Jedynie prawda jest ciekawa


Odzyskano drogą działkę w stolicy

28.11.2016

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że umowa, dzięki której spółka Projekt Saska przejęła niezwykle cenne tereny w Warszawie, jest nieważna. Wyrok jest przełomowy, to sukces prokuratury, której udało się podważyć umowę sprzed 16 lat- pisze "Rzeczpospolita".


 Chodzi o 32 ha ogródków działkowych w dzielnicy Praga-Południe, położone niedaleko Stadionu Narodowego i świetnie skomunikowane z centrum miasta. To teren wart co najmniej 142 mln zł, prawie tyle co słynna działka Chmielna 70 sprzed Pałacu Kultury i Nauki, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. "Rzeczpospolita" podkreśla, że ta sprawa jest podobna. Grunt oddano spółce, która z przedwojennymi właścicielami nie miała nic wspólnego. Poza tym rząd zapłacił już w przeszłości odszkodowanie za zabranie tych terenów. -Gdyby nie prokuratura, beneficjentem byłaby prywatna spółka, która kupiła roszczenia od osób niemających żadnego tytułu prawnego do tego terenu- mówi nam Andrzej Szeliga, prokurator regionalny w Warszawie.

"Rzeczpospolita" dotarła do pozwu prokuratury, z którego wiadomo, iż założona w latach 20. XX w. spółka Nowe Dzielnice należała w całości do pewnej belgijskiej firmy i przed wojną miała na osiedlu Kamionek ok. 100 ha ziemi. Chciała tu zbudować drugą Saską Kępę, lecz po wojnie dekretem Bieruta grunty przejęło jednak państwo a spółka zaprzestała działalności. Pół wieku później w zaskakujący sposób Nowe Dzielnice wskrzeszono. 

-W czerwcu 1998 r. niejaka Wanda M. (już nie żyje) mająca 474 akcje przedwojennych Nowych Dzielnic wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora spółki w celu zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy i wyboru władz. Wkrótce powołano zarząd, spółkę reaktywowano i wpisano do rejestru przedsiębiorców. Jako następca prawny dawnego właściciela wystąpiła o zwrot ziemi- pisze "Rzeczypospolita".

W 2000 r. wskrzeszone Nowe Dzielnice sprzedały za zaledwie 1 mln zł prawa i roszczenia do gruntu spółce Projekt S (obecnie Projekt Saska), w której udziały miała firma Echo Investment. Powstał nawet projekt architektoniczny Nowa Saska Kępa. Przez lata umowy nikt nie podważył, stołeczny ratusz nie podjął o to starań. -W 2003 r. oddał wręcz spółce Projekt S 32 ha figurujące w księgach hipotecznych jako „Dobra Kamionek część lit. C Izabelin". To najlepszy kawałek z dużego terenu należącego przed wojną do Nowych Dzielnic. Decyzję w tej sprawie podjął Marek Kolarski, wtedy dyrektor Biura Nieruchomości ratusza, nie informując o zwrocie gruntu ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Kaczyński zwolnił dyrektora z pracy i cofnął decyzję, ale sąd uznał, że procedura na to nie pozwala- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Batalię o to, by grunt nie trafił w niepowołane ręce, podjęła po latach prokuratura.** W 2011 r. wszczęła śledztwo, wykorzystała też drogę cywilną i administracyjną. Wywalczyła m.in. uchylenie decyzji ratusza o przyznaniu w 2003 r. Projektowi S prawa użytkowania wieczystego gruntu. -W maju 2015 r. prokurator okręgowy Warszawa-Praga wniósł cywilny pozew o unieważnienie umowy między Nowymi Dzielnicami a Projektem S. Śledczy byli już wówczas przekonani, że spółkę reaktywowały osoby niebędące następcami prawnymi przedwojennej firmy i że doszło przy tym do nadużyć- przypomina "Rzeczpopolita".

Prokuratorzy odkryli, że akcje wykorzystane do reaktywacji spółki miały tylko wartość „historyczno-kolekcjonerską". Straciły moc prawną, bo nie zostały prawidłowo zarejestrowane. Prokuratura oprócz podważenia umowy doprowadziła do prawomocnego wykreślenia reaktywowanych Nowych Dzielnic z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), co wygasza wszelkie roszczenia majątkowe spółki. W śledztwie dotąd nikt nie ma zarzutów. Prokuratura czeka na pomoc prawną z zagranicy.

fot.[You Tube]


pc/rp.pl

Warto poczytać

 1. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 2. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 3. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 4. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 5. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

 6. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 7. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook