Jedynie prawda jest ciekawa


Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

16.01.2018
1270neumanna23
Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

10 stycznia Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia, w pierwszym czytaniu.

Zarząd Krajowy Platformy podjął w zeszły czwartek decyzję o wykluczeniu z partii trojga posłów: Joanny Fabisiak, Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka, którzy podczas środowych głosowań w Sejmie nad zmianami w prawie aborcyjnym złamali dyscyplinę klubową. Politycy ci opowiedzieli się - odwrotnie niż chciał klub PO - za odrzuceniem projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" i za skierowaniem do sejmowej komisji propozycji komitetu "#ZatrzymajAborcję". Neumann pytany we wtorek w radiu RMF FM, czy poda się do dymisji za to, że nie był w stanie upilnować klubu w sprawie głosowania nad ustawami dotyczącymi aborcji odparł, że jego klub zagłosował dobrze, natomiast trzech posłów złamało dyscyplinę i ponieśli za to konsekwencje.

"Dyscyplina dotyczyła przekazania do komisji jednego z projektów aborcyjnych i dyscyplina dotyczyła także głosowania przeciwko, czy za odrzuceniem projektu zaostrzającego aborcję. Ta trójka posłów tę dyscyplinę złamała" - podkreślił szef klubu PO. Na uwagę, że Platforma w swoim programie była za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego Neumann odparł, że "tu się nic nie zmieniło". "Myśmy głosowali twardo za odrzuceniem projektu, który zaostrzał aborcję, bo tam nic więcej poza zaostrzeniem aborcji nie było. Natomiast w projekcie Barbary Nowackiej poza aborcją, której - mówimy jasno nie będziemy w tym Sejmie głosować - były zapisy dotyczące innych rozwiązań prokobiecych" - podkreślił Neumann. "Głosowaliśmy, żeby ten projekt (komitetu Ratujmy Kobiety 2017) trafił do komisji, bo było kilka dobrych rozwiązań związanych z edukacją seksualną, z antykoncepcją. To były elementy, nad którymi warto pracować, bo dzisiaj PiS likwidując dofinansowanie in vitro, likwidując dostępność do tabletki +dzień po+ przesuwa tę granicę" - zaznaczył poseł. Na sugestię, że trójka wykluczonych z PO posłów zawsze głosowała tak samo, a dopiero teraz zostali ukarani Neumann powiedział: "Nikt nie zmuszał ich do tego, żeby popierali projekt Nowackiej, ale też zakładaliśmy i prosiliśmy, aby nie głosowano za projektem zaostrzającym aborcję. Gdyby ta trójka posłów nie zagłosowała, w ogóle nie byłoby takiego problemu dla nich" - stwierdził Neumann.

Szef klubu PO był też pytany, czy zostanie usuniętych 7 członków Gabinetu Cieni m.in. Krzysztof Gadowski, Wojciech Król, którzy również nie głosowali w sprawie ustawy aborcyjnej. "W przyszłym tygodniu będziemy rozmawiać o ewentualnych konsekwencjach niegłosowania przez naszych posłów" - podkreślił Neumann.

Dopytywany, czy będą oni usunięci z Gabinetu Cieni poseł Platformy powiedział, że jedna sprawa z drugą nie ma nic wspólnego. "Gabinet Cieni nie ma nic wspólnego z głosowaniami na sali sejmowej i działaniem klubu parlamentarnego" - zaznaczył Neumann. "Ich praca w Gabinecie cieni to jest zupełnie oddzielna historia od pracy w parlamencie" - dodał.

Na pytanie, kiedy nastąpi rekonstrukcja Gabinetu Cieni Neumann odparł, że "dzisiaj trudno jest podać tę datę". Dopytywany, czy będą zmiany w Gabinecie Cieni zapewnił, że będą. 

(PAP) autor: Edyta Roś

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook