Jedynie prawda jest ciekawa


Ogrom błędów przy ekshumacjach smoleńskich. Wdowa po śp. admirale Karwecie ujawnia szczegóły badań

08.08.2017

Mariola Karweta, wdowa po śp. admirale Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ujawni dziś wyniki badań szczątków, które znalazły się w trumnie jej męża. W mediach pojawiało się wcześniej mnóstwo spekulacji, z których wynikało, że w grobie admirała miały się znajdować m. in. trzy ręce i trzy szczęki.

Wszystko z powodu skandalicznych błędów popełnionych w czasie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Rosyjskie sekcje odbywały się bez udziału polskich śledczych, a w ich trakcie doszło do wielu rażących nieprawidłowości.

W kwietniu br. Marek Pyza i Marcin Wikło z tygodnika „Sieci” zdemaskowali skandaliczne zachowanie Rosjan wobec ofiar katastrofy smoleńskiej, pisząc m. in. o tym, że ludzkie szczątki hurtowo ładowane były w Rosji do worków na śmieci: – (…) Byle tylko zgadzała się waga. Według naszych informatorów tak traktowane były ciała polskiej elity w Moskwie pisali wówczas dziennikarze tygodnika „Sieci”.

Po sprowadzeniu ciał do Polski nie przeprowadzono dodatkowych sekcji zwłok. Część rodzin ofiar domagała się od ówczesnych władz przeprowadzenia takich sekcji, jednak nie wyrażono na to zgody.

Innego zdania jest Donald Tusk, który podczas zeznań w prokuraturze zaprzeczał informacjom o zakazie otwierania trumien: Nie mogę opisywać ze względów prawnych przesłuchania, ale pytania dotyczyły często tzw. zakazu otwierania trumien. Wyjaśniałem to publicznie wielokrotnie. Nikt takiego zakazu nie wydawał. O tym, w jaki sposób postępuje się w takich sytuacjach, precyzyjnie opisują procedury – mówił Tusk po przesłuchaniu w prokuraturze.

Z Tuskiem nie zgodził się Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie udzielonym w TV Trwam mówił: – Zakazano rodzinom otwierania trumien. To musiały być jakieś przyczyny. A przyczyny były takie, że obawiano się wybuchu skandalu, bo obciążyłby on stosunki polsko-rosyjskie. Utrzymywanie za wszelką cenę dobrych stosunków – mimo tak strasznego wydarzenia – miało służyć temu, żeby Donald Tusk został kimś bardzo ważnym w Unii Europejskiej – mówił szef Prawa i Sprawiedliwości. 

ac/fot. za tyg. "Sieci"

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 7. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook