Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

22.09.2017

Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

Rejestr wydatków gdańskiego ratusza publikowany jest w sieci od stycznia 2015 roku. Warto za takie działania i transparentność pochwalić włodarzy miasta nad Motławą, bo niewielu samorządowców równie szczerze gra w otwarte karty i publikuje wszystkie swoje umowy w Internecie. 

W styczniu 2016 roku w Gdańsku Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestację w obronie „wolnych mediów”. Według dziennikarzy Gazety Wyborczej wzięło w niej udział około 6 tysięcy osób. Media są istotną częścią społeczeństwa demokratycznego i zapewniają nam wolność słowa – mówili cytowani przez Gazetę manifestanci. Między innymi dla nich sprawdziliśmy do kogo płyną pieniądze i o jakich kwotach mówimy?

Największym medialnym beneficjentem umów z Gdańskiem jest Agora. Do końca sierpnia 2017 roku zostawiono w niej ponad 235 tysięcy złotych. Na co? Począwszy od kondolencji, poprzez zakup reklam, aż po wycenione na ponad 99 tysięcy złotych „Działania redakcyjne Gdańsk: Tu rośnie nowe centrum Europy i Akademia NCE”. Warto wspomnieć, iż w ubiegłym roku Gdańsk był dla wydawcy Gazety Wyborczej równie hojny, zostawiając w Agorze w sumie ponad 489 tysięcy złotych.

Drugim w kolejności medialnym krezusem dzięki gdańskiemu ratuszowi staje się portal Trojmiasto.pl. Do sierpnia br. na umowach z włodarzami Gdańska zarobiono tu ponad 133 tysiące złotych. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, bo w całym 2016 roku w Trojmiasto.pl gdański ratusz zostawił niewiele ponad 94 tysiące złotych. W bieżącym roku najdroższe okazały się dwie umowy. Ponad czterdzieści trzy tysiące złotych kosztowało „Przygotowanie i zorganizowanie konkursu fotograficznego, wraz z promocją banerową i artykułami  redakcyjnymi promującymi atrakcje Wyspy Sobieszewskiej”. Na blisko dwadzieścia tysięcy złotych wyceniono kampanię reklamowa związaną z nominacją Gdańska do konkursu „European Best Destination 2017”. 

Skromnie przy tych kwotach wypada grupa Polska Press, wydawca m. in. Dziennika Bałtyckiego i portalu naszemiasto.pl. Lider na rynku mediów lokalnych, wchodzący w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau, zarobił w br. w Gdańsku blisko trzydzieści jeden tysięcy złotych za „współorganizację II etapu plebiscytu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych”.

Ponad 32 tysiące złotych kosztowały umowy z Eurozet-em, 9 tysięcy złotych z grupą RMF. W obu tych podmiotach płacono głównie za emisję spotów radiowych i reklam.

Artur Ceyrowski

fot. AC

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook