Jedynie prawda jest ciekawa

OLT Express zbyt biedne, by upaść

24.08.2012

Sąd oddalił wniosek OLT Express o ogłoszenie upadłości. Jego zdaniem spółka nie dysponuje wystarczającym majątkiem, by ponieść koszty postępowania - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak ustalił "DGP", Sąd oddalił wniosek na podstawie art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego. Oznacza to, że spółka nie ma gotówki na kontach oraz nie posiada majątku, który można łatwo sprzedać i sfinansować pierwszy okres postępowania upadłościowego, jak np. wysyłanie listów do wierzycieli przez syndyka. Może to oznaczać, że spółka nie posiada nawet 40–50 tys. zł, które wystarczyłyby do przeprowadzenia postępowania.

Do tej pory do sądu nie wpłynęło zażalenie na postanowienie w tej sprawie.

Nowy obrót sprawy stanowi poważny problem dla klientów, którzy kupili bilety  na odwołane loty. W sytuacji, gdy postępowanie upadłościowe nie dojdzie do skutku, wierzyciele OLT mogą próbować wyegzekwować pieniądze z prywatnego majątku zarządu. To oczywiście pod warunkiem, że zostanie on zidentyfikowany.

Jak twierdzą eksperci, postępowanie może trwać latami. Ich zdaniem, w obliczu zaistniałej sytuacji niewskazane jest pozywanie samego przewoźnika, skoro nie dysponuje on nawet majątkiem umożliwiającym pokrycie kosztów postępowania. Wyrok byłby nieegzekwowalny. Możliwe, że dopóki nie nastąpi ostateczna likwidacja przewoźnika, zostanie on dofinansowany przez właścicieli lub ewentualnych inwestorów. Takie rozwiązanie umożliwiłoby ponowienie wezwań do zapłaty, a w przypadku ich bezskuteczności wystąpienie na drogę sądową. Klienci OLT Express powinni wyczerpać drogę reklamacji do samych linii oraz składać skargi do Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

kop, Dziennik Gazeta Prawna
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook