Jedynie prawda jest ciekawa


Od początku lipca utonęły już 94 osoby

10.07.2012

MSW alarmuje, że nad wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak poinformowała, że szczególnie tragiczne były dwa pierwsze weekendy wakacji. W ostatni weekend czerwcowy utonęło 26 osób, a 7 i 8 lipca tragedia dotknęła 35 osób.

Rzeczniczka MSW uważa, że przyczyną utonięć jest  najczęściej brawura podczas wypoczynku nad wodą. Letnicy kąpią się w miejscach niedozwolonych, bez ratownika i po spożyciu alkoholu. Policja apeluje, by w pobliżu jezior, rzek i kąpielisk nie pozostawiać bez opieki dzieci.

"Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW.
W 2011 roku w Polsce utonęło 396 osób, z czego większość w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zabroniona. Tymczasem od początku kwietnia 2012 utonęło już 259 osób. To pierwszy rok, gdy obowiązuje nowe prawo wodne. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo terenów wodnych ponoszą władze samorządowe, zaś na ternie parków krajobrazowych - ich dyrekcje.

RaK

[fot.PAP Grzegorz Michałowski]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook