Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obchody XIV Dni Papieskich

12.10.2014

„Nie ulega wątpliwości, że kanonizacja Jana Pawła II skłoniła wielu z nas do refleksji nad osobistą świętością, która nie jest zastrzeżona dla wybranych, ale jest powołaniem wszystkich ludzi” – powiedział w Sanktuarium św. Jana Pawła II podczas krakowskich obchodów XIV Dnia Papieskiego kardynał Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski stwierdził, że świętość powinna być drogą osobistego rozwoju, ale także kształtowania środowiska społecznego i politycznego.

Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego rozpoczęła się od uroczystej procesji, w trakcie której wniesiono relikwie świętego papieża. Koncelebrowali ją prymas-senior abp Józef Kowalczyk, bp polowy WP Józef Guzdek oraz bp Jan Zając.

W kazaniu kard. Dziwisz podkreślił, że świętość Jana Pawła II wyrażała się przede wszystkim w zanurzeniu jego życia w Bogu. Zwłaszcza przez modlitwę, która pozwalała mu sprawować mądrze pasterski urząd. „To był człowiek modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej” – mówił.

Hierarcha wskazał, że świętość papieża Polaka widoczna była w każdej jego codziennej papieskiej posłudze. „Pozostawił nam świadectwo człowieka głoszącego żarliwie Ewangelię, docierającego do najdalszych zakątków naszej planety, podejmującego ważne dla Kościoła decyzje, inspirującego innych do większej miłości i służby” – ocenił. Kardynał określił Jana Pawła II darem dla Kościoła i świata, który stał się punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie.

Metropolita krakowski zaznaczył, że duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. „On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła” – mówił. Odpowiedzi na ten fenomen i sekret życia Karola Wojtyły upatrywał w nieustającym dialogu papieża Polaka z Chrystusem o miłość i jego stałej gotowości do jej podejmowania poprzez wypełnianie swojej życiowej misji.

Purpura naśladowanie świętości Jana Pawła II jest jak przedłużanie historii miłości, szczególnie względem ubogich, chorych i potrzebujących. Przypomniał, że właśnie do takiego chrześcijańskiego życia wzywał nas Jana Paweł II: „Jego programowe słowa: ‘Nie lękajcie się!’, trzeba także odnieść do świętości: Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża!”.

Kard. Dziwisz powiedział jak ważne jest podjęcie wezwania do świętości, które z zaświatów kieruje do nas Jan Paweł II, przemawiając „swoją własną świętością, swoją duchową obecnością i swoim orędownictwem u tronu Najwyższego”. Wskazał, że świętość powinna kształtować osobiste postawy i zachowania. „Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego i politycznego” – uwrażliwiał.

W tej perspektywie ukazał drogi naprawy życia osobistego i publicznego w Polsce. Z jednej strony metropolita krakowski zaznaczył konieczność uświadamiania sobie własnych grzeszności oraz podejmowania trudu nawrócenia poprzez walkę z „osobistymi i zbiorowymi wadami, ze słabościami, z niewiernością, ze skłonnościami do kłótni, do egoizmu partyjnego, do chronicznej niechęci wobec myślących inaczej”.

Z drugiej strony purpurat podkreślił wagę roztropności i cnót ewangelicznych, którymi powinni kierować się sprawujący władzę: „Odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne powinni wychodzi na rozstaje dróg, aby – niczym ewangeliczni słudzy – szukać zwłaszcza ludzi biednych, pozbawionych przywilejów, potrzebujących pomocy solidarnego społeczeństwa, rozkładającego bardziej sprawiedliwie ciężary na barki obywateli”.

Nawiązując do tradycyjnej zbiórki w Dniu Papieskim na rzecz uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin, której pomocy udziela Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, kard. Dziwisz podkreślił, że jest to najlepszy pomnik Jana Pawła II. „On za życia wspierał tę szlachetną inicjatywę, a teraz – nie mamy najmniejszej wątpliwości – błogosławi jej z nieba. Wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą” – zaapelował o wsparcie programu stypendialnego Fundacji. Zaznaczył, że sam papież Polak dawał za życia na tym polu przykład, kiedy na przykład jako metropolita Krakowa rozdawał to, co otrzymywał, aby wesprzeć materialnie studentów, ludzi nauki i kultury.

Na zakończenie kardynał zachęcił do powierzenia swoich ludzkich spraw, rodzin, ojczyzny i wspólnoty Kościoła Bogu za wstawiennictwem Maryi i św. Jana Pawła II. „Starajmy się kochać i służyć, czyli stawać się świętymi. Tak jak on. Jak święty Jan Paweł II” – wezwał metropolita krakowski.

KAI, lz

[fot: YT]

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook