Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obchody XIV Dni Papieskich

12.10.2014

„Nie ulega wątpliwości, że kanonizacja Jana Pawła II skłoniła wielu z nas do refleksji nad osobistą świętością, która nie jest zastrzeżona dla wybranych, ale jest powołaniem wszystkich ludzi” – powiedział w Sanktuarium św. Jana Pawła II podczas krakowskich obchodów XIV Dnia Papieskiego kardynał Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski stwierdził, że świętość powinna być drogą osobistego rozwoju, ale także kształtowania środowiska społecznego i politycznego.

Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego rozpoczęła się od uroczystej procesji, w trakcie której wniesiono relikwie świętego papieża. Koncelebrowali ją prymas-senior abp Józef Kowalczyk, bp polowy WP Józef Guzdek oraz bp Jan Zając.

W kazaniu kard. Dziwisz podkreślił, że świętość Jana Pawła II wyrażała się przede wszystkim w zanurzeniu jego życia w Bogu. Zwłaszcza przez modlitwę, która pozwalała mu sprawować mądrze pasterski urząd. „To był człowiek modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej” – mówił.

Hierarcha wskazał, że świętość papieża Polaka widoczna była w każdej jego codziennej papieskiej posłudze. „Pozostawił nam świadectwo człowieka głoszącego żarliwie Ewangelię, docierającego do najdalszych zakątków naszej planety, podejmującego ważne dla Kościoła decyzje, inspirującego innych do większej miłości i służby” – ocenił. Kardynał określił Jana Pawła II darem dla Kościoła i świata, który stał się punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie.

Metropolita krakowski zaznaczył, że duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. „On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła” – mówił. Odpowiedzi na ten fenomen i sekret życia Karola Wojtyły upatrywał w nieustającym dialogu papieża Polaka z Chrystusem o miłość i jego stałej gotowości do jej podejmowania poprzez wypełnianie swojej życiowej misji.

Purpura naśladowanie świętości Jana Pawła II jest jak przedłużanie historii miłości, szczególnie względem ubogich, chorych i potrzebujących. Przypomniał, że właśnie do takiego chrześcijańskiego życia wzywał nas Jana Paweł II: „Jego programowe słowa: ‘Nie lękajcie się!’, trzeba także odnieść do świętości: Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża!”.

Kard. Dziwisz powiedział jak ważne jest podjęcie wezwania do świętości, które z zaświatów kieruje do nas Jan Paweł II, przemawiając „swoją własną świętością, swoją duchową obecnością i swoim orędownictwem u tronu Najwyższego”. Wskazał, że świętość powinna kształtować osobiste postawy i zachowania. „Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego i politycznego” – uwrażliwiał.

W tej perspektywie ukazał drogi naprawy życia osobistego i publicznego w Polsce. Z jednej strony metropolita krakowski zaznaczył konieczność uświadamiania sobie własnych grzeszności oraz podejmowania trudu nawrócenia poprzez walkę z „osobistymi i zbiorowymi wadami, ze słabościami, z niewiernością, ze skłonnościami do kłótni, do egoizmu partyjnego, do chronicznej niechęci wobec myślących inaczej”.

Z drugiej strony purpurat podkreślił wagę roztropności i cnót ewangelicznych, którymi powinni kierować się sprawujący władzę: „Odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne powinni wychodzi na rozstaje dróg, aby – niczym ewangeliczni słudzy – szukać zwłaszcza ludzi biednych, pozbawionych przywilejów, potrzebujących pomocy solidarnego społeczeństwa, rozkładającego bardziej sprawiedliwie ciężary na barki obywateli”.

Nawiązując do tradycyjnej zbiórki w Dniu Papieskim na rzecz uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin, której pomocy udziela Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, kard. Dziwisz podkreślił, że jest to najlepszy pomnik Jana Pawła II. „On za życia wspierał tę szlachetną inicjatywę, a teraz – nie mamy najmniejszej wątpliwości – błogosławi jej z nieba. Wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą” – zaapelował o wsparcie programu stypendialnego Fundacji. Zaznaczył, że sam papież Polak dawał za życia na tym polu przykład, kiedy na przykład jako metropolita Krakowa rozdawał to, co otrzymywał, aby wesprzeć materialnie studentów, ludzi nauki i kultury.

Na zakończenie kardynał zachęcił do powierzenia swoich ludzkich spraw, rodzin, ojczyzny i wspólnoty Kościoła Bogu za wstawiennictwem Maryi i św. Jana Pawła II. „Starajmy się kochać i służyć, czyli stawać się świętymi. Tak jak on. Jak święty Jan Paweł II” – wezwał metropolita krakowski.

KAI, lz

[fot: YT]

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook