Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NPW zbada dokumenty z sekcji zwłok

10.04.2015

Prokuratura sprawdzi, czy Rosjanie nie dokonali fałszerstw w dokumentach z sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Naczelna Prokuratura Wojskowa bada, czy rosyjscy biegli nie poświadczyli nieprawdy w opiniach po przeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Każdy z pasażerów i członków załogi Tu-154M ma – założoną przez polskich śledczych – „księgę medyczną”. Gromadzone są tam dokumenty medyczne powstałe za życia ofiar oraz te przesłane przez rosyjskich biegłych. Prokuratorzy w ten sposób chcą zweryfikować dokumentację sądowo-medyczną, którą otrzymali od strony rosyjskiej – przekazał major Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

– W przypadku ujawnienia jakichkolwiek nieprawidłowości prokuratura podejmie decyzję o wyłączeniu do odrębnego postępowania materiałów dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstw, polegających na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mających znaczenie prawne, przez biegłych z zakresu medycyny sądowej z Moskwy – stwierdził mjr Maksjan. Zaznaczył przy tym, że powołanie zespołu biegłych i gromadzenie dokumentacji nie jest przygotowaniem do ekshumacji ofiar katastrofy. 

Zespół biegłych medyków z Wrocławia ma zakończyć prace przy dokumentach do końca tego roku. Prokuratura do tej pory przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

Slaw/ TVP.Info

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

katastrofa smoleńska

,

NPW

,

sekcje zwłok

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook