Jedynie prawda jest ciekawa


Oburzające słowa Cimoszewicza: Polacy brali udział w Holokauście, trzeba o tym mówić otwarcie

07.02.2018
Cimoszewiczwiki
Oburzające słowa Cimoszewicza: Polacy brali udział w Holokauście, trzeba o tym mówić otwarcie

Jedwabne nie było jedyne. Antysemityzm był i pozostaje w naszym kraju endemiczny - przekonuje Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w "Rzeczpospolitej".

Według byłego premiera nowelizacja ustawy o IPN "to jeden z wielu przykładów oszukańczego sterowania emocjami i opiniami co najmniej połowy społeczeństwa." - Wmawia się ludziom, że Polska jest nieustannie, kłamliwie atakowana i pomawiana. Patrioci powinni się temu sprzeciwiać, a miara ich stanowczości powinno być wsadzanie za kraty oszczerców - przekonuje Cimoszewicz.

Zapytany o to, czy Polacy brali udział w Holokauście, Cimoszewicz odpowiedział że "Oczywiście, że brali". - Mówić trzeba o tym otwarcie i uczciwie. Dzisiejsze pokolenie nie jest za to odpowiedzialne. Jeśli jednak milczy lub kłamie, to stwarza swoją własną odpowiedzialność i podważa swoją wartość moralną. Antysemityzm był i pozostaje w naszym kraju endemiczny. Różnice dotyczą tylko jego natężenia i jawności w różnych okresach - podkreślił. 

- Jedwabne nie było jedyne. Na Podlasiu mordowano i grabiono w wielu miejscach. Szmalcowników ograbiających Żydów i osoby im pomagające były dziesiątki tysięcy. Szacuje się, że donosy do gestapo składało co najmniej 60 tysięcy ludzi. Większość Żydów, którzy unikali getta lub z niego uciekli, została zamordowana przez cywilnych Polaków i Ukraińców - dodał Cimoszewicz. 

Według byłego premiera Polacy ratowali Żydów byli "ostatnią redutą obrony człowieczeństwa i honoru naszego narodu"

Cimoszewicz zauważy, że w wyniku przyjęcia ustawy stosunki z Izraelem zostały poważnie popsute. - Obawiam się, że w jakimś zakresie nieodwracalnie. Byłem pierwszym polskim premierem w historii, który złożył wizytę w Izraelu. Wiem doskonale, jakim problemem we wzajemnych stosunkach była nieufność. Cały wysiłek na rzecz budowy zaufania diabli wzięli - powiedział. 

Zapytany o możliwości walki z używaniem terminu "polskie obozy śmierci" dodał, że "Mleko już się rozlało. Dotychczas wystarczały metody dyplomatyczne. Teraz Kaczyński spowodował, że pojęcie to dotarło do tysiąc razy większego grona odbiorców. Zwykli ludzie będą się nim posługiwali, a nie znając historii, będą na tym skrócie budowali swoje skojarzenia. To katastrofa nie do naprawienia przez lata."

Słowa Cimoszewicza spotkały się już z ostrym komentarzem Rafała Ziemkiewicza. - Ja myślę, że powinno się nakręcić serial o familii Cimoszewiczów. Tatuś w stalinowskiej Informacji, synek bezpartyjny komunista do specjalnych poruczeń, potem SLD, wnusio w PO... Jeśli ktoś chce mówić, że nie ma czegoś takiego jak "genetyczna Targowica"... - napisał na Twitterze publicysta Do Rzeczy. Do tweeta odniósł się też Cezary Kaźmierczak - prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Tata grasował w latach 50. na osiedlu na którym mieszkam - na Boernerowie. Zapamietany, ze rozmawial z ludzmi krecac pistolet na palcu. Bral skurwysyn udzial w przymusowym i silowym wysiedleniu ludnosciosiedlai osiedleniu tam Rosjan i polskich ubekow. Sam zamieszkal w zrabowanym - napisał Kaźmierczak.

Treść wywiadu analizuje już Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.


 • Warto poczytać

  1. orlik170702018 17.07.2018

   „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

   Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

  2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

   Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

   60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

  3. akta17072018 17.07.2018

   Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

   Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

  4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

   Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

   13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

  5. tk17072018 17.07.2018

   Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

   Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

  6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

   Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

   O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

  7. parafianowicz17072018 17.07.2018

   Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

   We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

  8. Gersdorf06032018 17.07.2018

   Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

   Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

  Wiadomości ze świata

  więcej
  CS157fotoMINI

  Czas Stefczyka 157/2018

  PDF (9,17 MB)

  pobierz najnowszy numer
  archiwum numerów