Jedynie prawda jest ciekawa


Ohydna prowokacja w czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2017

W czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej doszło do kolejnej nieprzyjemnej prowokacji w Gdańsku. Niestety, tym razem do rozkręcenia absurdalnej afery włączono ZHP. Jeden z harcerzy chciał odczytać „apel poległych”. Został jednak, zgodnie z przepisami, powstrzymany przez przedstawicieli MON. Chwilę później film prezentujący to zdarzenie znalazł się na profilu prezydenta Pawła Adamowicza, a politycy opozycji i nieprzychylne rządowi media zaczęły pisać o „hańbie na Westerplatte”.

Kwestie Ceremoniału Wojskowego ściśle regulują przepisy, a do sytuacji na Westerplatte odnosi się m. in. decyzja wydana przez MON w 2014 roku, która mówi wprost:

- Jeżeli w uroczystości bierze udział wojskowa asysta honorowa tekst apelu powinien być odczytywany przez oficera z jednostki wojskowej wystawiającej asystę. Podczas uroczystości organizowanych przez komendantów szkół podoficerskich tekst apelu może być odczytany przez podoficera (p. ceremoniał wojskowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, strona 147., załącznik do decyzji Nr 392 /MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2014 r. (poz. 317).

Jedyną osobą, która mogła w czasie obchodów rocznicowych na Westerplatte przeczytać apel poległych był oficer Wojska Polskiego z jednostki, która wystawiała asystę honorową. I tak też się stało.

Aferę rozkręcił prezydent Gdańska, który zarzucił MON złamanie ustaleń dotyczących przebiegu uroczystości. Paweł Adamowicz umieścił na swoim profilu społecznościowym film, na którym widać harcerza powstrzymanego przed odczytaniem apelu poległych przez pracowników MON. Na filmie widać, jak jedna z urzędniczek ministerstwa podeszła do harcmistrza i powiedziała: - Proszę stać.

Nagrana scena wywołała oburzenie wśród przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Bardzo szybko do krytyki włączyły się również media nieprzychylne rządowi.

Po zdarzeniu zareagowali także przedstawiciele ZHP, którzy na swojej stronie umieścili oświadczenie, w którym odwołują się do długiej tradycji przemówień harcerzy w tym miejscu: - Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w organizacji obchodów rocznicowych na Westerplatte od ich oficjalnego początku w 1999 roku - przypomnieli harcerze. 

ZHP poprosił też prezydenta Andrzeja Dudę o wyjaśnienie incydentu: - Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizatorzy zaplanowali, że apel poległych odczyta instruktor harcerski. Ostatecznie nie doszło do tego. Sytuacja, która miała miejsce dzisiaj rano na Westerplatte była niecodzienna i dla nas niezrozumiała. ZHP zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest honorowym protektorem harcerstwa o pomoc w jej wyjaśnieniu. Na Westerplatte obecnych było ponad 350 harcerzy.

Rozmawialiśmy z hm. Martyną Kowacką, rzeczniczką ZHP i pytaliśmy, czy ktokolwiek z ZHP kontaktował się w tej sprawie z MON: - Z naszej strony takiego kontaktu nie było. Rozmawialiśmy tylko z przedstawicielami miasta - odpowiedziała rzecznik ZHP.

Poprosiliśmy rzecznik prasową MON, ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz o skomentowanie tej sprawy: - Jesteśmy Wojskiem Polskim. Dlatego obowiązują nas przepisy wynikające z Ceremoniału Wojskowego, a ten jest w tym wypadku precyzyjny. Jeśli jednak kiedykolwiek w przyszłości harcerze będą chcieli włączyć się w organizowane przez nas uroczystości, to jesteśmy otwarci na współpracę z nimi - powiedziała pani rzecznik w rozmowie ze Stefczyk.info. 

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 2. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 3. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 4. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 5. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 6. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 7. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook