Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromna wichura przeszła nad Polską. Tysiące osób bez prądu

24.12.2017

Awarie energetyczne występują na terenie 10 województw; ogółem 72 075 odbiorców jest bez prądu - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. W związku z silnym wiatrem IMGW wydało ostrzeżenia dla 9 województw.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Pomorskiem, gdzie ponad 53 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Szkody występują również w województwach: podlaskim (7 353 odbiorców), warmińsko-mazurskim (4 760), łódzkim (1 930), małopolskim (1 486), dolnośląskim (1 295), kujawsko-pomorskim (1 010), wielkopolskim (634), opolskim (293), a także lubelskim (323).

Przyczyną awarii są wichury występujące na tych terenach. W związku z silnym wiatrem alerty ostrzegawcze dla 9 województw wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą Warmii i Mazur, Podlaskiego, Małopolskiego oraz Podkarpacia. Z kolei dla Mazowsza, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Śląska i Łódzkiego wydano 1 stopień ostrzegawczy.

Jak podaje IMGW, alert 2. stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Najtrudniej na Pomorzu 

Ok. 50 tys. odbiorców pozbawionych jest w niedzielę prądu w województwie pomorskim w wyniku awarii spowodowanych nocną wichurą - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Rafał Grzeszkiewicz poinformował PAP, że w rejonie gdańskim - w powiatach kartuskim, starogardzkim i wejherowskim - wyłączonych jest ok. 330 stacji transformatorowych, a w okolicach Słupska i Bytowa stacji wyłączonych jest ok. 210.

- Energetycy od rana usuwają awarie. To na pewno potrwa parę godzin, aż dojdzie do podłączenia prądu we wszystkich miejscach. Na szczęście wiatr już ucichł - dodał.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. kpt. Łukasz Płusa poinformował PAP, że strażacy interweniowali 279 razy. - Były to głównie usuwanie połamanych drzew - wyjaśnił.


W województwie podlaskim wiatr osiągający w porywach 100 km/h spowodował w regionie awarie energetyczne. Ponad 6 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Ponad 20 razy interweniowali podlascy strażacy usuwając z jezdni połamane konary drzew.

Rzecznik PGE Dystrybucja Adam Rafalski poinformował PAP, że porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne "na terenie działania rejonu energetycznego: Białystok, Ełk, Suwałki i obecnie prądu nie ma 6200 odbiorców".

Rafalski dodał, że sytuacja ulega systematycznej poprawie. Jego zdaniem, wszystkie awarie zostaną usunięte do wieczora, "tak aby wigilia była już z elektrycznością dla wszystkich".

Skutki porywistego wiatru, łamiącego konary i gałęzie drzew usuwają też podlascy strażacy. Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej kpt. Adam Aleksiejczyk poinformował PAP, że na terenie województwa podlaskiego strażacy interweniowali 27 razy. Wiatr nie uszkodził nigdzie budynków gospodarczych. Nikt nie odniósł też żadnych obrażeń.

Według komunikatu białostockiego biura prognoz, w Podlaskiem podmuchy wiatru - w porywach do 75km/h utrzymają się przez cały dzień. Najsilniej wiać będzie na Suwalszczyźnie. Ma padać też śnieg z deszczem, na drogach w regionie może zrobić się ślisko.

Ponad 4,7 tys. gospodarstw domowych w woj. warmińsko-mazurskim jest pozbawionych w niedzielę rano prądu z powodu zerwanych linii energetycznych po nocnych wichurach. Straż pożarna usuwała z dróg blisko 100 połamanych drzew i konarów.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz, w niedzielę rano w całym regionie zasilania energetycznego nie miało 237 stacji transformatorowych i 4760 odbiorców.

Najwięcej awarii, których przyczyną są zerwane linie energetyczne, odnotowano w gminach: Barciany, Srokowo, Mrągowo, Sorkwity, Olsztyn, Purda, Barczewo. Gietrzwałd, Miłakowo, Morąg i Świętajno.

Straż pożarna usuwała blisko 100 połamanych drzew i konarów, które upadły na drogi. W interwencjach uczestniczyło blisko 300 strażaków.

Według straży, wichura nie uszkodziła żadnych budynków, nie ma też poszkodowanych ludzi.

Prawie dwa tysiące gospodarstw domowych w Łódzkiem jest pozbawionych w niedzielę rano prądu z powodu zerwanych linii energetycznych po nocnych wichurach. Awarie mają być sukcesywnie usuwane.

Jak poinformowała PAP dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Jolanta Kowalik-Gęsiak, w niedzielę rano w Łódzkiem zasilania energetycznego nie miało 1930 odbiorców. Główną przyczyną awarii są zerwane linie energetyczne.

- Największe wyłączenia są w powiatach piotrkowskim i radomszczańskim. Awarie powinny być sukcesywnie usuwane - przekazała PAP. Dodała, że straż pożarna nie odnotowała poważniejszych interwencji związanych z silnym wiatrem. W nocy w Łódzkiem podmuchy wiatru dochodziły do 90 km/h. Według prognoz ich siła ma osłabnąć od godz. 10 w niedzielę. 

PAP/kh

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook