Jedynie prawda jest ciekawa

NPW: strona internetowa o śledztwie smoleńskim

18.06.2012

Naczelna Prokuratura Wojskowa uruchomiła stronę internetową poświęconą śledztwu w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzonemu przez warszawską wojskową prokuraturę okręgową. Odnośnik do strony znajduje się na głównej witrynie NPW.

Na stronie www.npw.gov.pl w zakładce "Katastrofa smoleńska" znalazły się m.in. syntetyczne informacje o uwarunkowaniach prawnych prowadzonego postępowania, niektórych spośród uzyskanych opinii i ekspertyz, przedmiotach i rzeczach osobistych ofiar katastrofy, a także czynnościach procesowych dokonanych na miejscu tragedii.

Prokuratura wojskowa zamieściła także statystyczne informacje dotyczące współpracy międzynarodowej i wizyt polskich prokuratorów w Rosji oraz rosyjskich w Polsce. Wynika z nich m.in., że do Rosji skierowanych zostało do tej pory 11 wniosków o pomoc prawną - w ramach ich realizacji rosyjska prokuratura przekazała Polsce 61 tomów akt. Ponadto - jeszcze w 2010 i 2011 r. - trzy wnioski wysłano do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii.

Z kolei Rosjanie przesłali do tej pory do Polski 19 wniosków o pomoc prawną. W ramach ich realizacji - jak wynika z przedstawionych danych - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała dotychczas do Rosji 115 tomów akt.

Na stronie dostępne są także stenogramy z nagrania rozmów z kokpitu Tu-154M. Stenogramy te - wraz z głównymi wnioskami z opinii biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych - prokuratura ujawniła w styczniu.

Na temat informowania opinii publicznej o przebiegu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej mówił na początku maja podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia oczekiwań społecznych informacja na temat przebiegu śledztwa smoleńskiego nie jest wystarczająca (...) stosowne komunikaty, stosowne oświadczenia są zamieszczane na stronach internetowych PG i NPW, ale wiem, że to jest forma, która nie jest do końca satysfakcjonująca - zaznaczał szef prokuratury.

Seremet dodał wówczas, że prokuratura pracuje nad tym, aby "sformułować coś w rodzaju biuletynu śledztwa smoleńskiego, w którym znalazłby się swego rodzaju bilans do tej pory wykonywanych czynności i zamierzeń; w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe".

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo już w dniu tragedii, 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 października.

W sierpniu 2011 r. wojskowa prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 r. zajmowali dowódcze stanowiska w ówczesnym 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Nadal działa też strona internetowa badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Komisja - kierowana przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera - w lipcu ubiegłego roku opublikowała raport końcowy ze swych prac. Raport ten, wraz z załącznikami i protokołem z badań oraz innymi informacjami i dokumentami, zamieszczony jest na stronie KBWLLP.

Greg/PAP
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 2. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 3. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 4. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

 5. Szydlo16102017 16.10.2017

  Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

  Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook