Jedynie prawda jest ciekawa


Olewnikowie chcą przeprosin

25.04.2012

Rodzina Olewników żąda od gdańskiej prokuratury sprostowania - jej zdaniem - nieprawdziwych informacji o Krzysztofie Olewniku, chce też przeprosin i wpłaty 600 tys. zł na fundację jego imienia. Prokuratura na pismo Olewników odpowie, ale podtrzymuje, że jej działania były zasadne.

Pełnomocnikiem rodziny w sprawie postępowania o ochronę dóbr osobistych, z jakim przeciwko prokuraturze chcą wystąpić Olewnikowie, jest Janusz Kaczmarek - obecnie radca prawny, a kilka lat temu prokurator krajowy, który zdecydował w 2005 r. o przeniesieniu śledztwa ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika z prokuratury w Warszawie do Olsztyna. Obecnie śledztwo prowadzi wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

W środę skierował on wezwanie przedsądowe do gdańskiej prokuratury. Chce, aby odwołano nieprawdziwe - zdaniem rodziny - informacje ze śledztwa, zdementowano niepotwierdzone medialne pogłoski o sprawie i przeproszono rodzinę za krzywdy, których w związku z tym doznała. Chce on także, aby prokuratura wpłaciła 600 tys. zł odszkodowania na fundację im. Krzysztofa Olewnika. Kwotę - jak mówił Kaczmarek - wyliczono w ten sposób, że uznano, iż każdemu z sześciorga członków rodziny Olewników należy się 100 tys. zł zadośćuczynienia. Pieniądze nie miałyby jednak trafić do nich, lecz zasilić konto fundacji wspierającej ofiary porwań.

Kaczmarek liczy, że prokuratura, której - jak zaznaczył - nie podejrzewa o złą wolę w informowaniu o sprawie, ale że mogło dojść do błędu w sztuce, podejmie negocjacje ugodowe. - Doszło do naruszenia dobrego imienia rodziny i teraz najważniejsze są przeprosiny - podkreślił. Zastrzegł zarazem, że jeśli nie dojdzie do przeprosin i sprostowania lub innej ugody, rodzina może wystąpić w tej sprawie do sądu.

- Drobin to nie miasteczko Twin Peaks, jak kiedyś napisano, a Krzysztof to nie Laura Palmer. Gdyby tak było, to śledztwo musiałoby polegać na sprawdzaniu faktów przez wizje i sny. A my chcemy rzetelnej weryfikacji dowodów - podkreślił Kaczmarek.

Danuta Olewnik - siostra porwanego i zabitego Krzysztofa - na konferencji prasowej wskazała informacje, które - zdaniem rodziny - są nieprawdziwe i wymagają sprostowania i przeprosin. Nawiązała wydarzeń z listopada 2011, gdy doszło do przeszukań domów należących do rodziny. - Odbyło się to na podstawie subiektywnego wyboru materiału dowodowego, niepotwierdzonego w śledztwie - oceniła.

- Nie może tak być, że obrzuca się nas błotem, a my nie reagujemy. Nieprawdą jest, by był monitoring w domu Krzysztofa lub byśmy ingerowali w nagrania. Nie ma dowodów na to, by mój brat sam się uprowadził. Nie wiemy, czemu prokuratura stara się nam to na siłę udowodnić - mówiła.

- Prokuratura szukała nagrań oryginalnych - rodzina to, co miała, z własnej woli przekazała prokuraturze i policji. Nieprawdą też jest, że okup przekazano w innym dniu niż 24 lipca 2007 r. - to sama policja i sprawcy twierdzili, że okup przekazano właśnie tego dnia - mówiła Danuta Olewnik.

Pytana przez PAP, czy w związku z zastrzeżeniami do prokuratury rodzina zamierza zwrócić się o przeniesienie śledztwa do innej jednostki, powiedziała, że nie ma takiego zamiaru. Jej zdaniem postęp w śledztwie jest tak duży, że przeniesienie sprawy nie miałoby już uzasadnienia. - Prokuratorzy mają głowę na karku i mogą dokończyć tę sprawę, jeśli będą chcieli. Wierzę w prokuraturę, mimo że kolejny raz dostaliśmy od nich pstryczek. Niech ktoś się ocknie. Nie walczylibyśmy tyle lat, mając coś za uszami - podkreśliła.

Jej zdaniem prokuratura jest odpowiedzialna za przecieki ze śledztwa i próbuje zrobić z jej brata przestępcę albo mordercę. Wskazała przy tym na pojawiającą się w mediach w zeszłym roku informację o rzekomym zabójstwie ukraińskiej prostytutki w domu K. Olewnika. - Prokuratura przez pewien czas nie reagowała i nie zaprzeczała nawet tej informacji - przypomniał pełnomocnik rodziny mec. Bogdan Borkowski.

Danuta Olewnik podkreślała, że nieprawdą jest, by rodzina zataiła jakieś dowody. - Udostępniliśmy dom Krzysztofa do pełnej dyspozycji prokuratury - do dziś nic się w nim nie zmieniło. Do dziś nie wiemy, jakie są rzekome dowody na to, by w domu Krzysztofa była zabita lub postrzelona ukraińska prostytutka, o czym mówiono w zeszłym roku. Uważamy, że to nieprawda. Podobnie jak wiadomości o rzekomej drugiej imprezie w domu Krzysztofa w dniu jego porwania w październiku 2001 r. - mówiła.

- Tak być nie może, prokuratura ma być obiektywna i mówić prawdę. Prokuratura myli fakty - my nie jesteśmy podejrzanymi, lecz pokrzywdzonymi w sprawie i powinniśmy mieć dostęp do akt - a go nie mamy - powiedziała siostra Krzysztofa Olewnika.

- Prokuratura nie realizuje żadnego z postulatów sejmowej komisji śledczej. Po 3 latach od zarzutów dla policjantów nie ma aktu oskarżenia ich do sądu. Zamiast tego są informacje o rodzinie - dodał mec. Borkowski.

Z zarzutami rodziny nie zgadza się rzecznik gdańskiej prokuratury apelacyjnej Krzysztof Trynka. Oświadczył, że prokuratura podtrzymuje swe stanowisko z listopada ubiegłego roku co do zasadności przeprowadzenia przeszukań u członków rodziny Olewników. Przypomniał, że także sąd, który po wniesieniu przez rodzinę zażaleń, uznał przeszukania za zasadne i przeprowadzone prawidłowo.

- Prokuratura zawsze kierowała się w swoich działaniach dążeniem do dokonania prawdziwych ustaleń faktycznych, a czynności, które planowała i wykonywała, temu właśnie służyły - powiedział Trynka.

W rozmowie z PAP Trynka zapowiedział też, że prokuratura "w możliwie szybkim czasie" odpowie na pismo rodziny. Zarazem

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 r. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku - i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

Proces ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. SO w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwo w zakładach karnych. Sprawę badała sejmowa komisja śledcza, która ujawniła liczne nieprawidłowości w pracy policji i prokuratury.

PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. pawel-chruszcz-25062018 25.06.2018

  Ustalono nowe fakty w sprawie śmierci Pawła Chruszcza

  W śledztwie w sprawie śmierci Pawła Chruszcza nie znaleziono jak dotąd niczego, co mogłoby świadczyć, że ktoś zabił radnego albo nakłaniał go, żeby targnął się na życie - ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do śledztwa

 2. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 3. frasyniuk-25062018 25.06.2018

  Frasyniuk stanie przed sądem!

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński

 4. duda-25062018 25.06.2018

  CBOS: Prezydent i rząd cieszą się zaufaniem społecznym,w przeciwieństwie do opozycji

  W czerwcu na czele rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 69 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS

 5. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 6. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 7. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 8. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook