Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obchody Roku Rosji w Polsce odwołane

24.07.2014

Decyzją Rady Ministrów obchody Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, zaplanowane na 2015 r., zostały odwołany. Wpływ na decyzję miało zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Są jednak osoby, który krytykują tę decyzję...

„To jest oczywiście decyzja rządu, ale zarówno minister spraw zagranicznych , jak i pani minister kultury jednoznacznie ocenili, że w obecnej sytuacji politycznej i tego, co dzieje się na Ukrainie, w sytuacji zestrzelenia samolotu, niemożliwe jest przeprowadzenie i dobra organizacja Roku Polskiego w Rosji” — powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Według niej, decyzja ta oznacza również zawieszenie obchodów Roku Rosji w Polsce.

Jednak nie wszyscy popierają tę decyzję. Dziennik „Rzeczpospolita” cytuje wypowiedź reżyser Krzysztofa Zanussiego:

„Mimo że głęboko nie aprobuję tego, co Rosja robi dziś na Ukrainie, to jestem za tym, żeby ten rok się odbył, choć bez oficjałek, nie jako impreza państwowa, ale jako spotkanie artystów” - mówi reżyser.

Innego zdania – choć raz – jest aktor Daniel Olbrychski: „Teraz już nie ma na co czekać. Także dlatego, że i artyści rosyjscy, i znaczna część Rosjan popiera działania Putina na Ukrainie”.

Działania rządu popiera były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. miała pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne. Inicjatywa wiązała się z podpisaną 19 grudnia 2013 r. przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa - deklaracją „Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich”.

W kwietniu br. polskie MSZ informowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z polskiej strony główny nacisk miał być położony na dialog między Polakami i Rosjanami tak, by przedstawić polski punkt widzenia dotyczący m.in. demokratycznego charakteru Unii Europejskiej i państwa polskiego po 25 latach od upadku komunizmu.

O tym, że należy zawiesić Rok Rosji w Polsce apelowali politycy PiS i rozmaite grupy obywatelskie już w czasie, gdy na Majdanie liczono pierwsze ofiary. Jak widać Platforma Obywatelska na wszystko potrzebuje czasu…

PAP, Rzeczpospolita, lz

[fot: youtube]

Słowa kluczowe:

Warto poczytać

Facebook