Jedynie prawda jest ciekawa

O. Rydzyk konfratrem zakonu paulinów

08.07.2012

W Częstochowie odbyły się uroczystości 20. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Założyciel i twórca Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk został włączony do konfraternii zakonu paulinów, co stanowi wyraz poparcia w zmaganiach o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.

Pielgrzymka odbyła się w kilku intencjach: "o wolność słowa w Polsce", "o wolność dla mediów", "o wolność dla TV Trwam", "o miejsce na multipleksie". Pielgrzymka jest także dziękczynieniem za 20 lat istnienia toruńskiej rozgłośni, a także "wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu".

Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował wszystkim słuchaczom, którzy zbierali podpisy pod protestem przeciwko dyskryminacji TV Trwam - także w drodze na Jasną Górę. Dotychczas pod protestem podpisało się ponad 2,3 mln osób.

Przed uroczystą Mszą św. o. Zachariasz Jabłoński poinformował, że 25 czerwca o. Tadeusz Rydzyk został włączony do grona konfratrów Zakonu Paulinów. O. Jabłoński podkreślał, że włączenie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka do konfraternii Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika "stanowi oficjalny wyraz solidarności i poparcia paulinów w sytuacji zmagań rodziny Radia Maryja o uzyskanie miejsca na multipleksie dla TV Trwam, a tym samym troski o wolność słowa w (...) ojczyźnie".

O. Rydzyk dziękował ojcom redemptorystom. - Ja często śpię a ojcowie pracują i są tak oddani (...) naprawdę każdemu z ojców (...) powinienem ręce całować - powiedział o.Rydzyk. Dodał, że cieszy się z obecności na Jasnej Górze sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina, bo bez abp. oraz - jak dodał - bez papieża Jana Pawła II nie byłoby Radia Maryja. Powiedział, że mimo iż abp. Tobin jest Amerykaninem czuł tego ducha.

Na Jasnej Górze pod przewodnictwem sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina - byłego generała Zakonu Redemptorystów - rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana w języku łacińskim. Bierze w niej udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się wczoraj. W sobotę wieczorem pierwsi pielgrzymi wzięli udział we Mszy, której przewodniczył bp senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek.

Paulińska konfraternia to istniejące od połowy XIV w. stowarzyszenie dobroczyńców, przyjaciół i współpracowników zakonu. Należała do niego m.in. rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka.
Konfratrami byli: król Jan Kazimierz, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, prymas Stefan Wyszyński, Jan Długosz, ks. Jerzy Lubomirski, kompozytor Józef Elsner, Henryk Sienkiewicz.

Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo pozdrowił uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze.

- Pozdrawiam uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze, którzy modlą się za Ojczyznę, za rodziny i o wolność słowa - powiedział Ojciec Święty.

W krótkim przemówieniu Benedykt XVI rozważał fragment Ewangelii św. Marka zawierający słowa Jezusa: -    Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i we własnej rodzinie prorok może być tak lekceważony.

Ojciec Tadeusz Rydzyk na zakończenie XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę powiedział, że wszystko co stworzono wokół radia powstało za sprawą Pana Boga. Mówił, że służba Bogu daje człowiekowi szczęście. Redemptorysta podziękował też Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, który dziś pozdrowił pielgrzymów Rodziny Radia Maryja: - Ojciec Święty zrobił nam wielką niespodziankę! Po prostu mnie zamurowało. Dziękujemy!

Twórca Radia Maryja i telewizji Trwam zapowiedział na październik pielgrzymkę Radia Maryja do Rzymu: - Tak jak jeździliśmy za czasów Ojca Świętego Jana Pawła II, tak teraz pojedziemy w październiku powiedzieć Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, że jesteśmy z nim, w tym jego prowadzeniu Kościoła i modlimy się za niego. Mimo, że jest tak prześladowany i niszczony, on trwa. Druga intencja to podziękowania za życzliwość, za list na XX rocznicę. I trzecie - poprosić Jana Pawła II o błogosławieństwo dla nas.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podziękował też księżom biskupom za wsparcie telewizji trwam w jej walce o miejsce na multipleksie: - Konferencja Episkopatu trzy razy upominała się o miejsce dla telewizji Trwam. Trzy razy! A pięć osób decyduje w Polsce czy katolicy będą wykluczeni czy nie... Zapytajcie ich, zajedźcie do Krajowej Rady, dlaczego to robią.

Redemptorysta podziękował też politykom za wsparcie: - Na ręce obecnego tu pana Jarosława Kaczyńskiego dziękujemy PiS-owi za to upominanie się o telewizję Trwam. Panie premierze, alleluja i do przodu. I dziękujemy na ręce pana ministra Zbigniewa Ziobro dla Solidarnej Polski. Bóg zapłać też. Też porządny człowiek. A życzę wam żebyście się dogadali dla Polski i by nikt sobie nie dogadywał a byście się dogadali - dodał kapłan.

PiKA / PAP, wPolityce.pl

[fot. PAP/W. Duda]

Słowa kluczowe:

Ojciec Rydzyk

,

Jasna Góra

,

pielgrzymka

Warto poczytać

 1. hejterzy19092017 19.09.2017

  Ujawniono twórców "Soku z buraka". Wiadomo, kto administruje tym profilem!

  To była jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic i przedmiot niezliczonych spekulacji. Teraz już wszystko jest jasne. Twórcy zdecydowali jednak się ujawnić.

 2. 1270sar 19.09.2017

  W ćwiczeniach wojskowych na Bałtyku zginął polski żołnierz

  W trakcie ćwiczeń lotników morskich Kormoran-17 na Bałtyku zginął żołnierz. Do tragicznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych, w trakcie epizodu ćwiczebnego poszukiwania i ratownictwa, obejmującego współdziałanie śmigłowca z okrętem.

 3. 1270zziobro 19.09.2017

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej

  Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren. "Rząd będzie stawał po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 4. 1270religa 19.09.2017

  Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

  Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

 5. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook