Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obchody 225. rocznicy Konstytucji 3 Maja

03.05.2016

Prezydent Andrzej Duda odznaczył obywateli zasłużonych dla Rzeczpospolitej.

Dziś przypada 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która wówczas była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

3 maja obchodzimy także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Państwowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

„Mieli więc Panu Bogu za co dziękować. Dziś, w podwójne święto Matki Bożej Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja także chcemy Bogu dziękować za wszystko, co dzięki Jego łasce i naszej pracy jest dobrem naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce” - mówił podczas Mszy Świętej kard. Nycz.

W Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda odznaczył wysokimi orderami państwowymi zasłużonych dla Polski obywateli. Wśród wyróżnionych byli pani dr Wanda Półtawska, pani Zofia Romaszewska, red. Bronisław Wildstein, prof. Michał Kleiber oraz Michał Lorenc.

„Dziękuje za rozświetlanie przez wiele lat mroków PRL. Swoją działalnością, wiarą, którą przynosiliście swoim rodakom. Za późniejszą działalność dla państwa polskiego, dla budowania jego wielkości, dla budowania jego nienowoczesności, dla sprawienia satysfakcji i radości rodakom. A wreszcie dla prawdy i obrony praw słabszych, pokrzywdzonych. Często pozostających w głębokim poczuciu niesprawiedliwego traktowania” - mówil do odznaczonych prezydent.

Prezydent przemawiał też na Placu Zamkowym.

„To my, Polacy, mogliśmy dać Europie wzór parlamentaryzmu, wzór myślenia o Ojczyźnie i bezpieczeństwie - nie tylko własnym, ale i współobywateli” - mówiła głowa państwa.

Mly/wPolityce.pl

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook