Jedynie prawda jest ciekawa


Oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

28.12.2017
1270powwiel
Oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach upamiętniono w czwartek bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się z okazji 99. rocznicy wybuchu wielkopolskiej insurekcji.

"Polacy nigdy nie poddali się zaborcom. Nigdy nie porzucili marzeń o wolności. O odebraną im wolność walczyli wszędzie, gdzie było to możliwe" - powiedział w czwartek pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. "Dziś oddajemy hołd tym, o których powiedzieć możemy z dumą: chwała zwycięzcom!" - dodał.

"Oddajemy hołd powstańcom wielkopolskim - naszym przodkom, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli. Jesteśmy dumni z czynów naszych ojców, a przypominanie o nich uważamy za swój obowiązek i zaszczyt" - podkreślił.

Woźniak zaznaczył, że "Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji Wielkopolan w dążeniu do wolności", ale "było jednym jedynym tak masowym zrywem narodowowyzwoleńczym w polskich dziejach". "Zrywem zakończonym zwycięstwem" - dodał.

Uroczystości rozpoczęła w czwartek w południe msza św. w intencji powstańców wielkopolskich odprawiona u oo. Dominikanów w kościele pw. św. Jacka w Warszawie.

Bezpośrednio po niej autokary z gośćmi obchodów przejechały na pl. Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w asyście pocztów sztandarowych, AK-owców z Wielkopolski, policji, żołnierzy i harcerzy delegacje władz województwa wielkopolskiego, przedstawiciele miasta Poznania, wielkopolskich organizacji i stowarzyszeń społecznych i patriotycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przewodniczący delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej.

Główna część rocznicowych obchodów odbyła się po południu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Na 64 mogiłach powstańców wielkopolskich zapalono znicze.

Wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożyli, m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z wicemarszałkami Wojciechem Jankowiakiem i Krzysztofem Grabowskim, delegacja Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Kwiaty złożono także w imieniu prezydenta RP, marszałka Sejmu, premiera, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewody wielkopolskiego i prezydenta miasta stołecznego Poznania.

Modlitwę za zmarłych powstańców pod pomnikiem odmówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Po zakończeniu uroczystości delegacje, z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na czele, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Kwaterze na Łączce.

Organizatorem obchodów był samorząd województwa wielkopolskiego.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 4. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 5. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 6. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 7. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook