali uwagę na różne mechanizmy utrudniające kontrolę przepływów pieniędzy i operacji finansowych pomiędzy spółkami a podmiotami zewnętrznymi, o których można mówić, że dają możliwość zaistnienia korupcji lub są korupcją" - powiedział.

"Goście komisji przedstawili dotychczasowe działania swoich instytucji w tym zakresie, skupili się na przeprowadzonych w spółkach audytach" - powiedział PAP Opioła. "Część z nich jeszcze trwa" - zaznaczył szef komisji.

Opioła nie sprecyzował, o jakich ustaleniach z zakończonych już audytów służby poinformowały komisję. Zaznaczył, że szef CBA zadeklarował przekazywanie kolejnych informacji Biura na ten temat.

Przewodniczący powiedział, że po wakacjach komisja spotka się ponownie, by wrócić do tematu, podsumować i poznać "bardziej konkretne ustalenia i realizacje ze strony wymiaru sprawiedliwości".

Po przejęciu władzy przez PiS zapowiedziano audyt w spółkach Skarbu Państwa. Miał on objąć kilkadziesiąt firm nadzorowanych przez kilka ministerstw. Później zapowiedziano też audyt i kontrolę CBA pięciu dużych spółek SP: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, KGHM Polska Miedź, Grupy Azoty, Grupy Lotos i PKN Orlen. Kontrola obejmowała ostatni rok rządów PO i to, co się wydarzyło po zmianie zarządów spółek.

Aleksander Główczewski (PAP)

fot. [wPolityce.pl]

as/PAP

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook