Jedynie prawda jest ciekawa

Ofiary epidemii w więzieniu UB?

18.06.2015

Makabrycznego odkrycia dokonali badacze z IPN podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego aresztu śledczego UB w Białymstoku. W masowym grobie znaleziono szczątki kobiety i pięcioro dzieci.

- Kobieta leżała jakby na wznak, lecz w lekkim rozkroku, z podkurczonymi w łokciach rękami na plecach, dzieci były wrzucane do dołu w wielkim bezładzie. Na czaszkach nie ma żadnych śladów po postrzałach - powiedział „Naszemu Dziennikowi” archeolog Adam Falis o sensacyjnym znalezisku na terenie aresztu śledczego w Białymstoku.

Ciała tych osób były w tym samym dole, w którym już wcześniej znaleziono szczątki ofiar zbrodni komunistycznych. Pogrzebane dzieci były w wieku od niemowlęcia do ośmiu lat.

Według wstępnych oględzin kobieta i dzieci zmarły najprawdopodobniej na tyfus. Świadczą o tym charakterystyczne dla nadmanganianiu potasu zabarwienia ziemi przy kościach dzieci. Substancję tę stosowano wówczas do dezynfekcji w razie zachorowania na tyfus.

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: facebook.com/IPN.Bialystok]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook