Jedynie prawda jest ciekawa


O. Rydzyk konfratrem zakonu paulinów

08.07.2012

W Częstochowie odbyły się uroczystości 20. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Założyciel i twórca Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk został włączony do konfraternii zakonu paulinów, co stanowi wyraz poparcia w zmaganiach o miejsce na multipleksie dla TV Trwam.

Pielgrzymka odbyła się w kilku intencjach: "o wolność słowa w Polsce", "o wolność dla mediów", "o wolność dla TV Trwam", "o miejsce na multipleksie". Pielgrzymka jest także dziękczynieniem za 20 lat istnienia toruńskiej rozgłośni, a także "wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu".

Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował wszystkim słuchaczom, którzy zbierali podpisy pod protestem przeciwko dyskryminacji TV Trwam - także w drodze na Jasną Górę. Dotychczas pod protestem podpisało się ponad 2,3 mln osób.

Przed uroczystą Mszą św. o. Zachariasz Jabłoński poinformował, że 25 czerwca o. Tadeusz Rydzyk został włączony do grona konfratrów Zakonu Paulinów. O. Jabłoński podkreślał, że włączenie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka do konfraternii Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika "stanowi oficjalny wyraz solidarności i poparcia paulinów w sytuacji zmagań rodziny Radia Maryja o uzyskanie miejsca na multipleksie dla TV Trwam, a tym samym troski o wolność słowa w (...) ojczyźnie".

O. Rydzyk dziękował ojcom redemptorystom. - Ja często śpię a ojcowie pracują i są tak oddani (...) naprawdę każdemu z ojców (...) powinienem ręce całować - powiedział o.Rydzyk. Dodał, że cieszy się z obecności na Jasnej Górze sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina, bo bez abp. oraz - jak dodał - bez papieża Jana Pawła II nie byłoby Radia Maryja. Powiedział, że mimo iż abp. Tobin jest Amerykaninem czuł tego ducha.

Na Jasnej Górze pod przewodnictwem sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp. Josepha Tobina - byłego generała Zakonu Redemptorystów - rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana w języku łacińskim. Bierze w niej udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się wczoraj. W sobotę wieczorem pierwsi pielgrzymi wzięli udział we Mszy, której przewodniczył bp senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek.

Paulińska konfraternia to istniejące od połowy XIV w. stowarzyszenie dobroczyńców, przyjaciół i współpracowników zakonu. Należała do niego m.in. rodzina królewska Kazimierza Jagiellończyka.
Konfratrami byli: król Jan Kazimierz, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, prymas Stefan Wyszyński, Jan Długosz, ks. Jerzy Lubomirski, kompozytor Józef Elsner, Henryk Sienkiewicz.

Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo pozdrowił uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze.

- Pozdrawiam uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze, którzy modlą się za Ojczyznę, za rodziny i o wolność słowa - powiedział Ojciec Święty.

W krótkim przemówieniu Benedykt XVI rozważał fragment Ewangelii św. Marka zawierający słowa Jezusa: -    Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i we własnej rodzinie prorok może być tak lekceważony.

Ojciec Tadeusz Rydzyk na zakończenie XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę powiedział, że wszystko co stworzono wokół radia powstało za sprawą Pana Boga. Mówił, że służba Bogu daje człowiekowi szczęście. Redemptorysta podziękował też Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, który dziś pozdrowił pielgrzymów Rodziny Radia Maryja: - Ojciec Święty zrobił nam wielką niespodziankę! Po prostu mnie zamurowało. Dziękujemy!

Twórca Radia Maryja i telewizji Trwam zapowiedział na październik pielgrzymkę Radia Maryja do Rzymu: - Tak jak jeździliśmy za czasów Ojca Świętego Jana Pawła II, tak teraz pojedziemy w październiku powiedzieć Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, że jesteśmy z nim, w tym jego prowadzeniu Kościoła i modlimy się za niego. Mimo, że jest tak prześladowany i niszczony, on trwa. Druga intencja to podziękowania za życzliwość, za list na XX rocznicę. I trzecie - poprosić Jana Pawła II o błogosławieństwo dla nas.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podziękował też księżom biskupom za wsparcie telewizji trwam w jej walce o miejsce na multipleksie: - Konferencja Episkopatu trzy razy upominała się o miejsce dla telewizji Trwam. Trzy razy! A pięć osób decyduje w Polsce czy katolicy będą wykluczeni czy nie... Zapytajcie ich, zajedźcie do Krajowej Rady, dlaczego to robią.

Redemptorysta podziękował też politykom za wsparcie: - Na ręce obecnego tu pana Jarosława Kaczyńskiego dziękujemy PiS-owi za to upominanie się o telewizję Trwam. Panie premierze, alleluja i do przodu. I dziękujemy na ręce pana ministra Zbigniewa Ziobro dla Solidarnej Polski. Bóg zapłać też. Też porządny człowiek. A życzę wam żebyście się dogadali dla Polski i by nikt sobie nie dogadywał a byście się dogadali - dodał kapłan.

PiKA / PAP, wPolityce.pl

[fot. PAP/W. Duda]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook