Jedynie prawda jest ciekawa


NPW: strona internetowa o śledztwie smoleńskim

18.06.2012

Naczelna Prokuratura Wojskowa uruchomiła stronę internetową poświęconą śledztwu w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzonemu przez warszawską wojskową prokuraturę okręgową. Odnośnik do strony znajduje się na głównej witrynie NPW.

Na stronie www.npw.gov.pl w zakładce "Katastrofa smoleńska" znalazły się m.in. syntetyczne informacje o uwarunkowaniach prawnych prowadzonego postępowania, niektórych spośród uzyskanych opinii i ekspertyz, przedmiotach i rzeczach osobistych ofiar katastrofy, a także czynnościach procesowych dokonanych na miejscu tragedii.

Prokuratura wojskowa zamieściła także statystyczne informacje dotyczące współpracy międzynarodowej i wizyt polskich prokuratorów w Rosji oraz rosyjskich w Polsce. Wynika z nich m.in., że do Rosji skierowanych zostało do tej pory 11 wniosków o pomoc prawną - w ramach ich realizacji rosyjska prokuratura przekazała Polsce 61 tomów akt. Ponadto - jeszcze w 2010 i 2011 r. - trzy wnioski wysłano do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii.

Z kolei Rosjanie przesłali do tej pory do Polski 19 wniosków o pomoc prawną. W ramach ich realizacji - jak wynika z przedstawionych danych - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała dotychczas do Rosji 115 tomów akt.

Na stronie dostępne są także stenogramy z nagrania rozmów z kokpitu Tu-154M. Stenogramy te - wraz z głównymi wnioskami z opinii biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych - prokuratura ujawniła w styczniu.

Na temat informowania opinii publicznej o przebiegu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej mówił na początku maja podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia oczekiwań społecznych informacja na temat przebiegu śledztwa smoleńskiego nie jest wystarczająca (...) stosowne komunikaty, stosowne oświadczenia są zamieszczane na stronach internetowych PG i NPW, ale wiem, że to jest forma, która nie jest do końca satysfakcjonująca - zaznaczał szef prokuratury.

Seremet dodał wówczas, że prokuratura pracuje nad tym, aby "sformułować coś w rodzaju biuletynu śledztwa smoleńskiego, w którym znalazłby się swego rodzaju bilans do tej pory wykonywanych czynności i zamierzeń; w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe".

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo już w dniu tragedii, 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Obecnie śledztwo jest przedłużone do 10 października.

W sierpniu 2011 r. wojskowa prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 r. zajmowali dowódcze stanowiska w ówczesnym 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu Tu-154M w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Nadal działa też strona internetowa badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Komisja - kierowana przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera - w lipcu ubiegłego roku opublikowała raport końcowy ze swych prac. Raport ten, wraz z załącznikami i protokołem z badań oraz innymi informacjami i dokumentami, zamieszczony jest na stronie KBWLLP.

Greg/PAP
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook