Jedynie prawda jest ciekawa


Ojczyzna pamięta o zamordowanych za wierność polskości

11.07.2017

Dobre relacje polsko-ukraińskie mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę, również bolesną, o ludobójstwie dokonanym na Wołyniu 74 lata temu - stwierdził podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. W uroczystościach przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie, udział wzięli m.in. szef MON Antoni Macierewicz, prezes IPN Jarosław Szarek i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Rzeź wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej, że bardzo długo była przemilczana i nieobecna" - napisał Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości. Dodał, że "ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami". Andrzej Duda podkreślił, że tragedia wołyńska wydarzyła się, "bo zabrakło Rzeczypospolitej. Państwo polskie podzielone przez dwa totalitarne imperia - hitlerowskie Niemcy i Rosję sowiecką - nie było w stanie skutecznie chronić swoich obywateli. Dlatego pamięć o tej ludobójczej zbrodni jest wezwaniem do budowania silnej Polski".

Prezydent zastrzegł, że "prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących nas, Polaków i Ukraińców. (...) Przyjęcie prawdy o Wołyniu nie podważa, lecz wzmacnia naszą przyjaźń i współpracę. Prawda o tej ogromnej krzywdzie jest potrzebna, aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu".

Długofalowy plan, który przybrał zbrodniczy kształt

Z kolei minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że ludobójstwo, które dokonało się 74 lata temu, "miało swój plan, cel i zbrodniczy kształt, bo było planowane. Nie było odruchem zemsty, było długofalowym planem, którego celem z jednej strony było wytrzebienie ludności polskiej żyjącej na tamtych terenach od setek lat. Z drugiej strony celem tego ludobójstwa było podzielenie narodów, odseparowanie ich, rzucenie nieprzebytej wydawałoby się smugi nienawiści i cierpienia między pobratymczymi narodami".

Jak zaznaczył Macierewicz, każde ludobójstwo wymaga i żąda od nas pamięci, a od spadkobierców tych, którzy go dokonali, zadośćuczynienia przez przyznanie prawdy i wspólną pokutę za to, co się wydarzyło.

Tę ranę trzeba rozdrapywać

Prezes IPN Jarosław Szarek, mówiąc o rzezi wołyńskiej, podkreślił, że złamano wówczas nasz odwieczny kodeks rycerski, że człowiek bezbronny, że dziecko, że kobieta nie mogą uczestniczyć w walce. Zaznaczył, że "To wszystko podeptano. (...) Skala tej zbrodni jest niewyobrażalna".

Szarek zwrócił uwagę, że wielokrotnie pojawia się w ustach niektórych - zarówno w Polsce jak i szczególnie na Ukrainie zdanie - po co tę ranę rozdrapywać. Przypomniał w tym kontekście słowa Stefana Żeromskiego – trzeba rozdrapywać ranę, aby się nie zabliźniły błoną podłości.

Podczas uroczystości odsłonięta została tablica informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947. Odbył się także Apel Pamięci, oddano salwę honorową i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Złożono również wieńce przy pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Dziesiątki tysięcy okrutnie pomordowanych

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

W Przemyślu, w niedzielę ulicami miasta przeszedł III Marsz Ciszy zorganizowany dla uczczenia ofiar zbrodni wołyńskiej. Uczestnicy pochodu przeszli z kościoła ojców karmelitów na cmentarz wojskowy, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed znajdującym się tam krzyżem wołyńskim.

PAP/MBB

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Warto poczytać

 1. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 2. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 3. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 4. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 5. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook