Jedynie prawda jest ciekawa

Ofiara na Łączce jak w Katyniu

29.05.2013

W czasie prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach odnaleziono szczątki osoby, której przed śmiercią skrępowano dłonie kablem elektrycznym. To pierwszy taki przypadek.

Kierujący pracami prof. Krzysztof Szwagrzyk informuje w „Naszym Dzienniku”, że zakończyły się prace ziemne, w wyniku których udało się odnaleźć szczątki 82 więźniów okresu stalinowskiego.

- Znaleźliśmy więźnia uśmierconego metodą katyńską ze związanymi rękoma. Udało się także odnaleźć kabel elektryczny, którym związano mu ręce, z charakterystycznymi węzłami. To wstrząsający widok, szczególnie że wiemy, że to nie jest jakiś kabel znaleziony gdzieś na obszarze Łączki, tylko przy szczątkach konkretnej osoby – dodaje naukowiec.

W najbliższych dniach ekipa prof. Szwagrzyka będzie prowadzić sondażowe odwierty między pomnikami na dawnym polu więziennym, by określić, znajdują się szczątki innych więźniów.

– To będzie bardzo trudny, chyba nawet najtrudniejszy z możliwych etap prac. Mówimy tu o miejscach, gdzie grzebano więźniów, a w tej chwili znajdują się współczesne pomniki. Musimy znaleźć skuteczną metodę, by te szczątki wydobyć i jednocześnie w żaden sposób nie naruszyć pomników – tłumaczy historyk.

W tym roku ekshumacje pod nagrobkami nie będą niestety możliwe. – Dużą przeszkodą jest dla nas obecnie deszcz, który nieprawdopodobnie spowodował zwiększenie ciężaru ziemi. Przy ciężarze pomników – a to jest wiele ton – i tak nasiąkniętej wodą ziemi, ryzykowalibyśmy tragedię. Prace pod pomnikami są w tym roku niemożliwe, musimy mieć najpierw wyniki badań genetycznych – mówi profesor.

Jest możliwe, że w jednej ze zbiorowych jam grobowych odnaleziono szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W niedzielę z grobu jego rodziców w Tarnobrzegu pobrano materiał porównawczy, który trafił już do Bazy Genetycznej w Szczecinie.

Na wyniki badań genetycznych trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy.

rch, „Nasz Dziennik

[Fot. IPN]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook