Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ofiara na Łączce jak w Katyniu

29.05.2013

W czasie prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach odnaleziono szczątki osoby, której przed śmiercią skrępowano dłonie kablem elektrycznym. To pierwszy taki przypadek.

Kierujący pracami prof. Krzysztof Szwagrzyk informuje w „Naszym Dzienniku”, że zakończyły się prace ziemne, w wyniku których udało się odnaleźć szczątki 82 więźniów okresu stalinowskiego.

- Znaleźliśmy więźnia uśmierconego metodą katyńską ze związanymi rękoma. Udało się także odnaleźć kabel elektryczny, którym związano mu ręce, z charakterystycznymi węzłami. To wstrząsający widok, szczególnie że wiemy, że to nie jest jakiś kabel znaleziony gdzieś na obszarze Łączki, tylko przy szczątkach konkretnej osoby – dodaje naukowiec.

W najbliższych dniach ekipa prof. Szwagrzyka będzie prowadzić sondażowe odwierty między pomnikami na dawnym polu więziennym, by określić, znajdują się szczątki innych więźniów.

– To będzie bardzo trudny, chyba nawet najtrudniejszy z możliwych etap prac. Mówimy tu o miejscach, gdzie grzebano więźniów, a w tej chwili znajdują się współczesne pomniki. Musimy znaleźć skuteczną metodę, by te szczątki wydobyć i jednocześnie w żaden sposób nie naruszyć pomników – tłumaczy historyk.

W tym roku ekshumacje pod nagrobkami nie będą niestety możliwe. – Dużą przeszkodą jest dla nas obecnie deszcz, który nieprawdopodobnie spowodował zwiększenie ciężaru ziemi. Przy ciężarze pomników – a to jest wiele ton – i tak nasiąkniętej wodą ziemi, ryzykowalibyśmy tragedię. Prace pod pomnikami są w tym roku niemożliwe, musimy mieć najpierw wyniki badań genetycznych – mówi profesor.

Jest możliwe, że w jednej ze zbiorowych jam grobowych odnaleziono szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W niedzielę z grobu jego rodziców w Tarnobrzegu pobrano materiał porównawczy, który trafił już do Bazy Genetycznej w Szczecinie.

Na wyniki badań genetycznych trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy.

rch, „Nasz Dziennik

[Fot. IPN]

Słowa kluczowe:

szczątki

,

łączka

,

ekshumacje

,

badania

,

więźniowie

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook