Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody III rocznicy katastrofy smoleńskiej w całej Polsce

03.04.2013

Zimowa pogoda nie odstraszyła osób, które już wcześniej chciały uczcić ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Im bliżej do dnia 3. rocznicy katastrofy, tym dłuższa lista miast, których mieszkańcy chcą oddać hołd tragicznie zmarłym pasażerom Tupolewa.

WARSZAWA

Centralnym punktem na mapie obchodów będzie oczywiście Warszawa. Już na dzień poprzedzający rocznicę katastrofy – 9 kwietnia Solidarni 2010 zapowiadzieli demonstrację pod Ambasadę Rosyjską, a także przemarsz pod siedzibę premiera i prezydenta.

10 kwietnia o godzinie 15.00 członkowie stowarzyszenia Solidarni 2010 zbierają się na Placu Trzech Krzyży, skąd nastąpi ich przemarsz pod Pałac Prezydencki z 96-cioma portretami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nie tylko Solidarni 2010 planują uczcić pamięć 96 pasażerów Tupolewa. Stołeczny oddział PiS już zaprezentował swój plan obchodów. Już o godz. 8:00 w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy.

41 minut później zawyją syreny, a przed Pałacem Prezydenckim (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48) odbędzie się Apel Poległych.

Po południu o godz. 15:00 - również przed Pałacem Prezydenckim - rozpocznie się koncert „Tryptyk Smoleński”. Półtorej godziny później, o godz. 16:30 przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po wystąpieniu brata śp. Lecha Kaczyńskiego, będzie miała miejsce premiera filmu „Prezydent” .

Pokaz obrazu poświęconego tragicznie zmarłemu przywódcy państwa, nie będzie jedynym kulturalnym akcentem tego dnia. W Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela (ul. Kanonia 6) o godz. 18:30 rozpocznie się Koncert Pamięci, podczas którego melomani będą mogli podziwiać kompozycje Michała Lorenca. Po zaprezentowaniu muzyki znanego kompozytora, zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Około godziny 20:00, po Mszy świętej z bazyliki wyruszy Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. To właśnie tam będzie miało miejsce uwieńczenie uroczystości rocznicowych.

WROCŁAW

Jeszcze wcześniej, niż w Warszawie odbędą się obchody we Wrocławiu.

W dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia na ul. Świdnickiej i Rynku zostaną zaprezentowane portrety ofiar tragedii, które będzie można oglądać od godz. 15.30 do godz. 17. W tym samym czasie zostaną złożone kwiaty pod pamiątkowymi tablicami: o godz. 15.30  - pod tablicą śp. Jerzego Szmajdzińskiego na ul. Oporowskiej, 15 minut później  - pod tablicą śp. Aleksandry Natalii – Świat na pl. Solnym, natomiast o godz. 16. 45 kwiaty zostaną złożone pod tablicą śp. Janiny Natusiewicz-Mirer przy ul. Purkyniego. Niebawem, bo już o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny na Piasku. Po niej, spod kościoła ruszy Marsz Milczenia, który przejdzie wrocławskimi ulicami na Rynek miasta, gdzie zakończą go krótkie przemówienia. Już o godz. 20.00 na pl. Gołębi będzie miał miejsce  Apel Pamięci.

Kilka dni później, już 17 kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się koncert artystyczny „Kiedy wokół mgła”.

BYDGOSZCZ

Uroczystości odbędą się również w Bydgoszczy. 10 kwietnia o godz. 18 w kościele przy pl. Kościeleckich zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu, uczestnicy przemaszerują na Stary Rynek, gdzie o 19.45 odbędzie się wiec upamiętniający poległych.

GDAŃSK

Ciekawy charakter będą miały uroczystości na Wybrzeżu. 10 kwietnia ulicami Gdańska przejdzie Marsz Milczenia w Intencji Ofiar Katastrofy. Pochód wyjdzie sprzed kościoła Świętej Brygidy, a zakończy przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Marsz poprzedzi Msza Święta w kościele Świętej Brygidy o godz. 18.30.

„Uczestników Marszu Milczenia zachęcamy do zakupienia (w kościele) kwiatów od wolontariuszy Caritas, z których dochód w całości przeznaczony zostanie na funkcjonowanie Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie. Podczas tego Marszu, żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą podstawowym symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej” - piszą organizatorzy marszu.

Jak podkreśla poseł Maciej Łopiński z Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, marsz ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym „bliska jest pamięć osób, które poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku”.

Planowany przemarsz odbędzie się w całkowitym milczeniu, chcemy nieść ze sobą tylko jeden transparent z hasłem: „Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu”.

Będziemy zaszczyceni, jeśli tego dnia będziecie Państwo z nami - dodaje Maciej Łopiński

OLSZTYN

Mieszkańcy Olsztyna rozpoczęli obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej już 7 kwietnia.

Natomiast dokładnie w dniu kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia o godz. 18 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej, o godzinie 19 w Sali Koncertowej Państowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina rozpocznie się „Koncert Polski”.

W programie przewidziano utwory fortepianowe Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego w wykonaniu uczniów PSM z klasy prof. Marzeny Bieńkuńskiej,  a także występ Chóru Bel Canto pod dyrekcją prof. Jana Połowianiuka w repertuarze pieśni patriotycznych. Koncert poprowadzi aktor Teatru im. Stefana Jaracza Grzegorz Jurkiewicz.

Olsztyńskie obchody organizuje Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej Stowarzyszenie Pro Patria, Stowarzyszenie Święta Warmia, a także Klub Gazety Polskiej.

CZĘSTOCHOWA

W środę, 10 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich poległych pod Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Po Mszy św. wierni przejdą pod Epitafium Smoleńskie złożyć hołd ofiarom, gdzie będą uczestniczyć w apelu poległych, który poprowadzi O. Dariusz Cichor, Definitir Generalny Zakonu Paulinów. 

„Serdecznie zapraszamy i prosimy o przyniesienie flag narodowych oraz znicze!” - czytamy w komunikacie ojców i braci paulinów.

TORUŃ

Bardzo uroczysty charakter miały również toruńskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbyły się 7 kwietnia. Jak poinformował poseł Zbigniew Girzyński (PiS), w Toruniu powstało wyjątkowe epitafium upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, a także inne ofiary tragedii.

TARNÓW

10 kwietnia w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie o godz. 16 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a po niej w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się projekcja impresji fimowej Krzysztofa Wójcika pt. "Pamiętamy" i otwarcie wystawy fotograficznej "Katyń II".

Również wieczorem, choć już w Kościele Ojców Bernardynów o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po niej nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie - jak informuje pomniksmolensk.pl - odbędą się główne obywatelskie uroczystości rocznicowe w Tarnowie.

KRAKÓW

Bardzo bogaty program mają krakowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski zgromadzą się u stóp Wawelu 10 kwietnia już o godz. 8.41 - jak piszą organizatorzy uroczystości – w „symbolicznej, tragicznej godzinie śmierci Polaków”. Wcześniej, odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne, a między 9:20 a 8:35 uczestnicy obchodów przejdą drogę między ul. Grodzką a Krzyżem Katyńskim.

Po symbolicznej minucie ciszy, odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów. Hymn i zakończenie marszu poprzedzą przemówienia.

Całość uroczystości zakończy Msza św. o godz. 10 w intencji śp. Janusza Kurtyki.

Patronat nad krakowskimi obchodami objęła wdowa po targiczne zmarłym prezesie IPN – Zuzanna Kurtyka.

Rocznicę wielkiej narodowej tragedii uczci również Nowa Huta. Proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny ks. Adam Podbiera i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”, która odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.

Poźniej, o godz. 14:30, zostanie wykonana kompozycja muzyki klasycznej „Modlitwa i Pamięć” Wincentego z Krakowa. Wystąpią: Zuzanna Kurtyka (słowo mówione), Chór Vox Populi (przygotowanie Rafał Marchewczyk), Chór Salt Singers (przygotowanie Maciej Kozłowski), a także soliści: Agnieszka Drabent (sopran), Joanna Święczek (alt), Maciej Sieczka (tenor), Marcin Korbut (bas). Przewidziano również koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii – Orkiestry Symfonicznej ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie (w roli dyrygenta Tomasz Chmiel).

„Tablica zaprojektowana przez prof. Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkańców Krakowa, pragnących oddać hołd 96 Rodakom na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką. Poza parą Prezydencką oraz ostatnim Prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim na tablicy uwieczniono dr hab. Janusza Kurtykę, Prezesa IPN, dla którego Kościół p.w. św. Józefa, był świątynią parafialną” - informują organizatorzy uroczystości.

Później, o godz. 17:30 w Archikatedrze Wawelskiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji śp. pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Ta część uroczystości stanowi inicjatywę Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki.

Po niej odbędzie się przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż Katyński), gdzie zostanie złożona wiązanka kwiatów, a uczestnicy odmówią modlitwę i podzielą się rozważaniami  poświęconymi pamięci Ofiar i Polsce. „Prosimy o zabranie biało-czerwonych, narodowych, polskich flag” - apelują organizatorzy.

Następnego dnia, 11 kwietnia o godz. 18:00 w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej (os. Szklane Domy 7) zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar tragedii. Później, uczestnicy nabożeństwa przejdą pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Inicjatorem uroczystości już po 10 kwietnia są lokalni działacze PiS.

SULEJÓWEK

W Sulejówku - po 10 kwietnia - również nie zabraknie okazji, aby uczcić ofiary największej katastrofy lotniczej w dziejach Polski.

W tym mieście w uroczystości włączyły się również miejscowe władze. Pod egidą Urzędu Miasta Sulejówek 13 kwietnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy smoleńskiej w kościele, którą poprzedzi Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej o godz. 12 oraz akademia ku czci poległych.

BIEZDROWO

Okazuje się, że również mieszkańcy mniejszych miejscowości chcą, aby data 10 kwietnia nabrała w ich stronach szczególnego wymiaru. Tak jest również w Biezdrowie k. Wronek, gdzie obchody odbędą się 14 kwietnia. Rozpoczną się o godz. 10. 30 od Mszy św. O 11.40 przedstawiciel Rodzin Katyńskich odsłoni Pomnik Pamięci.

Pięć minut później zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Zaplanowano również złożenie kwiatów, przemówienia gości, program artystyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum, a na koniec poczęstunek dla uczestników obchodów.

AUGUSTÓW

Prawdziwym wzorem dla innych miast może być Augustów, gdzie obchody trwają od kilku dni. 14 kwietnia w pobliskim Bargłowie Kościelnym o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym

Trzy godziny później w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na placu przed świątynią, pod Pomnikiem Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.

Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.

Obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.

CHICAGO

Również Polacy za oceanem nie zamierzają milczeć 10 kwietnia. Jak informuje portal pomniksmolensk.pl, chicagowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą obfitowały w liczne wydarzenia.

W programie przewidziano m.in. Mszę św. za Ojczyznę i ofiary katastrofy smoleńskiej, spotkanie z Magdaleną Mertą i Andrzejem Melakiem, projekcje: filmu Anity Gargas „Anatomia upadku”, dokumentu „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” autorstwa Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego czy obrazu Marii Dłużewskiej „Testament”.

Honorowy patronat nad chicagowskimi uroczystościami, które rozpoczęły się już 9 kwietnia, objęli m.in. Jarosław Kaczyński, dr Zuzanna Kurtyka, ks.Zdzisław Torba – proboszcz parafii Świętego Ferdynada, ks.Jacek Wrona - proboszcz parafii Świętego Władysława, ks. Andrzej Maślejak – proboszcz parafii Świętej Trójcy siostra i Anna Strycharz – przełożona Sióstr Misjonarek w Chicago.

SYDNEY

Nieco skromniejszy charakter będą miały uroczystości w Sydney. W Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

„Po Mszy św. pomodlimy się, złożymy wieńce i kwiaty oraz zapalimy znicze przy Kamieniu i Tablicy pamiątkowej” - piszą organizatorzy obchodów.

HOUSTON

Również Polacy z Houston nie chcą pozwolić na zapomnienie o 10 kwietnia 2010 roku. W minioną niedzielę, 7 kwietnia w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej została oprawiona Msza św. w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. 

„Modliliśmy się w intencji jej ofiar, a także  prosiliśmy  o odwagę  dla wszystkich, którzy w imię elementarnej uczciwości  domagają się poznania prawdy o tej straszliwej katastrofie (...). Niełatwo jest ją zakwalifikować do jakichkolwiek temu podobnych wydarzeń. Pamięci nie da się zadusić.  Nie udało się to w odniesieniu do męczenników Katynia. Nie może się to udać w odniesieniu do tych, którzy pielgrzymowali na miejsce zbrodni” - czytamy w oświadczeniu organizatorów. 

Inicjatorzy uroczystości podkreślają, że Polacy modlili się w Huston za dusze Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, a także 93 innych osób, które zginęły w drodze na obchody 70.  rocznicy sowieckiej zbrodni w lesie katyńskim. 

Nie brakuje jednak gorzkich słów. „Konsul Honorowy RP w Houston oraz postkomunistyczna elita zbojkotowała obchody tej smutnej rocznicy” - piszą organizatorzy uroczystości w Houston.

AM

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook