Jedynie prawda jest ciekawa


NPW zamyka sprawę ciała Anny Walentynowicz

15.12.2013

Naczelna Prokuratura Wojskowa uważa, że wątpliwości dotyczące ciała Anny Walentynowicz zostały rozwiane. Tymczasem rodzina twierdzi, że nie wie, gdzie spoczywa ich bliska, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", o zamianie ciał Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej dowiedzieliśmy się po ich ekshumacji. Po ujawnieniu tego faktu zrobiono badania DNA i stwierdzono, że zwłoki zostały zamienione. Jednak już po ponownym pogrzebie rodzina Walentynowiczów próbowała odnaleźć akta sekcyjne swojej bliskiej. I okazało się, że sprawa nie jest taka prosta. Dokumentów  opisujących ciało Anny Walentynowicz - nie było.

Tymczasem prokuratorzy twierdzą, że udostępnili wszystkie akta dotyczące 24 kobiet, które poniosły śmierć w katastrofie smoleńskiej. W odpowiedzi na pytania "Rz" napisali:
"W dniach 4-5 grudnia br. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przeprowadziła czynności procesowe z udziałem Janusza i Piotra Walentynowiczów. W ich ramach wymienionym udostępniono do wglądu – po dokonaniu anonimizacji – materiały obejmujące dokumentację procesową dotyczącą zwłok kobiet – ofiar katastrofy (dokumentacja sekcyjna oraz dokumentacja z oględzin). Czynność ta realizowana była na wniosek pełnomocnika pokrzywdzonych. Po zapoznaniu się z dokumentami, ww. złożyli zeznania, z których wynika, iż w okazanych im dokumentach nie rozpoznają oni ciała śp. Anny Walentynowicz. Zeznali również, iż nie rozpoznali Anny Walentynowicz w ciałach, w sekcjach których uczestniczyli we wrześniu 2012 r. W złożonych zeznaniach oświadczyli, iż ewentualne wnioski dowodowe, mające zmierzać do wyjaśnienia zgłoszonych przez nich wątpliwości co do prawidłowości identyfikacji zwłok Anny Walentynowicz, złożą w przyszłości, po konsultacji z pełnomocnikami" - informuje rzecznik prasowy NPW p.o. ppłk Janusz Wójcik.Wczesniej Piotr Walentynowicz, wnuk słynnej opozycjonistki mówił, że jest pewien, że ciało pochowane w gdański nie jest ciałem jego babci.

Prokuratura  twierdzi co innego. Jest zdania, że ciało udało się zidentyfikować po badaniach DNA.  
Zaprzecza też by którykolwiek prokurator proponował przeprowadzenie kolejnych badań genetycznych.

"Odnosząc się do pytania czy prokurator proponował bliskim śp. Anny Walentynowicz ponowne badania genetyczne stwierdzić należy, iż opisana przez Pana Redaktora sytuacja nie miała miejsca. Faktem jest, iż w trakcie pobytu wyżej wymienionych w prokuraturze formułowali oni różnego rodzaju scenariusze przyszłych działań, które w ich ocenie miałyby służyć wyjaśnieniu zgłaszanych wątpliwości co do prawidłowej identyfikacji ciała śp. Anny Walentynowicz. Prokurator wysłuchiwał tych propozycji lecz nie wychodził z inicjatywą podjęcia określonych działań procesowych. W ocenie prokuratora, czemu dawał wyraz w prowadzonej rozmowie, jakiekolwiek dalsze działania mogą być rozważane po złożeniu wniosku dowodowego. Podkreślenia wymaga, iż do chwili obecnej żaden wniosek w tej kwestii nie wpłynął do prokuratury" - czytamy w odpowiedzi wojskowych śledczych. Prokuratura informuje też, że nie zamierza "prowadzić polemiki za pośrednictwem mediów z tezami prezentowanymi przez bliskich śp. Anny Walentynowicz" .

ansa/ Rzeczpospolita
[Fot. PAP/T.Gzell]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook