Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obraźliwe wpisy o uchodźcach pod lupą prokuratury

08.09.2015

Autorzy obraźliwych komentarzy o uchodźcach mogą mieć kłopoty.

Warszawska prokuratura wszczęła we wtorek z urzędu dochodzenie, w którym zajmie się internetowymi komentarzami m.in. wzywającymi, by uchodźców z Syrii kierować do byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Takie obraźliwe wpisy internautów pojawiły się na profilu jednego z mediów.

"W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście wszczęte zostało dochodzenie w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych w stosunku do uchodźców z Syrii poprzez umieszczenie na profilu tvn24.pl na jednym z portali społecznościowych komentarzy pod artykułem +Konserwacja baraków w Auschwitz+" - powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak.

Postępowanie dotyczy przepisu Kodeksu karnego, zgodnie z którym osobie publicznie propagującej faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołującej do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość grozi do dwóch lat więzienia.

Jak dodał prok. Nowak, dochodzenie zostało wszczęte przez prokuraturę z urzędu na podstawie doniesień medialnych "Gazety Wyborczej". "Na podstawie materiału prasowego, jak i artykułów wdrożyliśmy najpierw postępowanie sprawdzające z urzędu, materiały przesłaliśmy jeszcze w poniedziałek do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście" - mówił prokurator.

Rasistowskie wpisy internautów pojawiły się na facebookowym profilu stacji TVN24 pod artykułem o remoncie i konserwacji baraków byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. "Internauci masowo domagali się, by umieścić w nich uchodźców z Syrii i następnie zgładzić. Stacja zareagowała natychmiast, gdy tylko ujawniliśmy sprawę" - napisała "GW".

Gazeta przytoczyła niektóre z wpisów: "Można by otworzyć Auschwitz na nowo dla imigrantów i do tego podciągnąć nową instalację gazową"; "Niech krematoria też odnowią". "Sprawdziliśmy, kim są internauci. To zwykli Polacy, szczęśliwi rodzice, spełnieni w pracy" - zaznaczyła w swym tekście "GW".

"Michał z miasta wojewódzkiego w północnej Polsce ostatnio sprzedawał swojego citroena. Na profilu pisze: +Czekamy na przyjazd emigrantów, z racji ukończonej szkoły będę zajmował się konserwacją komór gazowych. Emigranci, zapraszamy, drzwi otwarte, wstęp bezpłatny (bilet w jedną stronę)+. (...) Andrzej, który pisał, że +przydałoby się rozpalić+, to frezer w fabryce znanego koncernu. Na profilu ma zdjęcia z piękną żoną, z którą ślub wziął 11 lat temu, i fotografie ślicznych córeczek" - pisała "GW".

Jednocześnie pod tekstami dotyczącymi uchodźców na portalu wyborcza.pl pojawiło się oświadczenie: "Z powodu wyjątkowo agresywnych treści propagujących przemoc, sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, etnicznej i wyznaniowej zamykamy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach".

"Uwrażliwianie prokuratorów na przestępstwa internetowe, w tym popełniane z nienawiści, powinno być traktowane priorytetowo" - wskazywał przed rokiem prokurator generalny Andrzej Seremet. Prokuratura Generalna kilkukrotnie formułowała zalecenia dotyczące ścigania takich czynów. 

lap/PAP

Słowa kluczowe:

Prokuratury

,

uchodźcy

,

internauci

Warto poczytać

 1. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 2. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 3. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 4. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 5. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 6. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 7. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook