Jedynie prawda jest ciekawa


Ogrom błędów przy ekshumacjach smoleńskich. Wdowa po śp. admirale Karwecie ujawnia szczegóły badań

08.08.2017

Mariola Karweta, wdowa po śp. admirale Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ujawni dziś wyniki badań szczątków, które znalazły się w trumnie jej męża. W mediach pojawiało się wcześniej mnóstwo spekulacji, z których wynikało, że w grobie admirała miały się znajdować m. in. trzy ręce i trzy szczęki.

Wszystko z powodu skandalicznych błędów popełnionych w czasie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Rosyjskie sekcje odbywały się bez udziału polskich śledczych, a w ich trakcie doszło do wielu rażących nieprawidłowości.

W kwietniu br. Marek Pyza i Marcin Wikło z tygodnika „Sieci” zdemaskowali skandaliczne zachowanie Rosjan wobec ofiar katastrofy smoleńskiej, pisząc m. in. o tym, że ludzkie szczątki hurtowo ładowane były w Rosji do worków na śmieci: – (…) Byle tylko zgadzała się waga. Według naszych informatorów tak traktowane były ciała polskiej elity w Moskwie pisali wówczas dziennikarze tygodnika „Sieci”.

Po sprowadzeniu ciał do Polski nie przeprowadzono dodatkowych sekcji zwłok. Część rodzin ofiar domagała się od ówczesnych władz przeprowadzenia takich sekcji, jednak nie wyrażono na to zgody.

Innego zdania jest Donald Tusk, który podczas zeznań w prokuraturze zaprzeczał informacjom o zakazie otwierania trumien: Nie mogę opisywać ze względów prawnych przesłuchania, ale pytania dotyczyły często tzw. zakazu otwierania trumien. Wyjaśniałem to publicznie wielokrotnie. Nikt takiego zakazu nie wydawał. O tym, w jaki sposób postępuje się w takich sytuacjach, precyzyjnie opisują procedury – mówił Tusk po przesłuchaniu w prokuraturze.

Z Tuskiem nie zgodził się Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie udzielonym w TV Trwam mówił: – Zakazano rodzinom otwierania trumien. To musiały być jakieś przyczyny. A przyczyny były takie, że obawiano się wybuchu skandalu, bo obciążyłby on stosunki polsko-rosyjskie. Utrzymywanie za wszelką cenę dobrych stosunków – mimo tak strasznego wydarzenia – miało służyć temu, żeby Donald Tusk został kimś bardzo ważnym w Unii Europejskiej – mówił szef Prawa i Sprawiedliwości. 

ac/fot. za tyg. "Sieci"

Warto poczytać

 1. 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 8. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook