Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody miesięcznicy smoleńskiej bez problemów

10.12.2016

Nie udała się prowokacja opozycji, która chciała "zająć krzyż".

Przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu trwają obchody 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. O godz. 8 odbyła się msza święta, w której uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jej uczestnicy przeszli następnie przed pałac. Zebrali się tam również zwolennicy ruchu „Obywatele RP”. Ich przewodniczący zapowiadał blokowanie centralnego miejsca placu, a nawet przepychanki.

Na sobotę 10 grudnia zgłoszono łącznie 12 zgromadzeń na Krakowskim Przedmieściu. Demonstrację m.in. przeciw ograniczaniu prawa do zgromadzeń zapowiedzieli Obywatele RP. Mieli stanowić kontrmanifestację do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca tzw. miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę samolotu z 10 kwietnia 2010 r.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak zapowiedział w piątek w radiu TOK FM, że organizowany 10 grudnia protest odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie obchodzone są tzw. miesięcznice upamiętniające katastrofę smoleńską. Zaznaczył, że trwające od kilku miesięcy demonstracje Obywateli RP przed pałacem prezydenckim zgłaszane są w urzędzie miasta, jako pierwsze. – 80. miesięcznicy smoleńskiej nie będzie – stwierdził.

Przedstawiciele Obywateli RP zapewniali, że ich zgromadzenia będą małe i pokojowe; nie będą przeszkadzali zgromadzeniu odbywającemu się w związku z kolejną miesięcznicą katastrofy smoleńskiej. Organizatorzy powiedzieli, że nie będą nawet skandowali żadnych haseł, będą stać bardzo spokojnie. Obiecali, według relacji Gawor, że z ich strony nie będzie żadnej prowokacji i nie będą utrudniać np. składania kwiatów.

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor zaznaczyła, że nie ma sygnałów od żadnych służb o ryzyku zagrożenia zdrowia lub życia w związku z planowanymi zgromadzeniami; dopiero takie sygnały mogłyby być podstawą do ewentualnego wydania zakazu dla którejś z demonstracji.

Mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook