Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromna wichura przeszła nad Polską. Tysiące osób bez prądu

24.12.2017

Awarie energetyczne występują na terenie 10 województw; ogółem 72 075 odbiorców jest bez prądu - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. W związku z silnym wiatrem IMGW wydało ostrzeżenia dla 9 województw.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Pomorskiem, gdzie ponad 53 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Szkody występują również w województwach: podlaskim (7 353 odbiorców), warmińsko-mazurskim (4 760), łódzkim (1 930), małopolskim (1 486), dolnośląskim (1 295), kujawsko-pomorskim (1 010), wielkopolskim (634), opolskim (293), a także lubelskim (323).

Przyczyną awarii są wichury występujące na tych terenach. W związku z silnym wiatrem alerty ostrzegawcze dla 9 województw wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą Warmii i Mazur, Podlaskiego, Małopolskiego oraz Podkarpacia. Z kolei dla Mazowsza, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Śląska i Łódzkiego wydano 1 stopień ostrzegawczy.

Jak podaje IMGW, alert 2. stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Najtrudniej na Pomorzu 

Ok. 50 tys. odbiorców pozbawionych jest w niedzielę prądu w województwie pomorskim w wyniku awarii spowodowanych nocną wichurą - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Rafał Grzeszkiewicz poinformował PAP, że w rejonie gdańskim - w powiatach kartuskim, starogardzkim i wejherowskim - wyłączonych jest ok. 330 stacji transformatorowych, a w okolicach Słupska i Bytowa stacji wyłączonych jest ok. 210.

- Energetycy od rana usuwają awarie. To na pewno potrwa parę godzin, aż dojdzie do podłączenia prądu we wszystkich miejscach. Na szczęście wiatr już ucichł - dodał.

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. kpt. Łukasz Płusa poinformował PAP, że strażacy interweniowali 279 razy. - Były to głównie usuwanie połamanych drzew - wyjaśnił.


W województwie podlaskim wiatr osiągający w porywach 100 km/h spowodował w regionie awarie energetyczne. Ponad 6 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Ponad 20 razy interweniowali podlascy strażacy usuwając z jezdni połamane konary drzew.

Rzecznik PGE Dystrybucja Adam Rafalski poinformował PAP, że porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne "na terenie działania rejonu energetycznego: Białystok, Ełk, Suwałki i obecnie prądu nie ma 6200 odbiorców".

Rafalski dodał, że sytuacja ulega systematycznej poprawie. Jego zdaniem, wszystkie awarie zostaną usunięte do wieczora, "tak aby wigilia była już z elektrycznością dla wszystkich".

Skutki porywistego wiatru, łamiącego konary i gałęzie drzew usuwają też podlascy strażacy. Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej kpt. Adam Aleksiejczyk poinformował PAP, że na terenie województwa podlaskiego strażacy interweniowali 27 razy. Wiatr nie uszkodził nigdzie budynków gospodarczych. Nikt nie odniósł też żadnych obrażeń.

Według komunikatu białostockiego biura prognoz, w Podlaskiem podmuchy wiatru - w porywach do 75km/h utrzymają się przez cały dzień. Najsilniej wiać będzie na Suwalszczyźnie. Ma padać też śnieg z deszczem, na drogach w regionie może zrobić się ślisko.

Ponad 4,7 tys. gospodarstw domowych w woj. warmińsko-mazurskim jest pozbawionych w niedzielę rano prądu z powodu zerwanych linii energetycznych po nocnych wichurach. Straż pożarna usuwała z dróg blisko 100 połamanych drzew i konarów.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz, w niedzielę rano w całym regionie zasilania energetycznego nie miało 237 stacji transformatorowych i 4760 odbiorców.

Najwięcej awarii, których przyczyną są zerwane linie energetyczne, odnotowano w gminach: Barciany, Srokowo, Mrągowo, Sorkwity, Olsztyn, Purda, Barczewo. Gietrzwałd, Miłakowo, Morąg i Świętajno.

Straż pożarna usuwała blisko 100 połamanych drzew i konarów, które upadły na drogi. W interwencjach uczestniczyło blisko 300 strażaków.

Według straży, wichura nie uszkodziła żadnych budynków, nie ma też poszkodowanych ludzi.

Prawie dwa tysiące gospodarstw domowych w Łódzkiem jest pozbawionych w niedzielę rano prądu z powodu zerwanych linii energetycznych po nocnych wichurach. Awarie mają być sukcesywnie usuwane.

Jak poinformowała PAP dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Jolanta Kowalik-Gęsiak, w niedzielę rano w Łódzkiem zasilania energetycznego nie miało 1930 odbiorców. Główną przyczyną awarii są zerwane linie energetyczne.

- Największe wyłączenia są w powiatach piotrkowskim i radomszczańskim. Awarie powinny być sukcesywnie usuwane - przekazała PAP. Dodała, że straż pożarna nie odnotowała poważniejszych interwencji związanych z silnym wiatrem. W nocy w Łódzkiem podmuchy wiatru dochodziły do 90 km/h. Według prognoz ich siła ma osłabnąć od godz. 10 w niedzielę. 

PAP/kh

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook