Jedynie prawda jest ciekawa


Okaleczone, martwe foki na plaży w Gdyni. To kolejny taki akt bestialstwa w ostatnich miesiącach

28.05.2018
wwf28052018
Okaleczone, martwe foki na plaży w Gdyni. To kolejny taki akt bestialstwa w ostatnich miesiącach

Nad polskim Wybrzeżem rośnie liczba zamordowanych bestialsko przedstawicieli foki szarej, gatunku objętego w Polsce ścisłą ochroną. 26 maja br. odnaleziono dwie okaleczone, martwe foki na gdyńskiej plaży w dzielnicy Oksywie. Sprawę bada prokuratura.

Od wielu lat zlokalizowana na Helu Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi prace badawcze, których celem jest restytucja szarytki bałtyckiej do Zatoki Gdańskiej. Pomimo aktywnych prac nad przywróceniem gatunku, populacja fok szarych w Polsce drastycznie się zmniejsza. Jak czytamy na stronie polskiego oddziału World Wide Fund for Nature (WWF), dziś populacja foki szarej wynosi dziś zaledwie 30% w porównaniu do liczebności sprzed 100 lat.

–  Proces wymierania tego gatunku jest spowodowany kilkoma czynnikami. Niegdyś licznie występujące foki traktowano jak szkodniki, które niszczą sieci i konkurują o ryby z miejscowymi rybakami. Był to jeden z powodów, dla których polowania na te zwierzęta stały się powszechne – informują ekolodzy.

Wiele wskazuje na to, że w ciągu ostatniego weekendu mieliśmy do czynienia z kolejnym aktem tego typu. Aktywiści WWF odnaleźli na gdyńskiej plaży dwie martwe foki szare.

– Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy jeszcze w sobotę. Spacerujący po plaży ludzie informowali nas, że w stronę plaży dryfują zwłoki jakiegoś zwierzęcia lub zwierząt. Plaża wyrzuciła je na brzeg około godziny 15, wówczas wysłaliśmy wolontariuszy, którzy potwierdzili, że mamy do czynienia z fokami. Znaleźliśmy na plaży dwie martwe foki szare, przywiązane do siebie liną. Kolejna lina była przytwierdzona do jednego ze zwierząt, a na jej końcu wisiała cegła. Foki miały przecięte powłoki brzuszne. Zgłosiliśmy sprawę policji i do wydziału stacji morskiej – mówi nam Michał Krause z Błękitnego Patrolu WWF.

Aktualnie sprawę bada policja i prokuratura. Jak udało nam się dowiedzieć, w ostatnich miesiącach podobne historie nie należały do rzadkości. Zabite i okaleczone foki znajdowano w Kuźnicy i w innych miejscach nad Bałtykiem.

- Faktycznie w ostatnich miesiącach podobnych informacji jest więcej. Miesiąc temu na plaży w Kuźnicy znaleziono fokę, która miała rany kłute na głowie. W kilku innych miejscach również znaleźliśmy martwe zwierzęta tego gatunku – mówi pracownik WWF Polska. I przypomina, że gatunek foki szarej jest w Polsce chroniony.

Warto dodać, że za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, grożą w Polsce trzy lata więzienia. Bez względu na to, czy gatunek jest chroniony czy też nie.

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. pawel-chruszcz-25062018 25.06.2018

  Ustalono nowe fakty w sprawie śmierci Pawła Chruszcza

  W śledztwie w sprawie śmierci Pawła Chruszcza nie znaleziono jak dotąd niczego, co mogłoby świadczyć, że ktoś zabił radnego albo nakłaniał go, żeby targnął się na życie - ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do śledztwa

 2. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 3. frasyniuk-25062018 25.06.2018

  Frasyniuk stanie przed sądem!

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński

 4. duda-25062018 25.06.2018

  CBOS: Prezydent i rząd cieszą się zaufaniem społecznym,w przeciwieństwie do opozycji

  W czerwcu na czele rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 69 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS

 5. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 6. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 7. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 8. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook